Také jste si v poslední době všimli tu zálibu bytových architektů v bílé barvě? Proč nás tato barva neustále dokola fascinuje? Hledáme v ní klid, čistotu, nové začátky nebo jdeme po praktičtější cestě možnosti barvy, kterou lze snadno kombinovat s ostatními?
Bílá barva obvykle symbolizuje nový začátek, všechno čerstvé, lehké, jednoduché, ale také chladné, odtažité, přísné a tak trochu „kovové“. Podle rozdělení do pěti elementů právě bílá (a její blízké příbuzné – šedá, stříbrná…) patří do skupiny barev energie kovu. Dle principu feng shui, vše, co má energii kovu, v nás evokuje řád, pevnost, disciplínu. Stačí se podívat do starších interiérů nemocnic. Bílé pláště, bílá světla, bílé stěny… zkrátka je toho moc. Přemíra čehokoliv, bílou nevyjímaje, mívá však obvykle spíš negativní účinky.
A co v módě? Bílá nam dává křídla, lze ji použít kamkoliv, většina ostatní barev v kombinaci s ní dobře vynikne. Pokud plánujete nejen o velkých prázdninách navštívit evropské metropole, vřele doporučuji zajít do britského V&A Museum (Victoria and Albert Museum v Londýně věnované designu a umění), kde se celá jedna expozice zabývá svatebními šaty napříč historií. Dozvíte se mimo jiné, že bílá barva na nevěstiných šatech je in až teprve od 19. století. I kdyby vás romantická výstava nezaujala, vychutnáte si alespoň šálek čaje na malebném nádvoří uprostřed tohoto muzea, které sídlí v poněkud luxusnější čtvrti Chelsea a Kensington. Mimochodem, bílou (v kombinaci s černým kovem a velkým množstvím barevných květin) tam najdete na každém kroku. Působí tak trochu, jakobyste se ocitli v časech staré dobré Anglie, dýchne na vás dávná bohatství a atmosféra kdysi mocného Commonwealth.
Toužíme znovu po klasice?
Z výzkumů architektůa designérů se dočtete zajímavý fakt. Stále více lidí se vrací ke klasickým bílým omítkám, klasika tedy znovu nahrazuje ještě nedávno tolik oblíbenou žlutou, oranžovou, béžovou a jejich odstíny. Stojíme o nadčasové interiéry, volně kombinovatelné a snadno měnitelné. Chceme víc tvořit, toužíme se cítit uvolněněji, svobodněji. Dovolím si ještě jedno srovnání s Británií. Přesto, že mě tato země a její metropole neustále inspiruje a stále znovu očarovává, v porovnání s našimi českými obyvateli jsou místní tak trochu žabaři.
Pokud nejste vyložený DIY (do it yourself) kutil, obvykle si toho moc doma nevytvoříte. Takže ať obyvatele této ostrovní země obdivuji jakkoliv, musím říci s patřičnou hrdostí, že my jsme fakt šikovní a neuvěřitelně vynalézaví lidé, a to nejen pokud jde o bydlení. Zkuste zapátrat a najdete opravdu překvapivě velké množství blogů českých hospodyněk a tvořilů, kteří bílou s jejími kombinacemi dokázali skutečně mistrovská díla hodná publikace v designérských časopisech světových rozměrů (např. mamaisonblanche.cz, vintagelover.cz, sar-decoration.blogspot.cz).
Jak na to?
Zajímalo by vás, jak provzdušnit byt nebo kancelář? Jestli vás omrzel kdysi tak oblíbený vanilkový nádech nebo meruňkový vzhled, sáhněte po této staré-nové klasice. Velkou výhodou bílé barvy v interiéru je její velká variabilita, proto je možné snadno kombinovat s jinými barvami a materiály, dosáhnout tedy lze jak moderně vyhlížejícího interiéru, tak starého dobrého vintage stylu s nádechem skandinávského či středomořského šarmu.
Chcete jít s dobou?
Moderního vzhledu dosáhnete s bílou v kombinaci s jednoduchými a čistými liniemi, chromovými nebo kovovými doplňky, lesklými povrchy. Přidejte sem tam červený doplněk, který podtrhne ledově chladnou a pracovní atmosféru vaší nové kanceláře. Pro vhodné doplňky však nemusíte chodit daleko. Už jste zkusili nabídky běžných řetězců s nábytkem? Přesto, že se vám mohou zdát někdy zbytečně uniformní, i tam lze najít spoustu skvostů, které vyplní váš pracovní prostor za příjemné ceny. Skoro každý si tak může dovolit pořídit si něco, co v kontextu celého interiéru bude vypadat velmi draze a neotřele. Zkuste si prohlédnout nabídky nových moderně vyhlížejících koberců v Ikea nebo si vyberte z cenově dostupných jednoduchých skleněných váziček v řetězci Kika…
A co doma?
