Cestovatel Daniel Valchovník: Byl jsem bílý Afričan

Na přelomu milénia žil Daniel Valchovník v Mosambiku a v Zimbabwe. Horká africká půda obrátila jeho život doslova vzhůru nohama – každý den byl plný mimořádných zážitků. Po třech letech přišla další dramatická změna. Kvůli politickému převratu nechal Dan v Africe své podnikání i snoubenku a vrátil se domů. Nyní přetvořil vzpomínky a deníkové záznamy v autobiografický román „Bílý Afričan: Bída a lesk svobody.“ Kniha vyjde v březnu 2021 a už nyní je v předprodeji.

Dane, žijete dobrodružný život?

Určitě jsem ještě před pár lety dobrodružný život žil. Ale teď už mám větší odpovědnost vůči rodině, a tak cestujeme společně a někdy se vydávám na cesty sám služebně.

Projel jste 136 zemí světa, to je úctyhodné. Jako první to ve vašem dětství byla bývalá Jugoslávie. Jaké jsou vaše vzpomínky na tuhle cestu?

Vzpomínky jsou to stále silné, protože to byla úplně první cesta. A co je poprvé, je silnější než to, co přijde později. Do zahraničí jsem vycestoval v osmi letech se svým tátou. Psal se rok 1985 a my vyrazili do tehdejší Jugoslávie, do městečka Podgora. Na dovolenou pro celou rodinu jsme tehdy neměli finance. A tak vyrazila pouze půlka rodiny – táta a já. Před odjezdem jsem vůbec nespal, a dokonce se pozvracel. Tak moc jsem se těšil. Vycestoval jsem na výjezdní doložku, kterou mám založenou ve svém cestovatelském archivu.

Od té doby se cestování dost změnilo, hlavně můžeme cestovat víceméně svobodně. Co vás na cestování baví ze všeho nejvíc?

Cestování mě naučilo poznat na vlastní kůži místa, která jsem znal pouze z knih, časopisů a televize. Později z Instagramu, Facebooku nebo Youtube. Když se z cizích zemí vracím, můj pohled na svět se neustále mění. Uvědomuji si, jak v různých situacích reaguji, jakým způsobem na věci nahlížím a jak je prožívám pokaždé jinak. To mě na cestování baví. Čím vzdálenější země poznávám, tím výjimečnější zkušenosti získávám. Navíc, společné zážitky z cest stmelují lidi, o čemž se přesvědčuji celou řadu let. Ze zážitků čerpám vždy dlouho po jejich skončení a dodávají mi stále novou energii. Také mě baví, když na základě svých cestovatelských zkušeností mohu vytvořit lidem dovolenou, a to do míst, kam by se pravděpodobně nikdy nepodívali. Když se vrátí zdraví a spokojení, to je pro mě největší radost.

Jsou země nebo kontinenty, které vás lákají více? A proč?

Každá životní etapa mi psala jiný příběh. Každá jednou začala i skončila. V počátcích mého cestování jsem byl učarován Střední a Jižní Amerikou. Pak přišlo mé období zarputilosti a častých cest do Afriky. Až později přišla na řadu Asie, pak Karibik a Oceánie. Ted´ se po dlouhých letech vracím opět více k Evropě.

Měnil se v průběhu let nebo s ohledem na počet procestovaných zemí váš přístup k cestování?

Ano, pokud mohu hovořit o současné době, tak se výrazně mění. Má na to vliv korona a čas více přemýšlet. Mým dlouholetým snem bylo procestovat všechny nezávislé země světa. Myslím tím skutečně procestovat a něco ze zemí vidět. Jsem přesvědčen, že mám dobře našlápnuto a zvládl bych to. Nepochybuji o tom. Chybí mi pouhých šedesát zemí. Teď ale začínám přemýšlet, jaký to má vůbec celé smysl? Mám jich určitě ještě pár v plánu navštívit a do mnohých se vracím opakovaně. Ale proč bych měl kvůli dalšímu odškrtnutému státu navštívit třeba Čad, Středoafrickou republiku nebo Kongo, kam se mi vůbec nechce? Za mnohem nižší částku mohu pořídit rodině dovolenou ve švýcarských Alpách v zimě a další třeba v létě ve Skandinávii, kde jsem rok studoval. Je úžasná a rozhodně daleko bezpečnější. Bez tropických nemocí, nervů a dohadování se s imigračními úředníky, placení vysokých poplatků za udělená víza, které do některých afrických zemích stojí i 6 000 korun. Takhle nad tím současně uvažuji. Před pěti lety jsem oznámil, že jakmile dosáhnu návštěvy 100 zemí, tak s cestováním skončím a vidíte…

Hranice Zimbabwe a Mosambik
Afrika. Hranice Zimbabwe a Mosambik

Vím, že nemáte rád nízkonákladové aerolinky. Jaký to má důvod?

