Co je bikram jóga a jaké další druhy jógy cvičit?

Jóga se v posledních letech stala velice populárním cvičením. Není se čemu divit. Kromě dokonalého protažení těla totiž dokáže uklidnit mysl a napomáhá k relaxaci. To jsou věci, na které si v dnešní hektické době málokdo udělá čas, přestože by to opravdu potřeboval. Jak narůstá obliba jógy, roste také množství jejích variant. Pojďme se s nimi tedy seznámit.

Hatja jóga

Pokud jste jógou zatím nepolíbení, začněte právě hatja jógou. Toto cvičení je mírné a jeho cílem je zklidnit tělo i mysl. Z lekce půjdete dokonale protaženi a s čistou hlavou.

Hatja jóga dala vzniknout všem ostatním typům. Naučíte se tu správně dýchat a provádět základní pózy. Cvičit ji může prakticky každý, zdravý člověk, ale i ten, jehož trápí například vysoký tlak či bolavá záda. Vzhledem k jejím zklidňujícím účinkům je hajta jóga velmi doporučovaná lidem, kteří potřebují zbavit stresu a napětí.

 Ashtanga Vinyasa jóga

Ashtanga jóga už je dynamičtější cvičení. Asány (pózy) tu mají přesně danou pozici a plynule navazují jedna na druhou. Lekce může trvat i dvě hodiny, zahájena a ukončena je mantrou.

Bikram jóga

Fyzicky velmi náročné cvičení vyvinuté Bikramem Choudhury rozhodně není pro začátečníky a osoby se zdravotními problémy. Od ostatních typů se odlišuje zejména teplotou, při které se cvičí. Sál je totiž vytopen na 38 – 42 stupňů Celsia.

Jedna lekce bikram jógy trvá 90 minut. Během ní procvičíte 26 póz klasické (Hatja) jógy a dvě dýchací cvičení. Pózy mají pevně dané pořadí, a jdou za sebou tak, aby tělo bylo vždy důkladně připraveno na pózu následující. Účelem tohoto typu jógy je detoxikovat tělo a předcházet nemocem.

Powerjóga

Powerjóga vychází z ashtanga  a hatja jógy. Cvičení je náročné, napomáhá ke zlepšení fyzické kondice i ke snížení váhy. Důraz se klade na správné provádění jednotlivých pozic a samozřejmě na dýchání. Na rozdíl od předchozích druhů, u powerjógy už nemají pózy přesně dané pořadí. Její součástí také není meditační část.

  Gravidjóga

Čekáte-li děťátko, je gravidjóga ideálním cvičením. Nejenže vás udrží v kondici do posledních náročných dnů, může také ulevit od nevolností či bolestí zad. I spánek bude díky gravidjóze kvalitnější.

Jóga pro těhotné se již velmi často stává součástí různých předporodních kurzů. Díky ní se žena cítí uvolněnější, zbavuje se obav a získává více sebedůvěry v to, že dokáže klidně a přirozeně porodit.

Autorkou článku je Veronika Haláková, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.