Výstava obrazů zapomenutého malíře Otakara Strýhala odkrývá poetiku Brd

Obrazy Otakara Strýhala zachycují poetiku brdských lesů, roubených stavení, lidové i sakrální architektury. Zabýval se také figurálními kompozicemi, industriálními nebo protiválečnými motivy. Zatím nedoceněný výtvarník a regionální malíř Brd prožil většinu svého života v obci Dobřív na Rokycansku. Jeho dílo nyní přibližuje výstava v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 30. března.




Výstava, kterou mohou příznivci výtvarného umění navštívit do 28. května 2017, představí průřez tvorby Otakara Strýhala. Vystavovaná díla pocházejí ze soukromých sbírek i ze sbírek Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech. Většina z představených obrazů se na veřejnosti objeví poprvé a mají za sebou zajímavou historii.

Ačkoli je Otakar Strýhal známý především jako malíř krajinek, v jeho tvorbě se objevují díla, která vybočují z řady. Příkladem je obraz Kristus. Ten byl dlouhou dobu zapomenutý v domě v Dobřívě, kde malíř prožil většinu svého života. „Získal jsem ho od majitele, který dům prodával a zbavoval se i pozůstalosti po Otakaru Strýhalovi. Bohužel obrazy byly v nedobrých podmínkách, některé z nich byly poškozené. Obraz, který zobrazuje Ježíše Krista, se naštěstí podařilo zachránit. Je to pravděpodobně jediný portrétní obraz s náboženskou tématikou, který Otakar Strýhal namaloval,“ uvádí sběratel Lukáš Paleček, který společně s rokycanským muzeem na výstavě pracoval.

Ve svých obrazech Otakar Strýhal zachytil především brdské lesy, kopce nebo rybníky. Příkladem je obraz „Vylovený Rolák na podzim“, který malíř vytvořil v 60. letech, kdy připravoval soubor obrazů pro svoji výstavu v USA.

Pochopitelně se v obrazech promítají i nálady, které s sebou přinášely politické a společenské události. „Za unikát považuju obraz Náhorní pohled na Žinkovák, který zachycuje pohled na rybník a zámek v Žinkovech. Ač je malovaný v době druhé světové války, je optimistický. Malíř ho vytvořil v roce 1944 krátce po neúspěšném atentátu na Adolfa Hitlera, který spáchal hrabě Stauffenberg. Právě jeho rodu zámek kdysi patřil,“ dodává Lukáš Paleček.

O výstavě

Výstava obrazů Otakara Strýhala bude k vidění od 31. 3. do 28. 5. 2017 ve velké výstavní síni Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, nám. J. Urbana 141. Otevřeno je denně od 8.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.00 hodin. Více informací najdete na www.zcm.cz a na http://otakarstryhal.webnode.cz.

Strýhal O - vyretušovaná JPG

O Otakaru Strýhalovi

Otakar Strýhal žil mezi lety 1914 a 2000. Narodil se v Plzni, kde vystudoval obchodní akademii. Pracoval jako účetní nejprve v továrně na uzeniny a poté v plzeňské městské spořitelně. Po skončení druhé světové války se oženil s Františkou rozenou Sokolovou z Dobříva, kam se přestěhoval a kde prožil zbytek života. Od roku 1958 byl krátce zaměstnán ve Sběrných surovinách v Rokycanech a nakonec pracoval jako účetní v závodě ŽBC v Hrádku u Rokycan. Otakar Strýhal neabsolvoval systematické odborné vzdělání v oblasti výtvarného umění, ale udržoval kontakt s předními malíři, například Vincencem Benešem, Ludvíkem Kubou a Janem Slavíčkem a je považován za jejich neoficiálního žáka. V letech 1938 až 1950 byl členem a jednatelem Sdružení západočeských výtvarných umělců v Plzni (SZVU).

Jeho obrazy byly vystavovány v zahraničí. V roce 1966 připravil soubor 24 obrazů, z nichž 17 představovalo hrady v Čechách, například Loket, Lopatu, Radyni, Bečov, Krašov, Trosky ad. Soubor byl spolu s obrazy Strýhalova přítele, malíře Eustacha Kadlece, vystaven prostřednictvím Art centra od listopadu 1966 v uměleckém středisku Lafayette ve státě Indiana (USA). Výstava byla připravena jako putovní a prošla deseti americkými státy. Obrazy Otakara Strýhala byly dvakrát k vidění také v Německé demokratické republice. V roce 1975 vystavoval několikrát na Rokycansku: v Mýtě, v Dobřívě, v závodě Favorit v Rokycanech, a dále na Berounsku: v Kublově a v závodě Buzuluk v Komárově. V roce 1976 vystavoval ve vinařských závodech ve Starém Plzenci 30 rozměrných olejomaleb české krajiny a míst z okolí Zbiroha a Berouna, v nichž byl organizován odboj za 2. světové války.

Pro Zemědělskou správu v Rokycanech připravil několik desítek obrazů, které byly v roce 1978 postupně vystaveny na řadě míst Rokycanska, Příbramsku a Táborska. Otakar Strýhal vystavoval také v kulturním domě závodu ŽBC Hrádek u Rokycan nebo v Hlavní správě Státní spořitelny v Praze. V roce 1986 vystavoval své práce také v kulturním domě v Přibyslavi. Jeho srdci blízkou se stala zejména brdská krajina, kterou velice rád a často maloval, stejně jako lidová a sakrální architektura Brd. Zabýval se též figurálními kompozicemi, industriálními a protiválečnými motivy ale též zátišími i kompozicemi s abstraktní a duchovní tematikou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.