Anastacia Brice: První virtuální asistentka na světě

Rok 1996. Celosvětová internetová síť čítá na 55 milionů uživatelů a jejich počet narůstá raketovou rychlostí. A v hlavě třiatřicetileté Američanky Anastacie Brice se začíná rodit představa o administrativní asistentce, která může pracovat odkudkoliv na světě, pro různé klienty kdekoliv na světě. Jak vznikla první virtuální asistentka?

Zrod externí administrativní asistentky

V roce 1996 pomáhala Anastacia Brice pomáhá na dálku po telefonu a faxu osobnímu kouči Thomasu J. Leonardovi (Coach U). V této externí pomoci není žádný nováček; už v roce 1992 si založila podnikání z domova, postavené zejména na plánování cest a jiné praktické výpomoci podnikatelům.

Postupně se jí v hlavě začala rodit vize o externí administrativní asistentce: o člověku, který využívá veškerých dostupných internetových technologií v kombinaci s „obvyklejšími“ kancelářskými postupy. A když ji jednou v onom památném roce 1996 označí Leonard v telefonickém hovoru jako svoji „virtuální“ asistentku, její představa tak dostává i svůj konkrétní název.

DSC3118-edited-trix

První firma pro virtuální asistentky

Anastacia Brice se chce stát průkopnicí v oboru, který považuje za perspektivní. Začátkem roku 1997 byl publikován článek o její práci virtuální asistentky v magazínu The Secretary (nyní Office Pro), obchodní publikaci Mezinárodní asociace administrativních profesionálů.

Na jaře roku 1997 pak v Baltimoru ve státě Maryland zakládá první společnost pro virtuální asistentky. Tím dostává tato profese své oficiální označení. A rovněž zkratku – VA. Firma AssistU rychle roste, stejně jako se zrychluje technologický pokrok umožňující rozvoj činnosti asistentů na dálku. Mobilní telefon, a hlavně internet, jsou alfou a omegou pro práci VA.

Podnikání Anastacii Brice jen vzkvétá: školení, koučování, podpora a certifikace virtuálních asistentek, jejich následné propojení se zákazníky a doporučení pro klienty, kteří chtějí pracovat s VA, je na trhu novinkou, která v sobě spojuje pokrok a poptávku.

Vzdělávací kurzy na dálku

A jak vlastně takové školení a certifikace VA v praxi vypadalo? Anastacia Brice vytvořila a od roku 1997 do roku 2011 nabízela intenzivní 20týdenní vzdělávací program. Byl navržen jak jinak než jako virtuální kurz na dálku, který byl na více než 900 stranách obsahu k dispozici každému vážnému zájemci.

V roce 2011 však tato školení přepracovala na samostudium s mentorem „mezi čtyřma očima“ (Virtuální mentorský program). Její obchodní model vždy byl a je určen zejména pro ženy, kterým podle své filozofie pomáhá žít hluboce autentický život.

Průkopnice v oboru VA

Ve svém oboru se skutečně stala průkopnicí. Najdete ji pod samostatným heslem Anastacia Brice na anglické Wikipedii, odkud vede také odkaz na AssistU. V roce 2002 byla nominována na ocenění Fast Company’s Fast 50. V letech 2006 a 2007 získala ocenění VACOC InnoVAtive Award za průkopnickou práci a vedení v této oblasti.

Působila také jako odbornice na virtuální práci v Mezinárodní asociaci pro solopreneury – neboli podnikatele podnikající sólo, tedy řídící si svůj byznys výhradně sami, na vlastní pěst.

Často vystupuje v rádiích, její jméno je v souvislosti s AssistU a virtuální asistencí uváděno v mnoha online a tištěných publikacích (mimo jiné např. Time Magazine, BusinessWeek nebo The Wall Street Journal). Zmiňuje se o ní také víc než desítka knih, včetně proslulého Čtyřhodinového pracovního týdne, o kterém si myslím, že povědomí o virtuálních asistentkách přinesl do České republiky vůbec nejvíc.

Autorkou článku je Michaela Divišová. Foto: anastaciabrice.com

Článek původně vyšel na webu www.internetovasekretarka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.