3 + 3 pohledy na jarní Wroclaw – Evropské hlavní město kultury 2016

Wroclaw, česky Vratislav a německy Breslau, představuje malebné a přívětivé polské město, z něhož je to blíž do Prahy než do Varšavy. Však s ním české země sdílely více než 400 let své historie. Navíc Wroclaw letos následuje Plzeň titulem „Evropské hlavní město kultury“. Pojďme si přiblížit jeho atmosféru prostřednictvím obrázků pořízených 30. dubna 2016, tedy ještě v měsíci „kwiecień“ (zatímco květen se polsky řekne „maj“).

Pohled první: Na střechy Wroclawi z Můstku kajícnic

Můstek kajícnic nebo také čarodějnic spojuje dvě věže kostela svaté Máří Magdalény v centru Wroclawi. Podle legend se na tomto můstku za soumraku objevovaly kajícné duše, případně duše ješitných dívek, které místo výchovy dětí a péče o domácnost holdovaly zábavě. Z tohoto kouzelného místa ve výšce 45 metrů máte Wroclaw jako na dlani.

???????????????????????????????

A co si ve městě prohlédnout? Určitě jedno z největších středověkých náměstí se štítovými domy a honosnou radnicí, nejstarší část Tumský ostrov s katedrálou sv. Jana Křtitele, botanickou zahradu či Halu století zapsanou na seznamu památek UNESCO.

Výborné je také místní pivo, káva nebo dezerty: jablečná charlottka a tvarohový sernik. Zážitků se nabízí spousta a jeden výlet obvykle nestačí.

Pohled druhý: Na historické gesto Boleslawa Kominka

V roce 1742 připadla Wroclaw Prusku a Němcům náležela i v období 2. světové války. Ačkoliv město dlouho vzdorovalo Rudé armádě, bylo katastrofálně zničeno a německé obyvatelstvo nemilosrdně odsunuto.

Napjaté polsko-německé vztahy se uvolnily až na přelomu 60. a 70. let 20. století, díky iniciativě wroclawského kardinála Boleslawa Kominka, jehož historickému gestu je věnován jeden z místních pomníků. Zobrazená slova z Pastýřského dopisu německým biskupům z roku 1965 zní: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Wir vergeben und bitten um Vergebung.“ (Odpouštíme a prosíme o odpuštění.)

???????????????????????????????

Zajímavostí je, že na textu pracoval i Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II. Přestože komunistickou moc toto dění velmi popudilo a ani společnost na něho ještě nebyla připravena, někde se začít muselo. Němci posléze uznali hranici na Odře a Nise a podpořili ideu odškodnění polských obětí nacismu.

Pohled třetí: Na současný fenomén Wroclawi – trpaslíky

Trpaslíci („krasnale“ či „krasnoludki“) jsou původně odkazem polského protikomunistického hnutí „Oranžová alternativa“ z 80. let 20. století. První z nich, „Papa“ (na podstavci) osídlil Swidnickou ulici v roce 2001, a podle údaje z 24. dubna 2016 se současná Wroclaw pyšní už 396 trpaslíky. Jsou věcí cti pro každou novou restauraci, instituci či jiné zajímavé místo.

3_Wroclaw_trpaslici_2016_04

Wroclovek, Wyplatnik, Szermierz, Profesor a všichni ostatní trpaslíci jsou označeni v mapě, kterou získáte v informačním centru na náměstí nebo online. Jejich hledání je opravdu zábava, ovšem takový výlet se doporučuje zorganizovat spíše samostatně, například s dětmi.

Bonus: Další 3 pohledy na jarní Wroclaw – město setkání

Následující 3 náladové obrázky „města setkání“ charakterizovaného také jazzem nebo třeba fotbalem už necháme bez komentáře. Wroclaw, která se podle mnohých pramenů jmenuje po svém zakladateli, českém knížeti Vratislavovi I., vám srdečně otevírá své brány. V květnu si tu můžete s partnerem na mostě zamilovaných slíbit lásku, věrnost a uzamknout ji visacím zámkem, v zimě zase láká rozzářený wroclawský advent. Každý si zde najde to své.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Autorkou článku je Eva Lhoťanová. Foto: autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.