Cestování s miminkem je nevyzpytatelné. Jak se připravit?

S příchodem miminka se mění i tak obyčejná věc, jako je cestování. Když jste potřebovala nakoupit, stačilo popadnout peněženku a zaskočit do prvního obchodu. S miminkem musíte plánovat. Někdy hodně dopředu. Zvlášť když s ním chcete vyjet na chalupu a čeká vás cesta po D1.
V autě trávíme poměrně dost času. Pravidelně vyrážíme z Prahy na víkendy pryč. A rozhodli jsme se, že svůj zvyk nebudeme měnit ani po narození miminka. Vždyť alespoň o víkendu je dobré vyměnit pražský vzduch za voňavý venkovský.

Taška obrovitých rozměrů

I když tušíte, že to nebude úplně jednoduché, na cestování s miminkem se prostě nepřipravíte. První zádrhel je už samotné balení. Protože miminko potřebuje věci, které standardně nepatří do vybavení chalupy, a tak se v tašce objeví sterilizátor, ohřívačka na lahvičky, monitor dechu, hygienická taštička s odsávačkou, teploměr a řada dalších věcí. (Spousta věcí by šla samozřejmě nahradit, ale člověk si na komfort rychle zvykne a potom už si neumí představit, že by lahvičky například sterilizoval ručně v hrnci s vodou.)

Tím ale výčet zdaleka nekončí: Samozřejmostí je přebalovací podložka, pleny, ubrousky a oblečení, které musíte mít po cestě při ruce – co kdyby došlo k malé nebo větší “nehodě”? A tak se cestovní taška zvětšuje a zvětšuje, až jste nakonec rádi, že se vám vejde společně s kočárkem do kufru vašeho auta. To je ale jen začátek.

Plánování a plánování

Protože cesta po D1 je vždy nevyzpytatelná, musíte na to připravit i miminko. V první řadě by mělo být dobře naladěné, přebalené a hlavně nakrmené. K tomu je třeba co nejlépe načasovat výjezd tak, abyste se vyhnuli všem kolonám. A co si budeme povídat, v případě D1 je pravděpodobnější, že vyhrajete v loterii.

Když už sedíte s miminkem v autě, je dobré mít po ruce i nějaké chrastítko, které dítko zabaví. Jak jsme se ale přesvědčili, cestování autem je pohodové do té doby, dokud se jede. Jakmile v v zácpě nebo při tankování na benzince zastavíte, miminko (alespoň to naše) je rázem vzhůru. Potom nastává kolečko uklidňování, krmení, přebalování.

A cesta se hned protáhne o půl hodiny i o hodinu. Pokud se tedy chystáte někam na čas, počítejte vždy raději s časovou rezervou. Obecně ale malá miminka cestování v autosedačce mají ráda, neboť jsou v poloze klubíčka, ve které se cítí bezpečně.

Jízda metrem za 600 korun

Tolik k cestování autem. Ve městě se ale čas od času nevyhnete přesunům MHD: autobusy, tramvaje nebo pražské metru. Jízda metrem je po metropoli nejrychlejší. Nebo alespoň bývala. Jízda po eskalátorech s kočárkem není úplně pohodlná, pokud to jde, volíme stanice vybavené výtahem. Výtah do vestibulu metra problém najít nebylo, ovšem dostat se dolů do metra už bylo horší. Nakonec se ale podařilo.

To ale člověk netušil, že na Můstku si bude muset nejprve vystát frontu, neboť výtah pro osoby na invalidním vozíku a kočárky využívají přednostně studenti, turisté nebo lidé, kteří si zkrátka chtějí ušetřit cestu po eskalátorech. Takže po deseti minutách jsme se konečně dostali do výtahu, který nás po jednom přestupování dopravil přímo na Václavské náměstí.

Přestože je v metru hluk a houpe se, miminka většinou spinkají. Šum jim zkrátka vyhovuje. Pokud jde ale o cestování metrem ve špičce, počítejte s tím, že ne všichni berou ohledy na kočárky. Představte si, že někoho ani nenapadne, že by vás pustil s kočárkem k zadním dveřím, a tak vám na další stanici nezbývá nic jiného, než vystoupit a nechat spolucestující projít. A při takovém obyčejném couvání s kočárkem se vám pak může jednoduše přihodit, že urazíte držák na láhve, který spadne rovnou do útrob metra. To už cestující prosíte rázným hlasem, aby vám uvolnili prostor u dveří, neboť koho by potěšilo, že jen tak během jedné jízdy metrem zahodil 600 korun?

Cestování MHD vám usnadní lehký kočárek. Protože kdybyste čekali, až vám někdo pomůže do schodů, nemuseli byste ten den ani stihnout večeři. Ne, všichni nejsou tak lhostejní. Přesto je dobré se na cestování s miminkem, ať už MHD nebo autem, připravit.

Autorkou článku je Kateřina Doul. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.