Zajeďte si na Šumavu. Za nedotčenou přírodou a rozmazlováním

Pohoří Šumavy je jedním z posledních českých území se zcela nedotčenou přírodou, plnou ledovcových jezer a neprostupných lesů, z nichž jeden, Boubínský, je dokonce pravým, nefalšovaným pralesem! Krajina je oblíbená nejen turistickými nadšenci, ale také řadou rekreantů, kteří se sem každoročně sjíždějí k naší největší přehradě Lipno. Pramení zde také nejdelší česká řeka – Vltava.




Historie samotného názvu oblasti přitom sahá hluboko do keltských dějin, kdy byla známa jako Gabreta (Pohoří kozorožců). Používány byly také názvy les Silva nebo Bavorský les. Jméno v podobě, jak je známe dnes, tedy Šumava, pochází zřejmě z 16. století a znamená „šuma“, což je pravoslavné označení pro hustý les. Geologicky je však oblast mnohem, mnohem starší a sahá až do prvohor, kdy se vlivem vrásnění začal formovat její hornatý povrch, který ji činí jedním z nejstarších pohoří Evropy a zároveň nejrozsáhlejším komplexem lesů s mezinárodním přesahem, protože významně ovlivňuje celoevropské klima.

Národním parkem o rozloze 68 342 ha byla Šumava vyhlášena v roce 1991, dva roky po rušení hraničního pásma a tamního vojenského výcvikového prostoru. Již rok předtím se Šumava stala Biosférickou rezervací UNESCO. Mimo přírodních krás v podobě devíti ledovcových jezer, z nichž pět se nachází na území České republiky a čtyři na území Německa, mnoha památných stromů o stáří několika set let nebo 18 m dlouhého přírodního vodopádu Jordán, zde nalezneme také bezpočet kulturních památek, jako překrásný zámek ve stylu anglické windsorské gotiky, Hlubová nad Vltavou a tajuplných míst, která zaujala nejednoho filmaře. Na motivy povídky Boženy Němcové se tu natáčel film Divá Bára nebo oblíbená pohádka Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna. Šumava byla také oblíbenou chatařskou oblastí mnoha předních osobností, jako byl herec a dramatik Jan Werich. Na klatovském gymnáziu studoval i věhlasný český lékař Josef Thomayer, rodák z obce Trhanov na Domažlicku, kde je také pochován.

stezka

Stezka korunami stromů

Naprosto neuvěřitelným zážitkem je výhled do korun stromů, který ocení turisté především v letních měsících. Stezka je situována nedaleko vodní nádrže Lipno a jedná se o celorepublikový unikát! Na rozdíl od mnoha dalších podobných vyhlídek, které začínají růst, jako houby po dešti, má stezka naučné didaktické prvky, které jejím návštěvníkům rozšíří znalosti o ochraně přírody. Stezka sahá do výšky 24 metrů a délka celé trasy, včetně návštěvy rozhledny, činí 675 m. Patří se připomenout, že rozhledna je bezbariérová. Stezka na své návštěvníky myslí také v zimě, kdy je možné si k ní odskočit přímo ze sjezdovky. U vstupu jsou připraveny vyhřáté pohorky k zapůjčení zdarma a úschovna lyží!

Když na hory, tak na Šumavu!

Jeden z nejkrásnějších výhledů, na který vede sedačková lanovka, se nachází na vrcholku hory Pancíř nedaleko Železné rudy. Lyžaři se zde za jasného počasí mohou kochat výhledem na Alpy. Po náročném dni si mohou odpočinout v římských lázních, sauně či bazénu v Orea Resort Horizont, nacházejícího se na jižním svahu Pancíře. Na své si zde přijdou hosté všech věkových kategorií, díky speciálním ubytovacím balíčkům. Více na www.orea.cz

U_sumava_01_2012_MG_7195

Za historií na hrad Rábí

Největším hradem Česka, respektive hradní zříceninou, je Rábí, nacházející se ve stejnojmenné obci. Byl postaven na počátku 14. století. Právě zde přišel o oko známý husitský vojevůdce Jan Žižka. Na počátku 20. století byl hrad částečné renovován a zpřístupněn veřejnosti. Asi největším lákadlem je jeho nadmořská výška 504 m, ve které se stavba nachází. Činí z něj totiž opravdu pohádkové a tajuplné místo!

Nejmladší studánka na světě

Je to k nevíře, ale vůbec nejmladší studánka na světě se nachází právě v naší republice, konkrétně za kostelem Narození Panny Marie v jihočeském Strašíně a je příznačně zvaná Strašínský důlek. Stará pověst praví, že se zde zjevila Strašnická Madonna a na důkaz toho vtiskla do skály prstem důlek, ze kterého začal vyvěrat drobný pramínek. Voda zde od té doby prý nikdy nevyschla!

Šumavská jezera

Jihočeský kraj je unikátní také množstvím ledovcových jezer, která vznikala v období pravěku, během tání ledovců. Nejznámějšími z nich jsou Černé a Čertovo. Černé jezero je svojí rozlohou největším a zároveň nejhlubším. Na jeho dně se nachází až 9 m vrstva usazenin z místních jehličnanů, která stejně, jako okolní husté lesy, přispívá ke zdánlivě černé barvě vody, podle níž bylo jezero pojmenováno. Nejvýše položeným a zároveň nejmenším jezerem je Laka, které je velmi mělké a pozvolna zarůstá vegetací.

Cesta do pravěku

Mezi nejvíce navštěvovaná místa Šumavy patří bezpochyby rezervace Boubínský prales se 400 až 500 let starými stromy, který byl chráněným územím vyhlášen roku 1858 na podnět Josefa Johna, lesníka tehdejšího schwarzenberského panství. První vědecká expedice se zde uskutečnila v září roku 1849. Boubínský prales se svého času stal tak populárním, že se jeho návštěvnost čítala až na sto tisíc turistů ročně! V současnosti je jádro pralesa oploceno a přístup do něj je možný pouze po vyznačených trasách, za doprovodu průvodce.

Autorkuo článku je Dominika Uhrová, foto: Pixabay, Shutterstock a  Orea Hotels & Resorts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *