Zkušenost s dobrovolnictvím. Co mě naučilo a dalo?

Máte trochu volného času, třeba po rozchodu nebo rozvodu a hledáte nové výzvy? Napadá vás, že zkusíte dobrovolničit, ale nevíte, co od toho čekat? Naše redaktorka Nikol si roli dobrovolnice vyzkoušela hned na několika místech, potkala nové lidi a přátele. „Co vás může překvapit je to, že někdy budete muset ještě vy finančně přispět tam, kde tak ochotně pomáháte,“ píše.




Díky dobrovolnictví jsem měla možnost zkusit si dva týdny farmařit na permakulturní farmě v džungli v Kostarice, podílet se na přípravě a propagaci filmového festivalu nebo si vyzkoušet práci v  neziskovce. Potkala jsem hodně zajímavých lidí, z nichž někteří se postupně stali mými přáteli.

Naučila jsem se pracovat s mačetou a přestala se bát pavouků velikosti dlaně. Vyráběla jsem kosmetiku a vařila z věcí, které rostly kolem. Léčila svou popáleninu druhého stupně krémem vyrobeným z místních zdrojů. Při dobrovolničení v neziskovkách jsem zase získala pohled na to, jakým způsobem fungují a čím se snaží přispět k osvětě společnosti. Dozvěděla jsem se hodně nových informací a poznala mnoho inspirativních lidí. A za všechny tyhle zkušenosti jsem hrozně vděčná, protože z nich mohu neustále čerpat ve svém každodenním životě.

Jaké jsou možnosti dobrovolnictví?

Míst, kde byste mohly přispět svou pomocnou rukou, je nespočet. Rády pomáháte a pracujete s lidmi v úzkém kontaktu? Zkuste zjistit, jestli nehledají dobrovolníky v nemocnici nebo domově pro seniory. Chtěly byste zkusit práci s dětmi a trávit svůj čas obklopeni přírodou? Některé lesní školky hledají dobrovolníky, kteří by jim pomáhali pravidelně nebo na jednotlivých úkolech.

Mnoho neziskovek funguje, tak jak funguje, právě díky spolupráci dobrovolníků, kteří pomáhají s různými věcmi a úkoly. To můžou dělat buď pravidelně nebo nepravidelně, na dálku či prezenčně, záleží vždycky na časových možnostech dobrovolníka a vzájemné domluvě. V neziskovém sektoru je každá ruka dobrá. Tohle samozřejmě nejsou všechny možnosti, dobrovolničit můžete v galeriích, muzeích, divadlech, či na různých akcích. Na většině míst rádi přijmou každou nabídnutou pomocnou ruku.

Proč začít dobrovolničit?

Z vlastní zkušenosti musím říct, že dobrovolnictví mi přineslo hodně, otevřelo nové obzory a přinutilo přehodnotit některé věci. Zde je jen krátký seznam toho, co vám tato zkušenost může do života přinést, pokud se rozhodnete ji využít.

  • Zjistíte, co vás baví a naplňuje.
  • Získáte praxi a zkušenosti, které můžete využít při hledání práce.
  • Navážete nová přátelství a získáte užitečné kontakty.
  • Dostanete se na místa, kde byste se normálně nedostaly a zažijete věci, které byste normálně nezažily.
  • Budete mít dobrý pocit z toho, že svůj volný čas věnujete něčemu užitečnému.
  • Možná zjistíte, že byste v životě chtěly dělat něco jiného, než jste si dosud myslely.

Co byste od dobrovolnictví možná nečekali

Nejspíš tušíte, že podstatou dobrovolnické práce je to, že věnujete svůj čas a schopnosti vybranému účelu bez nároku na odměnu. Co vás může překvapit je to, že někdy budete muset ještě vy finančně přispět tam, kde tak ochotně pomáháte. Tento případ může například nastat, když jedete někde dobrovolničit za ubytování a stravu, a na daném místě i nějakou dobu bydlíte. Svým příspěvkem většinou přispíváte na chod farmy nebo instituce, na které pobýváte a která je často ne zrovna zisková.

Další věc, kterou si někteří lidé neuvědomují je to, že ikdyž se pro dobrovolnictví rozhodli sami a z vlastní vůle, když slíbí, že s něčím pomůžou, měli by svůj slib dodržet. To, že nedostáváte zaplaceno, neznamená, že byste měli zanedbávat své povinnosti, chodit pozdě nebo neplnit, co jste slíbili.

V některých případech si domlouváte svou dobrovolnickou příležitost sami a někdy jde tento proces přes nějakou organizaci. Problém může nastat, když někdo, s kým jste se domluvili, na vás zapomene, popřípadě vědomě ignoruje.

To se mi stalo v případě dobrovolničení v Kostarice. Pobyt domluven půl roku dopředu, letenky koupeny, týden před příjezdem připomenutí se a pak – ticho po pěšině. Z farmy se nikdo neozýval ani po tom, co jsme zdárně přeletěli přes půl světa a stanuli na kostarické půdě. Přestože jsme náhradní plán neměli úplně promyšlený a jediný kontakt na farmu, který jsme měli, byl email a přibližná poloha, rozhodli jsme se prostě zaplatit si nejlevnější ubytování v nebližší vesničce, kde měla potencionální farma ležet a nechat to na osudu. A ono to vyšlo! O dva dny později se naši farmáři s upřímnou omluvou ozvali a poslali souřadnice. Někdy se ovšem poštěstit nemusí a člověku se pak mohou poněkud zkomplikovat plány.

Každá dobrovolnická zkušenost je odlišná. To, že vám někdo bude nadšeně vyprávět o svých zážitcích, neznamená, že budete mít stejnou zkušenost. Každého z nás baví jiné věci a máme jiné schopnosti a záleží jen na nás, kde se rozhodneme svůj potenciál využít a rozvíjet.

Užitečné odkazy

  • dobrovolnik.cz – Největší český portál o dobrovolnictví
  • europa.eu/youth/volunteering_en – Krátkodobé i dlouhodobější dobrovolnické příležitosti v zahraničí, především pro mladé lidi
  • wwof.net – Dobrovolnické příležitosti na farmách věnující se ekologickému zemědělství
  • helpx.net – Různé dobrovolnické příležitosti po celém světě, plná verze je za poplatek
  • yogatrade.com – Práce či dobrovolnické projekty spojené s jógou, plná verze je za poplatek

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.