Akné: jaké jsou příčiny vzniku, jaké druhy trápí dospělé a jak se jej zbavit

Akné je nejčastějším tématem teenagerů, ale nejen jich se tento problém týká. Červené skvrny, černé tečky, pupínky nebo cysty se objevují i na dospělácké pokožce. Proč tomu tak je? Mezi hlavní příčiny vzniku akné jsou hormony, které hrají hlavní roli v dospívání.

V pozdějších letech se přidávají další faktory, které ovlivňují zdraví organismu, pokožky nevyjímaje. Jedná se především o stravování, způsob života, stres nebo pobytu ve znečištěném ovzduší. Co je dobré o akné vědět a jak se jej jednoduše zbavit v jakémkoli věku? Inspirujte se tipy dermatologů.

Co způsobuje akné?

Na úvod je nutné upřesnit, co vlastně je akné. Považuje se za estetický problém, ale pravdou je, že se jedná o chronické kožní onemocnění, kdy se ucpou kožní folikuly kožním mazem a odumřelými kožními buňkami či nečistotami. Tím se rozvine zánět, který způsobí na pokožce pupínek, v horším případě pupen nebo cystu.

Mezi hlavní příčiny vzniku akné jsou hormonální změny v době puberty, menstruace, těhotenství a menopauzy, kdy se zvyšuje produkce mazu. Nadbytečný maz se objevuje i vlivem stresové zátěže, při nedostatku spánku nebo při nezdravém jídelníčku. Za ochablou a citlivou pokožku může i znečištěné životní prostředí.

Druhy akné a projevy

Akné je chronické onemocnění, které se dělí na více typů. Odlišují se podle závažnosti a projevů na pokožce. Mezi méně zánětlivé druhy akné patří komedonové, které tvoří bílé či černé tečky na čele, nosu a bradě. Papulo-pustulozní akné je nejběžnější s červenými a zanícenými pupínky s hnisem, které jsou na dotek citlivé a bolestivé.

Acne indurata et abscedens nebo cystické akné jsou pak nejtěžšími formami akné, kdy se tvoří bolestivé uzly nebo přímo hnisavé cysty pod kůží, přičemž mohou zůstávat jizvy, které při pobytu na slunci ještě více tmavnou.

Jak zatočit s akné?

Co dělat, aby akné nemělo šanci? Dobré je si uvědomit, že se jedná o onemocnění vyžadující komplexní přístup vyžadující správnou péči a změnu životních návyků včetně jídelníčku. Péče o pleť se nesmí zanedbávat, dvakrát denně se musí čistit pomocí jemného čisticího gelu bez obsahu agresivních složek, je rovněž možné použít micelární vodu pro odstranění nečistot, odumřelých částeček buněk nebo kožního mazu z povrchu.

Následně se kůže ošetří hydratačním krémem, který neucpává póry. Nezbytné je pokožku chránit před nebezpečnými UVA a UVB paprsky opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem (50+), čímž se zabrání tmavnutí vzniklých jizev či hrbolků.

Zdraví se skrývá v talíři

Stav těla se odráží v každodenní stravě, což se týká nadváhy i vzhledu pokožky. Pro zdraví je dobré dodržovat zásady vyváženého stravování. Jídelníček by měl stát na obilovinách, ovoci, zelenině, libovém mase a oříšcích a semínkách. Při potížích s pletí se nedoporučuje jíst sladké nebo slané pokrmy a snacky. Je dobré vyřadit jídla z fast foodů, pizzu nebo hranolky, které obsahují vysoké množství soli, transtuků i sacharidů.

Naopak se radí doplňovat vitamíny a minerály, důležité jsou vitamíny C a E, které působí na pleť jako antioxidanty, současně zinek, který má protizánětlivé účinky. Kromě jídelníčku je třeba dbát i na správný pitný režim založený na čisté pramenité vodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.