1. máj – svátek zamilovaných

„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.“ (Karel Hynek Mácha)

Dneska je 1. května a květen je známý jako měsíc lásky, lásky čas. Nedávno jsem někde slyšela myšlenku, že 1. máj slaví spíše starší generace, a svatého Valentýna slaví naopak mladší generace. Přemýšlela jsem nad tím docela dlouho a já osobně mám ráda oba, ale k těm českým svátkům mi více sedí právě 1. máj, rozkvetlé stromy a zahrady, polibek pod rozkvetlou třešní a prostě skvělá jarní nálada. Pojďme se společně podívat na zvyky a tradice, které se pojí s 1. májem.

Tradice u nás v Česku

Podle několika internetových zdrojů je 1. máj tradice především v Česku. Ve většině zemí se slaví tradiční svátek práce, který s láskou nemá nic společného.

Karel Hynek Mácha díky svým veršům měl velký vliv na vytvoření této tradice, ať už samotného svátku nebo třeba polibku pod rozkvetlým stromem.

Další akci konanou v tento den je studentská slavnost majáles, která připomíná krásu a bezstarostnost studentského života. Majáles je známý již po několik století, a jeho konání bylo vždy ovlivněno vládnoucími režimy u nás.

V předvečer prvního máje se oslavuje pálení čarodějnic. Tato tradice se váže k filipojakubské noci, který je spojen s náboženským významem a vírou v čarodějnice. V dnešní době je pálení čarodějnic plní spíše zábavnou funkci.

Mezi další tradice patří například stavění májky nebo uklízení hospodářství.

Jak oslavit a zpříjemnit si tento den?

Ať už to máte jakkoli, pusa pod rozkvetlým stromem nesmí chybět. Pozvěte tedy svou polovičku na menší vycházku, kde se potěšíte pouze svou vzájemnou přítomností a již tradičním polibkem.

Pokud jste muž a chcete potěšit svou ženu, můžete jí darovat květiny nebo ji pozvat na romantickou večeři.

Jedná se o váš první společný máj nebo naopak poslední máj ve dvou před narozením miminka a chcete si tento den navždy připomínat? Doporučuji si pořídit například nový parfém, jehož vůně vám v budoucnu vždy připomene tyto okamžiky nebo si můžete pořídit nějaký talisman v podobě obyčejného kamínku nebo třeba koupit maličkost jako náramek (např. náramek lásky).

Slovo a rada závěrem

Jestli patříte mezi osoby, které slaví tento svátek netradičně nebo jej neslaví vůbec. Určitě si z toho nedělejte hlavu. Co pár, to jiný zvyk a pokud jsou tito dva šťastní, tak je to v pořádku a není potřeba se zbytečně stresovat. Pokud si nejste jistí, jak to ve vztahu máte, tak si o tom prostě promluvte, vyložte karty, zmiňte své obavy a věřím, že při vzájemné lásce a respektu naleznete řešení.

Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.