Terapie činností je dobrou volbou!

Čas od času se něco takového stane každému. Situace, která nemile překvapí. Událost, která „vezme dech“, která nás ( jak se říká) „vyhodí z konceptu“… A to pak s sebou přináší obvykle stress, nervózitu, nepříjemné vnitřní napětí, strach, špatnou náladu – rozechvělou duši. Prostě – necítíme se dobře. Psychicky – a tím pádem ani fyzicky (zákonitě jde většinou „ruku v ruce“…). Pak tedy hledáme intuitivně způsob, „jak z toho ven“. A , pokud možno, rychle…

Potřeba odreagovat se

Skoro vždycky si vzpomenu na pana Zdeňka Svěráka. „Dělání všechny smutky zahání.“ Je dobré dokázat si připomenout poselství jeho slov v ten pravý čas…

Určitě platí (téměř stoprocentně) pravidlo , že je žádoucí a dobré v „nestandartních“ životních situacích zaměstatnat svoji mysl nějakou činností. Dokázat smysluplně, cíleně zaměřit svoji momentální pozornost – dle libosti, kamkoliv. Upnout se k něčemu. Oprostit se (aspoň na chvíli) od problému, který nás obvykle pohltí (a který bude třeba následně řešit). Zvolit terapii činností.

Záleží přitom pochopitelně vždycky na povaze . Stejný problém, podobná situace někoho zatíží víc, ti „šťastnější“ mají dar (alespoň částečné) „bezstarostnosti“.  V každém případě je ale dobré (a zdravé) – za účelem vyrovnání psychické stability –  jakékoliv odreagování. Aspoň na chvíli vzniklý problém „vytěsnit“, nevnímat ho, „zapomenout“ na něj. A ,pokud možno, tak, aby to bylo pro nás příjemné. Aby zvolená činnost těšila.

Aktivita, která je pro nás příjemná

Poměrně spolehlivě tedy „zabírá“ nejlépe taková činnost, která „nesplývá“ (není totožná)   s povinností, s rutinní běžnou činností, s nutností (sami si

dosaďte alespoň některou z tohoto „soudku“… ) Zvolit cíleně takovou činnost, kterou vnímáme jako přínosný, funkční (a fungující), dříve už osvědčený,  zasloužený „bonus“. Jako příjemnou aktivitu – nejen pro chvíle , kdy se potřebujeme uvolnit, vzpamatovat, dočerpat sílu pro řešení (a vyřešení) té které konkrétní, pro nás nepříznivé, situace.

Vědomá léčivá koncentrace

Je určitě pro život nesmírně důležité osvojit si schopnost vědomé léčivé koncentrace. Dokázat z „každodennosti“ vědomě „přepnout – dopřát si ten „luxus“! – úplně jinam. Udělat si malý velký svátek, zastavit se, pohladit „po svém“ svoji duši. Dopřát si alespoň „střípek radosti“. A tím pak současně přispět k zvýšení hladiny endorfinů, které nám prokazatelně usnadní náš přístup k řešení neplánovaně vzniklé situaci. (Na první pohled jednoduché, leč v praxi ne vždy tak snadno proveditelné, viďte…?!)

A v tom, jakou činnost zvolíme , se lišíme zcela zásadně.   Pro někoho může být nevšedním žádoucím („duši léčícím“ ) prostředkem kulturní nebo sportovní vyžití, setkání s přáteli, výlet do „neznáma“ – prostě příležitost (potřeba ) „vyjít mezi lidi“. Někdo okamžitou energii (posílení, odreagování) čerpá raději o samotě (četbou oblíbené knížky, sledováním filmu, domácím „kutilstvím “ všeho druhu …). A mnozí (patrně většina) tohle „ máme“ jak kdy…

Víte, co vás vnitřně posílí?

Je ovšem určitě dobré vědět, z čeho máme pro  tyto chvíle na výběr, jakou „kápézetku“ („krabičku poslední záchrany“ – řečeno skautskou terminologií) máme v záloze …Být si jisti , že to či onospolehlivě zafunguje. Vědět, co nás vnitřně posílí. Po čem sáhnout, aby naše „trefa“ byla „do černého“. Abychom následně snáze hledali a našli optimální řešení toho, co je řešit potřeba.

Nejobtížnější vůbec ovšem bývá začít. Poté, kdy se nám – z našeho pohledu – hroutí svět. Vyvinout aktivitu k oné ozdravné, uzdravující, a proto nad jiné potřebné činnosti. Najít v sobě vůli a sílu „zabojovat“ …

A k tomu vám všem přeji včasná, štastná a neomylná vykročení…!

Autorkou článku je Jarmila Jiráková, foto http://pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *