České kabelky, které si zamilujete

Kabelka je pro nás natolik nepostradatelná, že si možná ani neuvědomujeme její poměrně krátkou historii. Fenoménem se stala až ve 20. století, i když už stačila obsáhnout řadu legend a na některé modely jsou vypsány čekací listiny. Podívejte se, jaké praktické, krásné, elegantní a originální kabelky vznikají pod rukama talentovaných žen v České republice.

Zatímco Francouzky i jiné světoobčanky tradičně vkládají svou první výplatu do klasické nadčasové kabelky, obvykle značky Louis Vuitton, u nás takový počin běžný není. Částečně z finančních důvodů, ale také proto, že to řada českých žen považuje za snobárnu a raději volí kvalitní kabelky od méně známých značek. (Jen ne padělky!) Také tvořivost u nás vždy kvetla, kvete a bude kvést, což dokládají pestré aktivity domácích zhotovitelů i úspěchy oficiálních výrobců, kteří se zaměřili právě na kabelky.

Dara bags – zvučná značka Dariny Ermisové

Darina Ermisová z Ostravy začala šít kabelky v roce 2008. Dnes zaměstnává 30 lidí, stala se Živnostnicí roku 2015 za Moravskoslezský kraj a je známá po celé republice. Její kabelky jsou jedinečné originalitou, protože každou z nich ušije vlastnoručně konkrétní švadlena, která se podepíše na přiloženou kartičku. Pro zákaznice je důležité i to, že kabelky Dara bags přicházejí na trh v omezeném množství.

Sama Darina Ermisová se nejvíce přiklání k tašce Smart Elegancy, jejíž střih je familiárně zván Smartka. Uvádí: „Pojme formát A4, notebook, krabičku se svačinou… Prostě cokoliv, co budete během náročného dne potřebovat. Tahle barevná kombinace se hodí na jaro. Látka od naší grafičky Anny Bornové je inspirovaná mojí milovanou písničkou od Nouvelle Vague.“

Darabags_1

Mezi žádané kabelky patří i Sweet Angel Bell Big Rabit (fotografie 2), v zimní variantě s luxusním králičím kožíškem. Představte si, jak elegantní bude k dlouhému kabátu. A samozřejmě ikonická kabelka značky Dara bags, Dariana Middle. „Je to můj úplně první střih, opět s autorskou látkou od Aničky Bornové, talentované grafičky,“ dodává úspěšná podnikatelka, které se říká „Královna českých kabelek“.

Darabags_2

Elega – kabelky spojené s Danou Morávkovou

Ryze česká firma Elega, nástupce někdejšího závodu podniku Gala, produkuje luxusní kožené kabelky a manažerské aktovky za dostupné ceny. Používá především italské a české materiály, ale na přání zákazníků dokáže zajistit i pravou krokodýlí či hadí kůži. Má okolo 100 zaměstnanců a většinu produkce vyváží.

V roce 2014 se zrodila spolupráce značky Elega s herečkou Danou Morávkovou, známou vytříbeným vkusem a vášní pro stylové kabelky. Psaníčka či peněženky Saffiano, které navrhla a autorizovala, nyní patří mezi bestsellery. Neméně oblíbené jsou i kabelky velké, střední či praktické do ruky.

Mladá značka Elega by Dana M. je vskutku zdařilé spojení na trhu s kabelkami. Navíc, na investici do modelu z její dílny opravdu vystačí byť i první česká výplata. V recenzi na bordó/černý shopper na rameno to vystihla paní Lýdie: „Luxusní kabelka v nadčasové barvě i designu. Je to má první kabelka od Dany M. a určitě ne poslední, jak by si přál můj manžel J.“

Elega_4

Beskydo – tašky na kočárek a další tvorba Markéty Šoborové

Markéta Šoborová žije v krásném prostředí Beskyd. Šít začala na mateřské dovolené, protože jí chyběla vyhovující taška na kočárek. „Později jsem je zkusila nabídnout na Fleru a zájem stále trvá. Zákaznice si mohou vybírat vzory ze vzorníku, a tak je každý kus originál. Nejvíce jsem letos šila právě tašky na kočárek, šiji taky z kůže, koženky i bavlny,“ přibližuje Markéta svou tvorbu. Pod značkou Beskydo vznikají také trička, pohankové polštáře nebo kožené opasky na míru s celoživotní zárukou.

Marketa_6

Jak vidíte, kabelkám se u nás opravdu daří. Ať už zatoužíte po módní kožešinové, modelu z exotické kůže, s třásněmi, nebo třeba po maxi tašce v trendy odstínu Marsala, všechny vám s přehledem vykouzlí zlaté české ručičky. A budete s nimi naprosto jedinečná.

Autorkou článku je Eva Lhoťanová (www.evalhotanova.cz). Foto: DaraBags, Elega, Markéta Šoborová


One thought on “České kabelky, které si zamilujete

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.