10 důvodů proč začít cvičit jógu

S jógou jsem se poprvé setkala ještě na základní škole při pobytu na letním táboře. Před východem slunce jsme byli nahnáni na rosou pokrytou trávu, kde jsme spolu přivítali slunce suryanamaskar, tedy pozdravem slunci. Tento zážitek mě zrovna moc neohromil, což přičítám hlavně tomu, že v deseti letech pro mě byly mnohem zajímavější rychlejší způsoby pohybu.

Cestu zpátky k józe jsem našla až na gymplu, kdy jsem začala cvičit jógu v systému Jóga v denním životě, která byla v té době v podstatě jediná možnost, jak si v okolí zacvičit jógu jinde než ve školní tělocvičně. A tehdy začal můj někdy méně a někdy více intenzivní vztah s jógou, který pokračuje až dodnes. Co mi vlastně jóga přinesla?

1. Ztišení mysli v každodenním spěchu a stresu

Není třeba cvičit jógu každý den hodinu a půl. Já si na ni udělám čas i v tom nejnabitějším dni, kdy se zdá, že nemám čas ani se pořádně najíst. Stačí si nachystat budík o pár minut dřív nebo si vyhradit pár minut volného času před obědem nebo mezi dvěma různými činnostmi. Jóga nejsou jen ásany, ale i způsob života a kupříkladu dechová cvičení můžete dělat v podstatě kdekoliv.

2. Bytí v přítomnosti

„Pokud máte deprese, žijete v minulosti. Pokud cítíte úzkost, žijete v budoucnosti. Pokud je ve vašem srdci mír, žijete v přítomnosti.“Lao-c‘ měl pravdu. Naučte se užívat si přítomného okamžiku. Jóga nás díky spojení dechu a pohybu učí žít v přítomnosti. Obzvláště balanční pozice vyžadují, abychom jim věnovali celou svou pozornost, a proto je mám tak ráda. A není někdy dobré jen tak vypnout a soustředit se jen na to, co je tady a teď?

3. Mám svoji oázu klidu, kdekoliv zrovna jsem

Ať už se nacházím kdekoliv na světě, svůj kousek domova si nosím všude s sebou. Stačí jen vytáhnout svou jógamatku, zavřít oči, spojit svůj dech s pohybem a užívat si ty známé pocity při cvičení ásan a meditaci na své podložce. Cvičit s dá všude – na pláži, v horách, v parku i v tom nejmenším hotelovém pokoji. Jógamatka je náš malý soukromý prostor, který je jen náš a kde jsme v klidu a bezpečí jen sami se sebou. Zároveň nám přináší pocit domova, i když jsme od něj třeba tisíc kilometrů.

4. Přijímám se taková, jaká jsem

Jógu může cvičit každý. Nezáleží na váze, výšce, pohlaví ani fyzické kondici, stačí jen najít ten správný druh. Pociťme uvolnění a zastavení v lekcích hatha jógy, upevněme svou morálku v ashtanga józe, poplujme na vlnách vinyasa jógy nebo si dejme do těla při lekcích power jógy. Jóga nás učí přijímat se takové, jací jsme i se všemi našimi nedostatky a nedokonalostmi.

joga-članek

5. Otevření nových možnosti

Když jsem začala cvičit jógu, nikdy mě nenapadlo, že bych ji mohla i učit. To bylo způsobeno hlavně tím, že být před skupinkou lidí, něco předvádět a mluvit pro mě bylo vždycky hodně těžké. Časem jsem ale začala pozorovat, co mi jóga všechno dává, a chtěla jsem, aby více lidí vědělo o tom, jak jim v každodenním životě může pomoct. Aniž bych nad tím nějak dlouho uvažovala, přihlásila jsem se na kurz, udělala zkoušky a začala učit. A dokonce už zvládám mluvit, aniž bych se při tom hroutila studem!

6. Poslouchám víc své tělo

Ať už chcete nebo ne, jóga vám změní pohled na svět. Uvědomíte si, že vaše tělo je váš chrám a že byste se k němu podle toho také měli chovat. Možná už vám nepřijde tak lákavé sednout si večer k televizi a k tomu si dát misku brambůrků, ale radši si vytáhnete svou jógamatku a zacvičíte si pár ásan. Možná už pro vás nebude samozřejmé cpát do sebe všechno, co se namane bez toho, abyste se zamysleli nad tím, odkud jídlo, které jíte, pochází a co vám jeho konzumace může přinést nebo jak vám naopak může uškodit.

7. Účinně bojuje proti stresu

Díky dechovým cvičením a sekvencím ásan, které snižují nadměrný svalový tonus, dochází také ke snižování psychického napětí a stresu. Vytvořte si svůj osobní jógový prostor, zapalte svíčku, pusťte si oblíbenou uklidňující hudbu a ponořte se do svého nitra. Z vlastní zkušenosti vím, že i uspořádání prostoru, ve kterém jógu cvičíme, je pro celkový pozitivní dojem důležitý. Zařiďte si svou jógovou praxi tak, aby vyhovovala hlavně vám.

8. Lepší držení těla

Co k tomu dodat. Mít správné držení těla je nejen důležité ze zdravotních důvodů, ale své výhody to má i z estetické stránky!

9. Jóga je dobrý kompenzátor ostatních sportů

Běháte nebo se věnujete nějakému jinému rychlejšímu sportu? Díky józe si protáhnete a posílíte svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Jednou z výhod jógy jakožto kompenzačního cvičení je to, že nám udržuje správné funkce pohybového aparátu, působí preventivně proti jeho předčasnému opotřebení a v mnohých případech také zlepšuje stav současný. Výhody pocítí hlavně sportovci, kteří jednostranně přetěžují pouze některé segmenty či lidé, kteří mají sedavé zaměstnání.

10. Jóga vám změní život

Každá činnost nám do života přinese něco nového. Poznáme nové lidi, zažijeme neobvyklé situace, naučíme se zajímavé věci… Pusťte jógu do svého života a pozorujte, co přinese vám! J

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.