Už jsou tam. Malá drobná semínka si ustlala v měkké kypré zemi. Lehce pokropená vodou se celé odpoledne vyhřívala v zemi, na kterou svítily jarní sluneční paprsky. Teď už na záhony i na celou zahradu padla tma. A já můžu napsat pokračování našeho zahradnického seriálu. Dnes o tom, co (a jak) zasít v březnu.
Vydrhla jsem se ve vaně (a podivila se, jak se mi hlína mohla dostat až mezi prsty u nohou), nalila jsem si skleničku červeného vína, natřela jsem si krémem popraskané ruce a pofoukala první letošní mozoly, opřela jsem se do křesla a vychutnala si písničku Perfect Day. Protože pro mě byl celý víkend naprosto perfektní. Na to, až se dotknu kypré zeminy, udělám řádky, budu do nich vkládat semínka, abych je zase jemně přikryla, jsem se těšila celou dlouhou zimu.
Březen, od kamen vylezem a zasejem
Kdy a co zasít? To je častá otázka začínajících pěstitelů a zahrádkářů. Dřív vyšel hospodář na pole, nadechl se, porozhlédl se, dotkl se země a věděl – ještě ne, už ano. Můžete si sice přečíst, že třeba mrkev, ředkvičky, petržel a další zelenina se vysévá v březnu, ale je březen a březen. Někdy může být ještě dlouho do dubna sníh. Jindy se už koncem února nechá zahrádka obdělávat. Řiďte se proto svojí intuicí i aktuálním počasím.
Kdy je země připravená
- Když je rozmrzlá – pěkně ji rýčem prohrábněte a zjistěte, jestli vespodu není ještě zmrzlá.
- Když není mokrá – jestli se hroudy moc lepí, nechte je raději proschnout, slunci se bude lépe pracovat, když zeminu zryjete.
- Když je tak akorát vlhká – ideální jsou podmínky, kdy zemina není ani moc mokrá, ani moc suchá. Ale to poznáte nejlépe zkušeností.
Optimální podmínky pro setí byly (alespoň u nás) právě o víkendu. Na významný den, totiž 7. března (výročí narození TGM), jsem už v devět ráno byla na zahrádce. Hráběmi jsem načechrala už dříve zrytou a kompostem obohacenou zeminu. Pyšně zářila černou barvou, odpočatá, plná energie a živin. Ani mokrá, ani suchá.
Kolem jsem vyskládala kameny s nápisy. (Zatím jsem nevymyslela hezčí a praktičtější označení záhonů – je to snadné, vyberte hezké kameny a akrylovými barvami na ně napište názvy plodin). Přinesla jsem si ošatku s osivem a vybrala plodiny, které budu sít.
Co zasít v březnu?
- Mrkev (karotka i pozdní)
- Petržel
- Špenát
- Salát listový
- Pórek
- Kadeřábek
- Ředkvičky
K tomu jsem si připravila klacík asi o průměru dva cm, kterým se velmi hezky připravují jednotlivé řádky. Nic víc potřeba není. Samozřejmě kromě radosti a nadšení pro práci. (Věřím tomu, že když s láskou zasejete, s láskou také sklidíte.)
Tip: Vybíráte semena? Čtěte, co pěstovat za zeleninu.
Jak zasít mrkev, petržel, ředkvičky a další
Slunce hřálo do tváří a zemina nádherně prosychala. Hrábě se zlehka zapichovaly do země. Kolem prolétl motýlek. A za chvíli včela. Opravdu! Vše se probouzí. A já budím žížaly. Ještě by spaly, ještě chvilku by se nečině válely v zemi. Pojď, žížalo, vrátím tě do záhonu a zasypu tě. (Jo, povídám si s nimi, jsou totiž tolik užitečné a zaslouží si poděkování.).
Cítím, jak se mi rozehřívá krev v žilách a proudí jako míza ve stromech, energie mi stoupá od pat přes nohy až do srdce a ještě dál. Je to báječné. Záhony připraveny, můžeme začít sít.
- Do kypré zeminy udělejte napříč záhonů řádky. Doporučuju napřed nařádkovat celý záhon bez ohledu na to, zda ho budete osívat jednou plodinou nebo více druhy.
- Řádky dělejte tak hluboké, jak vyžadují jednotlivé plodiny (to bývá napsáno na sáčcích se semeny – například mrkev, petržel, ředkvičky se sejou asi 2 až 3 cm hluboko).
- Do řádků vkládejte/sypte semínka (například špenát nebo ředkvička mají větší semínka, která lze vkládat, naopak mrkev a petržel mají velmi drobná semínka, takže je sypte co nejvíc rovnoměrně).
- Vezměte hrábě a lehce a opatrně řádky uhlaďte.
- Pokud je zemina příliš suchá, zalijte.
Máte zaseto. Teď nezbývá než čekat. Ba ne. Čekají nás další zahradnické práce. Sice jsme zaseli mrkev, petržel, špenát, salát a ředkvičky, jenže to nestačí. Na řadu přijde ještě cibule, někdy začátkem května řepa, zapomenout nesmíme předpěstovat celer, sazenice rajčat a paprik, dýně a cukety (ty všechny už by ideálně měly být zaseté).
Uléhala jsem s pocitem blaha. Tělo se mi při práci na zahrádce krásně rozhýbalo, večeře mi chutnala ještě více než obvykle. Tak už nám ta krásná zahradnická práce zase začala…
Ať se vám zahradničení daří. A nezapomeňte na jednu věc. Můžete o všem přečíst stovky článků a knih, ale stejně je nejlepší najít si svůj VLASTNÍ přístup a styl. Ten vám totiž bude vyhovovat ze všeho nejvíc.