Svět, kde nic není nemožné aneb jak lucidně snít

Procházím se křivolakými uličkami neznámého města a s někým si povídám, když si najednou uvědomím, že tohle není skutečnost, ale jen sen. Rychle přemýšlím, jak si ověřit, zda jsou mé domněnky pravdivé a jdu vyzkoušet jednu z doporučených metod sebeuvědomování se ve snu, o kterých jsem se dočetla.




Vlezu do prvního knihkupectví, na které narazím, popadnu první knihu, kterou uvidím a otevírám ji. Přečtu si první dva řádky, knihu zavřu a zase otevřu na stejné stránce. Je tam něco jiného. Je to tedy sen! Když přijde toto už stoprocentní uvědomění, začnu dále objevovat a prozkoumávat tento nový a kouzelný svět.

Co jsou lucidní sny

Lucidním sněním nazýváme způsob prožívání snu, kdy si je člověk plně vědom toho, že v tu chvíli jen sní. Přestože jste právě uprostřed snu, uvědomujete si, že vaše fyzické tělo klidně odpočívá v posteli a spí. Stephen La Berge ve své knize Lucidní sny je charakterizuje takto: „Ačkoliv lucidně snící stále hrají ve svém snovém dramatu hlavní úlohu, přestávají se identifikovat se svou původní rolí. Zůstávají ve snu, ale nejsou jeho součástí. Zachovávají si rezervovaný, nikoliv však lhostejný odstup, což jim umožňuje čelit jinak obávaným nočním můrám a úzkostem, potýkat se se svými vnitřními konflikty, a směřovat tak svůj psychický vývoj k vnitřnímu sjednocení a harmonii.“

Jak lucidně snít

Lucidní sny nejsou jen doménou několika vyvolených lidí. Naučit se lucidně snít může v podstatě každý. Hlavní je začít vědomě pracovat se svými sny.Nejvhodnější je zavést si svůj snový deník, kde si zapisujeme co nejpodrobněji, o čem se nám zdá. Nejlepší si je sny zapisovat hned po probuzení, kdy si pamatujeme živě všechny detaily.

Dále zkuste zavést do svých každodenních činností tzv. testy reality. Já například zkouším již zmiňovaný trik s knihami: Otevřu knihu na nějaké stránce, přečtu si prvních pár řádků, poté knihu zavřu a zase otevřu na stejné stránce, a když tam stojí něco jiného, tak vím, že sním. Stejně to funguje i u cedulek a různých nápisů.

Nebo u mě funguje třeba test s dveřmi. Vždycky, když se nějakým způsobem dostanu až k našim domácím dveřím, které vedou na zahradu a chci se je zavřít, někdo se vehementně snaží dostat dovnitř. Tenhle sen mě strašil několik let, že jsem se dokonce bála chodit v noci dveře zamykat i v reálném životě, ale nakonec jsem se díky tomu naučila poznat, že se jedná o sen.

Každý si určitě najde svůj způsob, jak realitu testovat. Když si takové vzorce chování osvojíme i v reálném životě, je pravděpodobnější, že je pak budeme provádět i ve svých snech. Existují i další techniky jako jsou WBTB („WakeBack to Bed“), MILD („MnemonicInductionofLucidDream“) nebo WILD.

Význam lucidních snů

Některé z nás možná napadne, proč bychom vlastně měly lucidně snít? Není lepší nechat sny, ať se starají samy o sebe a samy je jen pozorovat a nijak do nich nezasahovat?Nejčastějším hnacím motorem pro experimentování se svými sny je zvědavost. V lucidních snech se věci, které jsou v normálním životě prakticky nemožné, stávají možnými.

Můžeme létat, procházet zdmi nebo se postavit svým strachům a nočním můrám. Někteří pracují na svém duchovním a osobním růstu, jiní zase využívají toho, že zde nic není nereálné. Kdo by chtěl vyzkoušet ještě něco víc, možná ho zaujme tzv. snová jóga. Je to několik stovek let starý propracovaný systém pocházející z buddhismu, který učí bdělejšímu stavu vědomí jak ve dne, tak v noci. Důvod, proč se začít svými sny více zabývat je jistě hodně, chce to jen hodně trpělivosti a snahy.

Kde se dozvědět více

Existuje již mnoho publikací a internetových stránek, které se lucidním sněním zabývají.Pokud vás téma zaujalo, můžete se o něm více dočíst zde:

  • Lucidní snění, StephenLaBerge
  • Lucidní snění: Brána k vnitřnímu Já, Robert Waggoner
  • Průvodce lucidním sněním: Oneironautika aneb umění cestovat ve snech, T. Dylan, Z. Jared, P. Thomas
  • Lucidní sny,Gareth
  • Tibetská jóga snu a spánku, TenzinWangyal
  • Stránka věnovaná lucidním snům: www.lucidnisneni.cz

A co Vy? Máte s lucidním sněním nějaké zkušenosti? Podělte se s námi o své zážitky!

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: Pixabay.com