Chůze naboso: Dotkněte se energie Země, osvěžíte tělo i mysl

Už jste určitě zažili ten slastný pocit, když jste v parném dni odkopli boty a chodidlem se dotkli božsky studené, chladivé a uklidňující trávy. Země a tráva vám ale mohou dát mnohem víc. Právě teď je ideální čas načerpat z nich energii.

Z chůze (a dokonce i z běhu naboso) se stal novodobý trend. Další ukázka toho, že stále více z nás se navrací k přirozenému. K přírodě. Ať už toužíte po bližším a procítěnějším spojením s Matkou Zemí, chcete načerpat energii z přírody, posílit svoji duši a tělesnou kondici, je to právě chůze naboso, která vám může pomoci.

Doktoři i terapeuti: Chůze naboso je zdravá

Zahlédla jsem nedávno na Národní třídě postávat před jedním obchodem dobře oděného chlapce, kterému ale něco chybělo. Byly to boty. Nevím, jestli bych se procházela jako on bosá po chodníku, ale po trávě nebo po mechu v lese to ano.

Občasnou chůzi naboso velebí (kupodivu shodně) doktoři i terapeuti. Upozorňují ale na jedno – je důležité, po jakém povrchu se bosí proběhneme. Pokud to budou právě rovné betonové chodníky, chodidlům spíše ublížíme.

Trendům chůze naboso vycházejí vstříc výrobci obuvi i běžeckých bot. Speciálně se upravují i některé povrchy v parku. Věřím, že se ale obejdeme bez podobných vymožeností, které jsou přece jen umělé. Nic nenahradí trávu nebo měkoučký mech.

Jak je prospěšná chůze naboso

  • Dotek trávy nebo mechu na chodidlech přináší fyzickou i psychickou úlevu.
  • Může působit osvobozujícím dojmem a přináší relaxaci.
  • Uvolňuje naši mysl, přináší nám pokoru, zbavuje nás strachu z bolesti.
  • Zmírňuje tzv. ploché nohy, výskyt plísní a infekcí.
  • Posiluje naše zdraví a imunitu (otužujeme se).
  • Energizuje – bosé nohy do těla pouští více zemské energie.
  • Bosá chůze může působit jako reflexní terapie a pomoci tak od různých neduhů.

shoes-195079_640

Chůze naboso jako životní filozofie

V České republice propagují chůzi naboso Beáta a Julius Patakyovi (doporučuji pročíst jejich stránky). Účinky bosé chůze podle nich podporují látkovou výměnu, zbavují nás psychického napětí, které uvolňuje právě Země . Chůze naboso ale blahodárně působí i na naši duši. Je to výborná očista a podle manželů Patakyových slouží k udržení pokorné mysli. Současně nás zbavuje i strachu (ze zranění, z bolesti, z utrpení).

Nejraději bosky zalévám záhony

Proč vlastně dneska večer (když už bych měla ulevit očím a jít si raději protáhnout tělo jógou) píšu článek o chůzi naboso? Protože letos poprvé jsem odhodila boty a ponožky. Vystavila chodidla slunci, dotkla se jimi osvěžující mladé trávy i vyhřáté zeminy na záhonech.

Bosa chodím po zahradě i po měkkém mechu v lese. Nejraději bosky zalévám záhony. Raduju se z přítomnosti, užívám si energii Země, Slunce i jarního větříku. Dnes jsem prostě zase zažila tu slast z kontrastu mezi horkou zeminou a chladivou trávou, když jsem malé rostlinky zalévala vodou. Občas mi na chodidla ukápla osvěžující kapka čisté vody. Blahodárné. Když jsem si po chvíli obula boty, nohy příjemně hřály, moje mysl byla čistá i veselá…

A teď už krásný večer a dobrou noc!

Jana Poncarová, Foto – pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.