První důvod je profesní. Když se cokoliv stane, aerolinka má zpoždění nebo let zruší, klientům není schopna kompenzovat vzniklé sekundární škody, proto je od cestování s nízkonákladovými leteckými společnostmi odrazujeme. U klasických národních dopravců se tento problém dá řešit. Druhým důvodem je má filozofie. Každá cesta nebo dovolená pro mě začíná v letadle. Létám často a potřebuji určitý komfort. Neustále experimentuji, zkouším různé společnosti a cestovní třídy a stále mě to baví.

Nevím, jak často se stává, že vášnivý cestovatel založí cestovní kancelář – vám se to povedlo, jste spolumajitelem cestovky. Je to splněný sen?

Ano, pro mě je to po těch letech strávených v cestovním ruchu splněný sen, který je stále poměrně čerstvý. Dlouho jsem po tom snil a toužil a povedlo se.

Od roku 2008 přispíváte do odborných časopisů s golfovou tématikou a některých časopisů s cestovatelskou tématikou. Zajímá mě ale, psal jste si dříve třeba papírový deník?

Za dob mého mladí, jsem si psal skutečně cestovatelský deník, který mám pořád doma uložený. Měl jsem tolik zážitků, že mi připadlo nenechávat je pouze pro sebe, ale dělit se o ně s ostatními čtenáři.

Několik let jste odolával výzvám napsat knihu, což se ale nakonec stalo. Co rozhodlo o tom, že si sednete za stůl a budete knihu psát?

Vše vzniklo spontánně v době korona krize. Hned po návratu z dovolené v Indonésii a Východním Timoru v březnu vláda uzavřela hranice a přestalo se cestovat. Po měsíci, když jsem se ze šoku malinko vzpamatoval, jsme v cestovní kanceláři museli řešit spoustu věcí souvisejících se zrušením zájezdů nebo s jejich posunem, což mimochodem přetrvává. A já jsem zjistil, že mám na sebe více času, který jsem nechtěl promarnit. Rozhodl jsem se, že zkusím napsat knihu a zvládl to. Kamarádi mě dlouho přemlouvali ať to udělám, ale nikdy nebyl čas. V dubnu přišla správná chvíle, tak jsem se jí chopil. Stále věřím, že se brzy cestování rozjede, abych nemusel začít psát další knihu. (Smích)

FINAL_01_VYSOKE ROZLISENI
Obálka chystané knihy

Jak náročné psaní bylo? Můžete prozradit něco o svém tvůrčím procesu?

Ze začátku to bylo náročné dost, hlavně psychicky. Musel jsem se snažit dostat do minulosti a vzpomenout si na některé detaily, které jsem za ta léta vytěsnil z hlavy. Protože mnoho z nich nebylo úplně příjemných. Výhodou a pomocí byly deníky. Říct si: napíšu svoji autobiografii vypadá lákavě. Ale realita je jiná, není to snadné, ale co v životě je, že?

Vaše kniha je autobiografická. Inspirovali vás blízcí, rodina, přátelé, život. Můžete prozradit alespoň částečně, o čem je?

Knih „Bílý Afričan: Bída a lesk svobody“ je de facto autobiografický cestovatelský román o situacích, které mi život přinesl, když jsem to nejméně čekal. Ale i o snech, které se mohou změnit v realitu. V knize najdete příběhy o výjimečném podnikání na slepičí farmě v Africe, svatbě a žití s cizinkou, cestování, létání a velkém cestovatelském snu. Příběhy, o kterých často dodnes nevědí ani moji kamarádi. Život mi od základu změní nabídka pracovní cesty do Mosambiku. Ze stereotypního způsobu života se na horké africké půdě stává dobrodružství. Každý den je jiný a plný mimořádných zážitků. Jenže po třech letech práce a podnikání přichází další dramatická změna – kvůli politickému převratu nechávám v Africe úplně všechno včetně snoubenky a vracím se domů. V Česku začíná nová životní etapa, ale i v té se dějí neuvěřitelné věci…

Proč právě Bílý Afričan? Jste tím „bílým Afričanem“ vy?

Býval jsem, to už je pár let! Když jsem se vrátil do Čech v práci mi tak říkali. Nezdravili mě „ahoj Dane“, ale „ahoj Afričane.“

Váš příběh možná zrežíruje režisér Dan Svátek. Už víte něco konkrétnějšího? Ano, ale až seženeme potřebnou částku.

Máte za sebou 399 letů. Který bude mít číslo 400?

Snad už 20. září se skupinou klientů poletím na Ukrajinu. Chystáme se navštívit Kyjev, Černobyl a Oděsu.

Anotace knihy

Život jednoho obyčejného mladíka od základu změní nabídka pracovní cesty do Mosambiku. Ze stereotypního způsobu života se na horké africké půdě stává dobrodružství. Každý den je jiný a plný mimořádných zážitků. Jenže po třech letech práce a podnikání přichází další dramatická změna – kvůli politickému převratu nechává autor v Africe úplně všechno včetně snoubenky a vrací se domů. V Česku začíná nová životní etapa, ale i v té se dějí neuvěřitelné věci… Autobiografický cestovatelský román o situacích, které život přináší, když to nejmíň čekáte. Ale i o snech, které se mohou změnit v realitu.

Chcete vědět více o knize nebo si ji koupit? Mrkněte na https://bit.ly/KupAfricana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.