Užijte si lázně doma. Ukážeme vám, jak si připravit voňavou koupel plnou bylinek

Mrazivé zimní počasí je stvořené pro hýčkání vašeho těla. Nejradši byste si zajela do lázní, ale nemáte na to čas nebo peníze. Připravte si voňavou koupel plnou bylinek doma. Je to požitek, který vás během několika minut osvěží a nabije pozitivní energií. Ukážeme vám, jak na to a jak si doma vyrobit voňavé koule do koupele. 




Bylinky a bylinkové výluhy

Nejrychlejší cestou k horké vaně naplněné vonící vodou je prostě do vany při napouštění přidat pár snítek vaší oblíbené bylinky. Dokonce ani v případech, že trpíte nějakým kožním onemocněním, si nemusíte koupele odpírat, naopak některé bylinky například přeslička rolní, řepík nebo měsíček lékařský vám můžou i pomoci ve zmírnění těchto problémů.

Protože následné lovení plovoucích bylinek z vody a čistění vany vám většinou na klidu a pohodě moc nepřidá, je lepší bylinky zašít třeba do pytlíčku ušitého z gázy, který můžete po použití vyhodit nebo si z bylinky připravit silný výluh, jenž pak při napouštění vlijete do vody. Účinek je stejný a ušetříte si následný úklid koupelny. Pokud žádné nasušené bylinky nemáte, nezoufejte, voňavou koupel si můžete připravit i tak, že do horké vody přidáte pár kapek vašeho oblíbeného éterického oleje.

DIY: Koupelové koule z bambuckého másla

Na výrobu těchto koupelových koulí budete potřebovat pouze čisté bambucké máslo a sušené bylinky podle vlastních možností a výběru. Sežeňte si také nějaké formičky, do kterých budete bambucké máslo nalévat. Můžete si pořídit lacinější silikonové formičky na pralinky, které budete využívat k výrobě domácí kosmetiky, ale mně se stejně dobře osvědčilo umělohmotné platíčko z bonboniéry například z Toffiffe. Jen je třeba nechat bambucké máslo  vychladnout, aby se plato teplem nezdeformovalo.

Postup je velmi jednoduchý. Nejprve si v kastrůlku na velmi mírném ohni rozehřejte bambucké máslo. Mezitím do každé formičky vložte kousek nasušené bylinky. Do koupele se dobře hodí třeba květ sušené levandule nebo sušené okvětní lístky růží. Mezi další bylinky, které působí na naše přepjaté nervy uklidňujícím dojmem, patří třeba také rozmarýn nebo tymián, zkrátka záleží jen na vaší fantazii.

Bambucké máslo nechte lehce zchladnout a pak ho opatrně nalijte do formiček. Koule nechte vychladnout (rozhodně je nedávejte do lednice, protože by se na jejich povrchu vytvořil nepěkný bílý povlak) a vyklopte z formiček. Do koupele stačí přidat jednu kouličku. Koupel v takové lázni vám krásně promastí pokožku tak, že pak ani nebudete muset použít hydratační krém.

bath-balls-1617472_960_720

DIY: Voňavá sůl do koupele

Ze zásob sušených květů si můžete vyrobit také domácí koupelovou sůl. Budete na to potřebovat jenom  hrubou sůl z Mrtvého moře a sušené květy – například okvětní plátky růží nebo pivoněk. Sůl nasypte do misky, přidejte sušené květy a rukama jemně promíchejte. Můžete také přidat pár kapek růžového éterického oleje. Sůl nakonec přesypte do nějaké pěkné skleněné lahve nebo třeba plechové dózičky.

DIY: Šumivé koule do koupele

Musím se přiznat, že o přípravu domácích šumivých koulí do vany jsem usilovala dlouho a vyzkoušela jsem několik receptů, než jsem konečně našla ten, o který se teď s vámi podělím. Na pět menších koulí budete potřebovat 100 g jedlé sody, 50 g potravinářské kyseliny citronové (je to bílá krystalická látka, kterou seženete téměř v každé drogerii), 25 gramu škrobu, 7,5 gramu soli, 20 g bambuckého másla, sušené bylinky a případně i několik kapek éterického oleje dle vlastního výběru.  Suché přísady – jedlou sodu, kyselinu citronovou, škrob a sůl opatrně smíchejte ve vhodné misce nebo kastrůlku. Bambucké máslo rozpusťte na velmi mírném ohni a přidejte k němu pár kapek oleje. Rozpuštěné máslo pak opatrně přilijte k suché směsi a přidejte bylinky. Rukama z hmoty vytvarujte koule a nechte je ztvrdnout na pečícím papíře. Hmota tvrdne velmi rychle, takže je třeba pracovat svižnějším tempem.

Co se týče bylinek, budu se opakovat, ale velmi pěkně vypadají květy levandule nebo okvětní plátky růží, já mám ovšem nejradši koule s malým kouskem větvičky smrku nebo borovice. Nejenže koupel v lázni provoněné vůní lesa působí uklidňujícím a relaxačním dojmem, inhalace silic, které se v teplém vodě z jehličí uvolňuje, také ulevuje při nachlazení a rýmě častým průvodcům těchto mrazivých zimních dní. Nezapomeňte ovšem na to, že použité přísady hlavně jedlá soda a sůl, lehce vysušují pokožku, takže se po koupeli v takovéto lázni doporučuje opláchnout tělo čistou vodou a namazat se hydratačním krémem.

Autorkou článku je Eliška Gregorová, foto: pixabay.com 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.