Básníci našli v Rokycanech cestu k lidem

Autorské čtení z právě vycházejících básnických sbírek oživilo ospalou atmosféru podzimního podvečera v Rokycanech. Básníci Martin Poch a Ladislav Zedník vystoupili v sobotu 24. října v Čajovně ve Dvoře. Příznivci dobrého čaje a poezie zaplnili komorní prostory čajovny, aby na sebe nechali působit hlasy obou autorů.

Ladislav Zedník přečetl několik básní ze své nové – v pořadí třetí – sbírky Město jeden kámen, která je z velké části ovlivněná jeho původní profesí – paleontologií. Ačkoli se v básních tu a tam objeví odborný termín, ale také komplexní metafora nebo mytologický fragment, působí jemně, přirozeně a sebevědomě.

Martin Poch představil kromě nově vycházející sbírky Cesta k lidem i dvě předešlé – Běhařovská lhářka a Jindřich Jerusalem. Čtení uvedl líčením svého vztahu k Rokycanům, kde vystudoval gymnázium a kde žije část jeho rodiny. V raných básních tak zazněla témata úniku či vytváření vlastních světů, zatímco v nových básních již převládala konfrontace s realitou: motivy návratu, domova a nekonečného hledání cesty k lidem.

Bylo to jedno z nejlepších básnických setkání, co jsem zažil. V atmosféře obývacího pokoje, která v čajovně zavládla a kterou literární čtení běžně nevyvolá, menší počet hostů nerozhoduje. Dokonce mám pocit, že přítomný chameleon Irving během čtení několikrát změnil barvu. Snad to platí i pro hosty,“ řekl Martin Poch po skončení autorského čtení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.