Máte dost příliš studeného pojetí vašeho pracovního prostoru a doma toužíte pro příjemně vyhlížejícím hnízdu, které by vás dokázalo pozitivně nabít a připravit na další náročný den? Opět to zkuste s barevnými kombinacemi na pozadí bílé. Bílá provzdušní, rozsvítí a opticky zvětší celý prostor. Do obývacích prostor se doporučuje spojit bílou s barvami ryze přírodními, teplejšími, spíše nevýrazných tónů. Pokud je to ve vašich finančních možnostech, zvolte na podlahu prkna, případně vinyl v barvě dřeva. Samotné podbarvení spodní časti pomáhá k příjemnému uzemnění a relaxaci.
Na zemi?
Není nad to posadit se na zem s čerstvě uvařenou kávou a vnímat svět z trochu jiné perspektivy. Že je vám na zemi zima? Stačí si vybrat pletený puf (třeba ten z nabídky již velmi známé firmy Tchibo). Jestli patříte spíš mezi rukodělně nadané, pak si takové sedátko lehce spíchnete sami. Stačí uplést nebo uháčkovat obdélník stále hladce. Potom sešít do takového rukávu, vycpat třeba stočenou dekou a po stranách stáhnout provázkem nebo vlnou ve stejné barvě. Nejen, že ušetříte stovky, ale budete mít navíc radost z vlastnoručně vyrobeného doplňku. A pak, že je užité umění přežitek!
Home-made vintage style
Dáváte přednost historii před modernou a hodiny po dědečkovi nebo tu starou památeční truhlu z babiččiny výbavy je vám líto vyhodit? Skvělé! Máte základ pro vytvoření starobylého, či dnes tak oblíbeného výrazu, „vintage“ stylu. Pro začátek stačí pár věcí: komoda, háčkovaný ubrus zchalupy, staré příbory nebo rodinné foto v omšelém rámečku. Podmínkou ovšem je, aby byly věci funkční. Pochopitelně celá řada těchto lehce old-fashioned předmětů může sloužit jen k dekoraci, ale nežijeme jen ve skanzenu a řada kusů nábytku byla vytvořena ke svým (určitě ne výstavním) účelům.
Je proto fajn, pokud starým věcem pořídíte nový kabát. Kupte si brusný papír nebo rovnou brusku, dláto, pár štětců, barvu či lak na dřevo, dobré pracovní rukavice (doporučuji zahradnické s pevnými gumovými prsty), několik starých novin a jde se do toho! A nezapomeňte, že oprava nemusí být dokonalá. Lehká patina rozhodně není na škodu, to spíš naopak.
Jestli nemáte v rodinném dědictví nic, co by za něco stálo, projděte si okolní bazary. Garantuji vám, že skoro v každém číhá nějaký skrytý poklad, kterému můžete znovu vdechnout život.
Šiju, šiješ, šijeme…
Poslední tečkou v cestě za novým interiérem je textil. Ve větších městech nebo na internetu (např. bellarose.cz) najdete spoustu obchodů a obchůdků s roztomilými textilními i jinými doplňky ve všech barevných kombinacích. Nabídka je vskutku široká a věřte, že by málokdo odešel s prázdnou… Ale jak je psáno výše, my, jakožto velmi zručný národ, zvládneme mnohé. Nemusíte být profesionální švadlena ani vlastnit špičkový šicí stroj. Věřte, že i na obyčejném několik desítek let starém stroji lze ušít leccos. Stačí základní znalosti práce s mašinou, dobré krejčovské nůžky (zakoupíte v téměř každé galanterii), trochu představivosti a kuráž).
Zcela určitě každá trochu zručná žena zvládne šít obyčejným stehem tzv. pořád rovně. Zakupte levnější látky (např. flex-tex.cz nebo dumlatek.cz), s designovými dovozovými látkami vyčkejte, nebývají nejlevnější a někdy by vám toho zkaženého střihu mohlo přijít líto. Dejte však pozor na gramáž a materiál. Ne všechny látky jsou vhodné pro všechny účely. Nakoupeno? Pojďme tvořit. Na začátek je vhodné zkusit ušít třeba obyčejná prostírání, ubrus, polštářek nebo rovné závěsy.
Jestli jsme vás aspoň trochu inspirovali, už vám nebrání nic ve vlastním kreativním procesu. Základem jsou bílé stěny. Čili pokud už vás nebaví dívat se do stejných a okoukaných barevných stěn vašeho obýváku, chopte se štětky na malování a jako za starých časů si vápnem nebo barvou zkuste pořádně vybílit obydlí. Uvidíte, jakých očistných účinků se dočkáte.
Autorkou článku je Lenka Zelenková
Z článku mě zaujala část o home-made vintage style. Přiznám se, že mám raději hledání „nových kousků“ v krámcích, než abych se pouštěla sama do oprav nějakého kousku. Ale kdo má šikovné ručičky..