Bylinky na louce – co a proč sbírat?

Trápí vás zdraví? Už máte dost všech těch prášků, které vám lékaři předepisují, a které stejně zatím pořádně nezabrali? Zkuste se tedy obrátit na matku přírodu, je možné, že pomocnou ruku vám podá právě ona. Je přeci tolik léčivých bylinek, stačí jen vyrazit na louku a rozhlédnout se okolo sebe. Pojďme se podívat na tři zázračné rostlinky, které rostou téměř všude a mají pozitivní vliv na náš zdravotní stav.

Heřmánek pravý – voňavá bylinka

Heřmánek patří k hojně používaným bylinkám. Kvete od jara do srpna a nejvíce se mu daří na polích, rumištích a písčitých půdách. Připravit z něho můžete čaje, odvary, obklady, koupele, tinktury či inhalace. Sběr heřmánku pravého by měl probíhat dopoledne, sbírají se pouze květy nepřezrálé – tedy takové, jejichž okvětní lístky nejsou nijak svěšené dolů či povadlé. Doma ho sušíme buď v sušičce na ovoce při maximální teplotě 40 stupňů, nebo zavěšený na suchém, stinném místě.

TIP: Oslavte svatého Jána sběrem bylin

A proč se zaměřit právě na heřmánek pravý? Protože je to bylinka, kterou lze použít na mnoho neduhů. Pomáhá při žaludečních potížích, bolestech zubů, menstruačních bolestech, uleví od stresu a napětí, mírní křeče, desinfikuje a má protizánětlivé účinky. Využijete ho také při chřipkách a nachlazení v podobě inhalací či čajů.

Smetanka lékařská – bylinka i „zelenina“

Kdo by neznal pampelišku, pravým jménem tedy smetanku lékařskou. Kromě toho, že si z ní dívky splétají věnečky, a kluci vyrábí píšťalky, je tato květinka také velmi užitečnou bylinkou. Léčebné účinky jsou známy dlouhá staletí. Roste na loukách, zahradách, sídlištích, na horách i v nížinách. Léčivá je rostlina celá. Lze z ní připravit čaj, odvar, tinkturu, z listů pak salát či polévku, květy jsou ideální pro sirup a med.

Smetanka lékařská mírní kožní choroby jako je akné či ekzém, zlepšuje činnost jater a ledvin, pomáhá při žaludečních potížích. Dokáže ulevit při žlučníkových kamenech. Snižuje hladinu cukru v krvi, krevní tlak i cholesterol.

Jitrocel kopinatý – hojivá bylina

Snad na každé louce, mezi nebo zahradě se setkáte s jitrocelem kopinatým. Roste prostě zkrátka všude. Jeho léčivé účinky znali léčitelé již ve starověku. Nejčastěji se z něho využívají listy, nicméně znalci si umí poradit i s kořínky nebo semeny. Jitrocel se sbírá od června do srpna, dopoledne, v době, kdy již na listech nejsou kapky rosy. Volné sušení je náročné, rostlina je to náchylná a musí se na ni opatrně. Ideální je sušit v sušičce na ovoce při teplotě do 40 stupňů.

Jitrocel má širokou škálu použití. Velmi známá je jeho schopnost urychlovat hojení ran či popálenin. Určitě i vám říkaly babičky, abyste si na nohu požahanou od kopřivy přiložili list jitrocele. Tlumí i bolest po bodnutí vosou či včelou. Tato bylinka se hodně používá v sirupech proti nachlazení a kašli. Prospívá astmatikům, čistí krev a ledviny, poradí si se záněty močového ústrojí.

Chodíte také na bylinky? Napište nám, jaké další sbíráte a s čím vám pomáhají.

Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *