Bylinková Julietta: Laskavá cestovatelka, která bylinami léčila psy

Na svých zahradách vždy vysazovala rozmarýn a pelyněk. Když česala olivy u svého skromného domku, povídala si se stromem. Drobná, prošedivělá, s pestrými náušnicemi v uších. Procestovala svět s nomády a cikány, od nichž se učila, jak bylinami léčit zvířata. Po jejím boku vždy běhali afgánští chrti. Své poznatky zapisovala do knih. A byla nesmírně laskavá.

Julietta de Bairalci Levy si mohla vybrat docela jinou životní cestu. Narodila se 11. listopadu 1912 do rodiny bohatého obchodníka. Její otec byl z Turecka, matka původem z Egypta. Se sestrami vyrůstala v britském Manchesteru. Byli židovského vyznání.

Když se její otec vracel z cest, jejím sestrám vozil šperky, Juliettě vždy štěňátko. Rozhodla se, že vystuduje veterinu, aby mohla zvířatům pomáhat. Jenže studium ji neuspokojilo. A tak hledala jinou cestu. Vypozorovala, že psi a koně kočovných cikánů jsou zdraví, krásní. Podobně jako jejich majitelé.

Na cesty se vydala v roce 1930 a vydržela to celých sedmdesát let.

Cestovala s cikány i nomády. „Sblížila nás láska k bylinkám a rostlinám,“ odpovídala, když se jí ptali, jak do komunity kočovníků pronikla. Pozorovala, učila se, zapisovala své poznatky.

Když početná stáda ovcí vážně onemocněla, doporučila krmit je břečťanem (druhem, který není jedovatý). „Chyběl jim chlorofyl, protože nikde kolem nebyla žádná zeleň,“ dodala.

Procestovala Řecko, Španělsko, Francii, Portugalsko, Švýcarsko, Anglii i Ameriku. Na místech, která jí připadala obzvlášť krásná, nějakou dobu zůstala. Žila v divočině daleko od lidí, bez tekoucí vody a elektřiny. Učila se od místních lidí, venkovanů žijících v souladu s přírodou.

Své poznatky si nenechala pro sebe. Psala knihy o bylinkách, cestopisy i romány. Byla první, kdo napsal knihu o holistickém přístupu k léčbě zvířat. Její Herbal Handbook for Farm and Stable vyšel v Londýně v roce 1952. The Complete Herbal Handbook for the Dog and Cat v roce 1971.

Poslední štaci našla ve Švýcarsku. Zemřela v roce 2009 v 96 letech.

O životě Julietty vznikl nádherný dokument. Natočený byl v roce 1998. Je proložen archivními fotografiemi, scénami cikánských tanců i romantickým pohledy na nomády ženoucími svá stáda dalekými pastvinami.

Pustit si ho můžete třeba tady: http://www.tarak.cz/bylinkova-julietta/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.