Úklid nad úklid: Proč to všechno dělám?

Také si kladete tuto otázku každé Vánoce, Velikonoce, prázdniny, prostě kdykoliv přijde na řadu tzv. velký úklid? Já také. Původně jsem chtěla psát něco o tom, jak nemoderní a velice out je neustále dokola uklízet, ale během našeho rodinného, již rok trvajícího stěhování (rozuměj v rámci jednoho běžně velkého domu stylem škatulata batulata) jsem přišla na něco, o co bych se ráda podělila. A to je totiž chvála úklidu.

Ano, pro mnohé jsem sice osoba připomínající chvílemi domácí fretku, která se jakožto zaměstnaná maminka malého dítě snaží naprosto nesmyslně stihnout vše a to perfektně a napoprvé atd. Slovy jedné čtyřdětné známé: „Prostě buď ležím, nebo běžím!“. Musím nepokrytě přiznat, že kolikrát závidím naší cizojazyčné plně záměstnané sousedce týdenní uklízečku a pomocnici v jedné osobě. Taky bych ji brala…nebo ne? Ne, určitě ne.

Popravdě jsem o tom mnohokrát přemýšlela a vždy došla k názoru, že nikoho takového nechci a nepotřebuji (opravdu?). S výjimkou kamarádky, která obývá třípatrový obrovský dům, do kterého by se vešla jedna menší vesnice, a pochopitelně s výjimkou lidí, kterým zdraví nebo velmi zaneprázdněný denní rozvrh nedovoluje nic, nežmakat od nevidím do (už) nevidím a na úklid nezbývá čas, bych to na úklidový servis moc neviděla. Pravda, jsem asi nemoderní stará struktura, ale ono totiž záleží, ze které strany se na to podíváte.

Stihněte to jen za 31 dní

Shodou okolností jsem na jednom moc zajímavém internetovém fóru narazila na odkaz na stránky, které radí, jak co nejefektivněji využít krátkých uklízecích čtvrthodinek, během kterých za pouhých 31 dní docílíte velkého úklidu, který vás už několik měsíců (nebo let?) děsí. Rozhodně to má něco do sebe, o tom žádná. Postupně se tak dostanete na kosmetiku, boty letní a zimní, třídění skříní, ale i na takové kostlivce jako je zásuvka či krabice na všechno nebo koupelnová skříňka.

Nouze naučila Dalibora housti a v mém případě i hrát celkem obstojně na trubku. Nebudu zastírat, že uklízím docela ráda. Ne, nebaví mě denně stokrát omývat kuchyňskou linku nebo pronásledovat členy domácnosti se smetákem v ruce, pak-li že si dovolí sníst rohlík bez tácku přímo za pochodu z kuchyně kamkoliv jinam. Ne, tohle opravdu ne. Baví mě třídit. Je to skoro jakási terapie tím, co jsme zažili, co jsme viděli, na co jsme třeba dávno zapomněli. Ráda procházím svůj pracovní stůl, kde schovávám mimo jiné staré diáře, které leccos pamatují. Ráda třídím prádlo, staré odchází, aby udělalo místo novému pěknému (nebo vás nepotěší nové kousky v prádelníku, potažmo pak na sobě?).

Domácí poklady

Nedávno jsme doma třídili hračky. Přiznávám, některé hračky (si) kupuji především s ohledem na sebe, zda se mi líbí a bude mě bavit si s nimi (a samozřejmě občas i s dítětem) hrát. Tak právě při této hračkové debordelizaci jsme s naším potomkem objevili poklad. Nečekejte zlato ani diamanty. Našla jsem hodinky. Nijak vzácné, ale darované, moc hezké a především víc jak měsíc postrádané náramkové hodinky značky Storm. Převrátila jsem všechny kouty naší domácnosti, ale nakonec byly v dětské toaletce z 80. let, v krabičce na šperky, kterou jsem si dosud schovávala. Vzpomněla jsem si na své dětství, na léta dávno minulá, co jsem jako malá holka skladovala a považovala za poklad. Obaly od čokolády nebo žvýkaček (dříve narození jistě pamatují Pedro za korunu nebo Bajo za dvě padesát), kamínky, obrázky z Tuzexu a jiné originální úlovky. Za tu dobu jsem téměř všechno vyhodila, ale šperkovnice zůstala, aby mohla schovat zase jiné tajnosti.

