Šperky Tamarchi, to jsou korálky vyšité do příběhu

Miniaturní korálky vyšité do pestrých obrazců inspirovaných Orientem nebo dávnou minulostí tvoří základ šperků, které Tamara Procházková šije ve svém plzeňském ateliéru. Kombinuje je se starobylými korálky, jež zachránila doslova ze smetiště, nebo s dřívky a mušlemi vyplavenými mořem. V každém šperku je alespoň špetka příběhu nebo symboliky. A zajímavé jsou stejně jako sama jejich autorka.

Scházíme se v jedné z plzeňských kaváren, zrovna na nás vyjde nerušený kout u okna. Osud je vstřícný, když to tak má být a mystický nádech můžeme spatřovat i v sebemenším detailu. Ideální začátek pro vyprávění o špercích, které jsou inspirované dávnou technikou. „Vyšívání předmětů na látku je technika stará už 8 tisíc let, používala se v Mezopotámii. Myslím si, že byzantská kultura vytvořila důležitý základ pro naši civilizaci, což je často opomíjeno,“ říká Tamara, která po střední výtvarné škole vystudovala blízkovýchodní studia. A její šperky jsou dávným Orientem rozhodně ovlivněné. Při tvoření se inspiruje různými historickými epochami. Některé šité náušnice a další šperky mají třeba nádech secese, jiné zase folkloru.

Šperky s autorským kamínkem i dřívkem z pláže

Inspirací je v některých případech i materiál sám. Tamara totiž ráda cestuje a nevrací se s prázdnou. Oblíbila si především Francii, tamní bleší trhy i pláže. „Zaujme mě třeba dřívko, mušle nebo kamínek, které vyplavilo moře,“ dodává umělkyně. Pro komponenty dojíždí také do starožitnictví v Jablonci nad Nisou. „Majitel mi sežene snad všechno, někdy z kamínků doslova sloupávám hlínu, abych zjistila, jestli budou použitelné,“ usmívá se.

Velmi ráda pracuje i s českým sklem, které se pomalu zase vrací na výsluní, a drobní výrobci umělkyni rádi zhotoví korálky na míru. Například skleněná bílá srdíčka s červeným nebo modrým stínováním používá do šperků inspirovaných folklorem. Hned mi přitom s nadšením vypráví o migraci vzorů a já přiznávám, že jsem absolutně neměla potuchy o spojitosti chodských motivů s arabskými, což může být pro někoho v dnešní době obzvlášť pikantní. Tamara je ale odhodlaná ve tvorbě orientálních vzorů vytrvat i přes některé negativní reakce. Kultura je pro ni totiž především o vzájemném respektu a porozumění, které může vycházet třeba právě z umění.

tamarchi1

Úspěch se okopírovat nedá

Jako úspěšná autorka řady kolekcí, které prodává na designových marketech, na Fleru, ve svém e-shopu nebo ve vybraných kamenných obchodech, se už musela vypořádat i s okopírováním jejích vzorů. A jak podobnou situaci řeší? „Záleží na tom, kdo a co konkrétně okopíruje, mám registrovanou ochrannou známku, abych se mohla lépe bránit,“ říká s nadhledem zkušené tvůrkyně.

Originál ale zůstává vždycky jen jeden a šperky Tamarchi mají vypracovaný nejen osobitý design, ale také techniku, kterou autorka dovedla postupem let (šperky tvoří už od roku 2006) k dokonalosti. Detailní práce se v jejích špercích snoubí s pečlivě vybraným materiálem – pro šití například používá tradiční režnou niť, podobně jako středověcí mistři, jejichž oděvy se dochovaly až do současnosti.

Nová kolekce s nádechem Mexika

Samozřejmě, že jsem zvědavá, co nového v Tamařině dílně zrovna vzniká. A tak společně s autorkou alespoň trochu naznačíme. Nová kolekce je inspirovaná Mexikem, bude velmi osobitá, a jak umělkyně přiznává, nebude pro každého. Ústředním motivem jsou malé lebky kombinované s pestrými vzory. „Práce na nich je pro mě velmi osobní a stojí mě mnoho úsilí i odhodlání, přesto se na výsledek a na reakce zákazníků těším,“ uzavírá Tamara, kdy dopíjíme kávu.

 Autorkou článku je Jana Poncarová. Foto: Tamara Procházková


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *