Šik v oblečení ze sekáče. Eva nám prozradila, jak na to

Kdysi jsem neměla sekáče ráda. V devadesátých letech jsme tam s mámou občas nakupovaly. Neprahly jsme po originálních a designových kouscích. Ale boty, mikiny nebo trička na vesnické lítání tam vycházely levně. Do sekáčů se dneska ráda vracím. Proměnily se. Když máte štěstí, ulovíte báječný značkový kousek, nesepraný a bez žmolků. O tom, jak v sekáčích nakupovat jsem si nad šálkem kapučína povídala s Evou Maříkovou. Má totiž talent nacházet nádherné kousky. A taky vkus.

Scházíme se v parku, kde si v sytě zelené trávě stele žlutohnědé listí. Je chladno. Celý den se nad městem vznášel mlhavý opar. Ještě pár minut před schůzkou mi Eva napsala: „Mám si vzít na sebe všechno ze sekáče?“ Souhlasila jsem. A bylo to skvělé. Sladěné, elegantní, přesto za málo peněz.

Kdy jsi začala propadat sekáčové módě?

Bylo to asi před dvaceti lety. Tehdy jsem měla oblíbený bazar s oblečením na náměstí Republiky. Byla to doba, kdy se v sekáčích postupně objevovaly první originální kousky.

A jaký byl tvůj první úlovek, který za to opravdu stál?

Byla to výrazně modrá bunda, křivák, zdobená chlupatým černým límcem. Byla nádherná. Lidi mi ji chválili a vyptávali se na ni. Tehdy jsem trošku mlžila a říkala, že ji stvořil designér.

V posledních letech se situace se second handy hodně proměnila. Jsou na každém rohu. Do kterých chodíš v Plzni ráda ty?

Je pravda, že sekáčů je hodně, ale jen některé z nich stojí za to. Ráda nakupuju třeba v Profi Second Handu u zimního stadionu. Je to trochu hrabárna, ale občas tady najdete skvělé kousky od značek, jako je Zara nebo Mango. Ráda chodím do Textile House naproti divadlu J. K. Tyla, do English Second Handu na Klatovské nebo do Marilyn v Tylově ulici. Občas zajdu do V – Vintage boutique. Ceny tam jsou sice vyšší, ale zase tam najdete nádherné a zachovalé vintage kousky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak poznat, že za to second hand a oblečení z druhé ruky stojí?

Hodně napoví už samotný obchod. Jak to v něm voní. Jak je uspořádaný. V některých sekáčích si připadáte skoro jako v butiku, jiné jsou typickou hrabárnou. To ale neznamená, že tam nenajdete skvělé kousky. Dobré je dívat se na módní značky, které jsou zárukou kvality materiálu nebo zpracování. Oblečení by nemělo být děravé nebo žmolkovité. Někdo si ho třeba dokáže upravit, přešít nebo vyspravit, ale na to já úplně nejsem.

Kromě toho, že nakupuješ, občas i oblečení prodáváš na různých bazarech a akcích, které se tady v Plzni konají. Jak často oblečení protáčíš?

Asi tak jednou za rok. Kromě sekáčového oblečení kupuju pochopitelně i nové. Myslím si, že je zdravé jednou za čas pročistit skříň. Říká se, že oblečení, které rok nevezmeme na sebe, bychom měli poslat dál. Souhlasím s tím. To se ale netýká některých srdcovek, které má doma ve skříni každá z nás.

Sekáčů se ženskou módou je hodně. Co ale pánové?

Na ty se pořád ještě zapomíná. Některé second handy mají alespoň pánské koutky, což je určitě dobře.

Co soudíš o pánské módě jako takové?

Pořád se mi zdá, že muži se se u nás neumí úplně oblékat. Myslím, že je to tím, že se neměli kde učit a inspirovat. Mladí kluci jsou na tom ale mnohem líp. Dokážou kombinovat a najít si svůj vlastní styl.

Dneska jsi téměř celá v oblečení ze sekáče. Vůbec to tak ale nevypadá. Můžeš nám popsat, co sis oblékla a kolik co stálo?

Legíny jsem koupila za 60 korun v English Second Handu na Klatovské, stejně jako pelerínu. Ta stála 120 korun. Taška je za bazaru English Second Hand v Sedláčkově ulici a kupovala jsem ji za 70 korun. Košile je za 130 korun ze sekáče Marylin v Tylově ulici.

Evu můžete sledovat na facebookových stránkách „I can see you, Plzeň“, kde 
sdílí tipy na dobré jídlo, zábavu i módu.

Jak nakupovat v sekáči?

  • Když do second handu vejdete, rozhlédněte se. Jak na vás prostor působí? Je uspořádaný? Jsou věci voňavé, nebo zapáchají? Poslední dobou se objevují sekáče, které připomínají téměř butiky, milý personál si s vámi popovídá, nebo vám dokonce uvaří kafe. Jiné jsou typickou hrabárnou. I tam ale můžete objevit značkové a zachovalé oblečení.
  • Jak se v té změti oblečení vyznat? Nechte se vést svojí intuicí. Zaměřte se na barvy nebo styly, které máte rádi.
  • Oblečení si vyzkoušejte. Mělo by vám sedět. Jasně, ta košile stojí jen třicet korun, ale budete ji nosit, když je vám tolik těsná, že se nenadechnete?
  • Každý kousek si prohlédněte. Oblečení může mít vady, kazy, žmolky nebo díry. Posuďte sami, nakolik závažné vady na kráse to jsou.
  • Když se do sekáče vydáte s cílem vybrat si zimní kabát, nemusí se to podařit. Úspěšné ale bývají neplánované nákupy, když do second handu jen nakouknete třeba cestou z práce a „náhodou“ tam na vás čeká úžasný svetr, nesepraný, značkový. Přesně takový, který jste si přála.

Značky

Některé značky, které se vyplatí v sekáči hledat: Mark&Spencer, Pepe Jeans London, Next, Burberry, YMC, Oiver Spencer, Zara.

Za rozhovor děkuje Jana Poncarová. Foto: autorka 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.