Chvála pravidelnému úklidu

Nemusíte být zrovna mistr v organizaci (já jsem bohužel stále spíš učedník). Stačí si dobře zvolit, co přesně chcete. Varuji ale předem, nedávejte si nesmyslné cíle jako například během víkendu projít celý dům, zahradu, zásoby, sportovní potřeby… To můžete rovnou zaklepat na vrata nejbližší psychiatrické léčebny. Dejte si rozumné cíle vzhledem ke svým denním povinnostem. Rozvrhněte si celý úkol na několik etap, kratších, ale zvládnutelných. Dle pravidla feng-šuej se lze celkem zdárně zbavit nepotřebného a ještě rozproudit energii.

Opravdu to potřebuji?

Seznam toho, co k životu skutečně nepotřebujete, by byl jistě velmi dlouhý. Zjistíte záhy, bez čeho všeho se lze dobře obejít. Pakliže ale nechcete žít jako asketický mnich a radujete se alespoň málo z věcí, které máte (rozumný materialismus ještě nikomu neublížil), zkuste je probrat a uvolnit tak energii, která by v ideálním případě měla proudit vaším obydlím. Nenabádám teď k tomu, co legendární dvojice Svěrák-Smoljak nazvala ve své písni „Neopouštěj staré známé/věci pro nové…“, ale mám na mysli krámy. Krámy, které vám ucpávají nejen proud energie, ale hlavně prostor, kterého asi jen tak někdo nemá nazbyt. Věci, které léta nenosíte, protože do nich jednou možná zhubnete, nemá cenu skladovat (pokud nejde o rodinný klenot, samozřejmě). Zbavte se starých sportovních vybavení, která jste použili ještě na škole, a od té doby smutně leží v komoře.

Kam s ním?

Nerudovská otázka je nasnadě. Kam se všemi těmi věcmi? Jestli nechcete vyhazovat úplně, zkuste navštívit místní bazar, možná, že utržíte i nějakou korunu. Obejděte nedaleké second handy, možná budou mít zájem. Jestliže se zbavujete věcí, které se stydíte někomu předat přímo, charitativní kontejnery na hračky a textil jsou jistě dobrá volba.

Doporučuji i darovat nebo třeba za čokoládu vyměnit s někým z okolí. Několikrát jsem dala na popelnici nejrůznější předměty – naposledy staré rozbité holínky nebo prošlou marmeládu a do druhého dne bylo vše pryč. Pravda, drobné železné předměty mizí ještě rychleji..ale i tak.

Pokud nevíte, odkud a jak začít, rozhodně si nadělte pod stromeček knihu Zbavte se nepořádku s feng-šuej a uvidíte.

Protistresováterapie

Poslední poznámka je ryze praktická. Máte seznam a plán úklidu? Máte všechny čisticí prostředky? Tak hurá do toho. Nemusíte však pracovat s entuziasmem údernice (nadšení brzy vyprchá, na to vemte jed), ale prostě se do toho pusťte. Tuto metodu doporučuji obzvláště pro ty, kteří pracují hlavně mentálně. Fyzická práce (pominu-li klepání koberců) je totiž skvělá terapie pro unavené oči, přesezené tělo a příliš namáhanou hlavu. Uvidíte, co vás během této terapie napadne a k jakým dojdete závěrům. Ono ne nadarmo si písnička „Dělání“, co všechny smutky zahání, získala takové obliby. A když nic jiného, aspoň budete mít na dlouho uklizeno.

Několik dobrých tipů:

  • Days of Easy Decluttering
  • http://fromoverwhelmedtoorganized.blogspot.cz/2013/09/welcome-to-31-days-of-easy-decluttering.html
  • Karen Kingstonová
  • Zbavte se nepořádku s feng-šuej
  • http://www.flylady.net

Autorkou článku je Lenka Zelenková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *