Chcete být bohyně? Ukážeme vám, jak na letní bylinkovou magii

Léto je magické. Vyjděte si do přírody, čerpejte energii a sbírejte bylinky jako bohyně. 
Když budete na výletě chodit s očima otevřenýma dokořán, magii najdete všude kolem sebe! V bylinách, květinách, symbolech i v dávné historii, na kterou možná narazíte během svého prázdninového putování.

Zázračný mečík

Mečíky zkrášlují svými barevnými květy naše zahrádky od června do září. Vypadají nenápadně, nicméně skrývají v sobě zázračnou magii. Slované věřili, že mečík na oděvu podporuje trpělivost, odvahu a otevřenost při navazování kontaktů s novými přáteli, takže pokud vás čeká letní večírek nebo setkání ve skupině, kde si připadáte jako cizinec, vyzkoušejte právě mečík! Bojuje také s rozhazovačností a podporuje šetření. Mečíky se dají skvěle využít také v oblasti kosmetiky. Maskami a odvary z listí a plátků mečíku se můžete zbavit podráždění a osvěžit unavenou, popelavou kůži.

Magická bříza

Je to jeden z našich neznámějších a nejkrásnějších stromů. Jeho kůra má typickou bílou barvu, listy obsahují silné bakteriální látky, ze kterých se zhotovují odvary vhodné pro uklidnění ledvin. Odvary z břízy dokonce rozpouštějí ledvinové kameny! Šťáva se navíc hodí k dezinfekci ran. Kdysi lidé věřili, že tento strom pomáhá při řešení problémů a že chvíle zamyšlení ve stínu břízy vás dovede ke správným rozhodnutím.

Kouzelný sáček bylinek

K vytvoření takového magického sáčku jsou samozřejmě třeba byliny a ne jen tak ledajaké! Ve starých dobách se na vesnicích scházely bylinářky a čarodějky a každá z nich volila jednu bylinu. Mohl to být například bodlák, pepř, borůvka nebo skořice. Usušily je, vložily do bílého nebo zlatého pytlíčku, pečlivě zavázaly a uložily v domě na významné místo. Zajišťovaly si tak ochranu před zlem a veškerým neúspěchem.

Zamilovaný maliník

Ovoce maliníku zná snad každý. Nádherným červeným nebo žlutým plodům, které dozrávají v červenci, nelze odolat. Maliník znají obyvatelé celé Evropy a oceňují jeho léčivé vlastnosti. Pročišťuje, působí proti horečce, proti revmatismu a posiluje. Jeho šťáva léčí záněty v krku, pomáhá lidem, jejichž pokožka trpí různými formami akné. V milostné magii malina usnadňuje kontakt s opačným pohlavím, dělá lásku krásnější a romantičtější!

Tajemný symbol z mandragory – alrauna

V lidové magii je to malá figurka zhotovená z kořene mandragory. Podle tradice je alrauna nezbytný atribut čarodějnice. Musí být zahalená látkou a každý den dostávat dary v podobě jídla a pití. Pokud se s ní zachází nesprávně, místo toho, aby přinášela štěstí, přinese do domu svého majitele smůlu.

Lebeda

Lebeda, jinak také merlík, je opravdu velmi stará a tradiční rostlina, která bývá pěstitelům spíš na obtíž. Její zbytky nalezly vědci v žaludku pralidí – v neolitu byla oblíbenou potravou. Má očišťující vlastnosti, zavěšená v okně nebo ve dveřích pohlcuje negativní energii. Lebeda se hodí pro všechny, kteří si málo věří, poskytuje pocit vnitřní síly a touhy jednat. Pozor, lebedu vyhledávají lidé, kteří ještě nenašli svou druhou polovičku!

Posvátný med

Nikoli bezdůvodně je med považován za pokrm olympských bohů. V antickém Řecku byly včely pokládány za posvátný hmyz. Med směli v té době pojídat hodnostáři a uctívaní krokodýli. Ve starověkém Egyptě se věřilo, že včely jsou oživené slzy boha slunce. Ve všech světových kulturách od zmíněného Egypta až po Dálný východ byl med pokládán za lék těla i duše. Vydrží dlouhou dobu, aniž by mu čas ubral na kvalitě. Dokonce na vykopávkách v Neapoli nalezli archeologové pečlivě uzavřené amfory s medem, který se dal požívat, přestože mu bylo přes 2500 let. Náš med možná není tak starý, ale zato skvěle chutná. A pokud na prázdninovém výletě narazíte na včelí úl, v poklidu od něho odejděte.

Autorkou článku je Helena Žáková. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.