Založení záhonu: Je čas na výběr místa

Sněhu letos opravdu moc není. Když se přidá sluníčko, záhony začínají vonět. Skoro jako na jaře. Za pár dní tady bude začátek nového hospodářského roku. Oslavte ho třeba tím, že vyberete místo pro založení záhonu.

Zemědělský rok tradičně začíná 2. února na Hromnice. Hospodáři by měli zkontrolovat stav nářadí a náčiní, opravit co se dá a začít přemýšlet o výsevu a výsadbě. Pomalu končí období klidu a bujarého masopustního veselí. Je čas připravit se opět na zahradnické práce.

Občas se setkávám s tím, že se lidé udiveně ptají: ty zahradničíš? Na to já nemám čas. Náhled na čas je zvláštní. Dám přednost podvečeru strávenému v pokleku nad malými rostlinkami, než surfování po internetu nebo sledování nekonečných seriálů. Možná se ve mně probudily geny mých předků rolníků, jak říká můj muž – genealog. Někdy si lidé myslí, že zahradničení je příliš namáhavé, náročné. Kdo nic nezkusil, nic neumí. A rytí záhonů je výborný tělocvik. Konec konců, o přednostech zahradničení, jsem vám už psala.

Svítí-li slunce na Hromnice, hojnost žita i pšenice.

Příprava sazenic v únoru

Na začátku února je vhodné vysít rajčátka a papriky. Možná se zdá, že je to příliš brzy, ale pravidelně si sazenice takto připravuju s počátkem zemědělského roku. Když je čas přemístit je ven, jsou sazenice už silné a velké. Minulý rok se zadařilo, úroda byla veliká. Jenže když byla rajčátka v nejlepším, hodně pršelo a nevyhnula se jim plíseň. Věřím, že letos se to opakovat nebude (a větší část raději přemístím v nádobách pod střechu k chalupě).

Sprout.

Výsev a předpěstování rajčat nejsou náročné. Připravte si buď zeminu obohacenou o kompost (pokud venku není sníh a nemrzne), nebo substrát. Vyberte si v obchodě kvalitní semena (sledujte mj. datum a nakupujte je raději ve specializovaných prodejnách). Užít můžete i vlastnoručně připravená semena (do rajčatových se zatím nepouštím, ale připravuju si papriková). Semínka jednoduše vysejte do truhlíků nebo květníků. Dobře se jim bude dařit u okna, kde budou mít dost světla i tepla. V rámci předpěstování se nevyhnete „přepichování“ a oddělování rostlinek, až povyrostou, ale rozhodně to stojí za námahu, pokud uvážíte, že jedna sazenice se pohybuje cca mezi 15 až 25 korunami.

Vypěstovat si také můžete vlastní bylinky. Pro zimní pěstování je ideální řeřicha, kterou sklízíte už po několika dnech. Svěží zelená rostlinka skvěle obohatí váš jídelníček.

Vyberte správné místo pro záhon

Jestli zatím vaše zahrada zeje prázdnotou a jste plní nadšení, že se do zahradničení už letos konečně pustíte, vydejte se některý den prozkoumat terén. Určitě svoji zahradu uvidíte jinýma očima – tam je moc velký strom, který bude stínit, tuhle se zase parkuje auto, tady bývá stůl nebo houpačka, jinde ohniště. I větší zahrada se může zdát „moc malá“ na pěstování. Ale není to tak. Zkuste chytře využít každý kousek – místa na přímém slunci nechte pro teplomilné bylinky, jako je tymián nebo dobromysl. Stinnější místa budou svědčit mátě, vedle které vsaďte meduňku. Ta se rychle rozrůstá, nádherně vonní a připravíte z ní báječný čaj pro lepší spánek.

Sama jsem začínala s pěstováním na jednom záhonu. Vešlo se na něj trochu mrkve, petržele, cibule a salátu. Když se sklizeň zadařila, moje zahradnické sebevědomí vzrostlo. Letos přede mnou stojí výzva – kyprý záhon s nádherně tmavou a odpočatou zeminou o velikosti jednoho aru. Že to bude hodně práce? Použiju pomůcky – třeba černou textilii, se kterou se výborně pěstuje cibule a jež zajistí minimální pletí.

1307758_10344768

Ale zpět k výběru místa pro záhon

  • Ideální je místo orientované na jih či jihozápad (jihovýchod), ale ne všechny zahrady takové podmínky nabízejí. Každopádně by záhon neměl být příliš ve stínu (pozoruju opravdu velký rozdíl mezi kvalitou a velikostí úrody na záhonu, kterému část dne stíní statný ořech, oproti záhonům, kam má přístup slunce).
  • Na druhou stranu, záhony na „otevřené pláni“ také nejsou příliš vhodné – rostlinky totiž musí čelit větru a větší zimě než na (alespoň) částečně chráněném záhonu.
  • Pro úspěšné pěstování zeleniny je důležitá i kvalita zeminy. Jílovitý podklad není příliš vhodný, i když vše lze do určité míry řešit návozem zeminy z kompostu. (Když ho nemáte, zkuste požádat třeba sousedy. Zem si také můžete nechat přivést ze zahradnictví apod.).
  • K záhonu byste měli mít dobrý přístup, abyste o něj mohli dobře pečovat. Neměla by proto kolem stát jakákoli nepřekonatelná překážka.

Příště se podíváme na to, jak záhon založit.

Autorkou článku je Jana Poncarová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.