Šalvěj: Babské ucho na chrapot i do domácí kosmetiky

Tahle bylinka je docela slavná. Šalvěj se objevuje v textu známé britské lidové písničky Scarborough Fair a nálev z jejích listů sháněla i čarodějnice Saxana. Babské ucho, jak se jí taky říká, má skutečně téměř kouzelné schopnosti. Využít ji můžete v kuchyni, kde svou nezaměnitelnou vůní provoní každé jídlo. Poslouží i jako bylinková první pomoc na různé drobné zdravotní neduhy.   

Šalvěj jako přírodní antiseptikum

Jedním z nejvýraznějších účinků šalvěje je její protizánětlivá schopnost, za kterou vděčí kyselině rozmarýnové. Mezi další účinné látky šalvěje patří silice, cirsimatin a salvin, které ničí bakterie. Šalvějový čaj nebo horké mléko uleví při kašli, chrapotu nebo zánětu mandlí.

Tato bylinka také redukuje nepříjemné nadměrné pocení – čaj můžete buď pít, nebo si vychladlým výluhem z listů postižená místa potírat. Anebo si rovnou můžete dopřát celkovou koupel a přihodit do horké lázně pár snítek téhle byliny. Protože lovit lístky z vany je trochu nepraktické, osvědčilo se mi zašít bylinky do malého pytlíčku z gázy a ten poté vložit do koupele.

šalvěj III.

Šalvěj – bylinka pro ženy

Šalvěj také ulevuje při silných menstruačních křečích a koupele v šalvějové lázni se doporučují i ženám s gynekologickými problémy. Přes všechny pozitivní účinky, ale mějte na paměti, že šalvěj ve velkých dávkách může vyvolat křeče a těhotné a kojící ženy by se jí měly raději úplně vyhnout, protože snižuje tvorbu mléka. Pokud máte nižší krevní tlak, neznamená to, že byste se měli šalvěji úplně vyhýbat, ale rozhodně to s ní nepřehánějte.

Co se týče využití při výrobě domácí kosmetiky, nálev z listů šalvěje můžete použít při výrobě domácího šamponu nebo její lístky přidat do mýdla. Provoní ho a navíc má ještě protizánětlivé schopnosti, takže se hodí i pro ošetřování aknózní pleti.

V kuchyni má šalvěj také široké uplatnění – ráda ji přidávám do paštik nebo masových směsí nebo dokonce třeba i do šťouchaných brambor.

šalvěj II.

 

Pěstování šalvěje

Co se týče pěstování, šalvěji nejlépe vyhovuje slunné stanoviště a hlinitopísčitá dobře propustná půda, ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že snese i mnohem horší podmínky a roste prakticky všude. Jediné, co jí opravdu vadí je mráz. Péče o ní je také vcelku nenáročná, v zásadě pro ní platí to, co pro většinu ostatních bylinek – konce výhonků pravidelně zaštipujeme a také se snažíme při odkvětu ostříhat všechny květy, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen. Protože je citlivá na mráz, je na lepší ji v zimním období pořádně přikrýt chvojím.

Dva recepty se šalvějí

A na samý závěr ještě dva recepty, které se vám možná budou hodit, až bude přemýšlet, jak zpracovat vaší šalvějovou sklizeň.

Šalvějové kapky proti kašli

Jak už bylo zmíněno šalvěj má výborné protizánětlivé účinky a ničí bakterie, proto se výborně hodí pro boj s kašlem a nachlazením. Dětem uvařte šalvějový čaj nebo mléko a pro dospělé marody můžete připravit tyto alkoholové šalvějové kapky.

Připravte si:

  • 0,5 litru konzumního lihu (koupíte v drogerii) nebo vodky
  • 2 hrsti šalvějových lístků
  • skleněnou lahvičku (ideálně z tmavého skla a se širším hrdlem)

Postup

  • Do lahvičky napěchujte lístky šalvěje a zalijte vodkou nebo lihem. Uložte na tmavé suché místo a nechte alespoň dva týdny louhovat.
  • Hotové kapky přeceďte a uchovávejte v chladu a suchu. Při nachlazení nebo kašli užívejte dvakrát denně malou čajovou lžičku.

Tip: Úplně stejně jako šalvějové kapky si můžete připravit i bylinkový olej, v tomto případě zalijte lístky bylinky místo alkoholu kvalitním olivovým olejem. V kuchyni ho jistě využijete při nejrůznějších úpravách masa nebo letním grilování a hodí se také jako pěkný vlastnoručně vyrobený dárek.

šalvěj I.

Játrová paštika se šalvějí

Přidání šalvěje a whiskey pozvedne obyčejnou játrovku na úplně jinou úroveň. Navíc příprava téhle delikatesy není složitá a nejvíce času vám tak ve skutečnosti zabere čekání na to, až paštika ztuhne v lednici.

Připravte si

  • 0,5 kg kuřecích nebo krůtích jater
  • 125 g másla
  • 1 menší cibuli
  • 2 stroužky česneku
  • 2 lžičky najemno nasekané šalvěje
  • sůl a pepř
  • 50 ml whiskey
  • 4 lžíce olivového oleje

Postup

  • Játra omyjte a nakrájejte na menší kousky. Ve větší pánvi si rozpalte olej, nasypte na něj nadrobno nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek a nasekané šalvějové lístky. Asi tři minuty orestujte.
  • Přidejte játra a restujte dalších pět minut. Nakonec přilijte whiskey (směs bude trochu prskat) a nechte na plotně, dokud se všechna tekutina nevyvaří.
  • Játrovou směs přesuňte do mixéru, přidejte na kostičky pokrájené máslo a rozmichujte.
  • Paštiku osolte a opepřete podle chuti a přelijte do máslem vymazané formy. Nechte ztuhnout v lednici, nejlépe do druhého dne.

Autorkou článku je Eliška Gregorová, foto: autorka a pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *