Provoňte si Advent skořicovou čokoládou, punčem a svařákem

Zimní počasí a vánoční atmosféra v nás probouzí chutě na voňavé a teplé nápoje. Se skořicí. S badyánem. S hřebíčkem. Hrnek horkého punče nebo skořicové čokolády nás zahřeje a uklidní nervy pocuchané z předvánočního stresu. Tak na zdraví!




Důležitou složkou zimních nápojů je koření, které je krásně provoní a bez jehož vůně by si mnozí z nás vůbec nedovedli předvánoční čas představit. Řeč je hlavně o skořici, badyánu a hřebíčku. Především skořice má i příznivé účinky na naše zdraví. Snižuje krevní tlak, pomáhá při bolestech v krku a také dokáže prohřát zimou zkřehlé tělo. Podobný zahřívací účinek má také zázvor. Čaj z něho pomáhá nachlazení a bolesti v krku, ale klidně ho můžete popíjet jen tak.

Staroanglický zimní čaj s kořením

Dalším z nápojů, který nejen skvěle chutná, ale léčí je staroanglický zimní kořeněný čaj. Na jeho přípravu budeme potřebovat:

  • menší kousek celé skořice
  • 2 celé hřebíčky,
  • šťávu z citronu podle chuti,
  • 250 ml vody
  • 2 lžičky sypaného černého čaje

Koření dáme do menšího kastrůlku a zalijeme vodou, přivedeme k varu a necháme na mírném ohni zhruba deset minut. Poté koření vylovíme nebo vodu scedíme a výluhem z koření zalijeme čaj. Nakonec dochutíme citronovou šťávou, cukrem nebo medem.

Skořicová čokoláda po španělsku

Pokud máte raději čokoládu než čaj, můžete vyzkoušet recept na španělskou verzi tohoto nápoje. Na dvě porce budeme potřebovat:

  • 125 gramů hořké čokolády,
  • 450 ml mléka,
  • lžičku a půl mleté skořice
  • 2 žloutky

Čokoládu nastrouháme a společně se skořicí jí přidáme do mléka a celou směs pomalu zahřejeme, dokud se čokoláda nerozpustí. Nakonec metličkou lehce napěníme vejce  a opatrně je vmícháme do čokolády. Směs pak lehce šleháme na mírném ohni, dokud čokoláda nezhoustne. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že tahle voňavá a sytá čokoláda vás zasytí na celé odpoledne.

mulled-wine-972827_1920

Voňavý punč s rozinkami

K adventnímu a vánočními času také neodmyslitelně patří punč a tak pro vás máme také jeden recept na tento oblíbený horký zimní nápoj. Budete na něj potřebovat:

2 dl rumu,

půl litru červeného vína,

půl litru černého čaje,

2 svitky skořice,

4 hřebíčky,

1 citron

100g rozinek

Přípravu začneme tím, že rozinky naložíme do rumu (ideálně den předem, než budeme punči připravovat, aby se pořádně nasákly). Čaj a víno nalijeme do kastrůlku, přidáme koření a citron zbavený kůry a nakrájený na tenké plátky. Směs pak zahřejeme těsně pod bod varu, scedíme a nalijeme do sklenic, na jejichž dno jsme předtím nalili rozinky naložené v rumu.

Svařené víno

Svařené víno zkrátka k zimě a adventu patří a bez receptu na něj vy článek zkrátka nebyl kompletní. Tento recept je sice trochu pracnější protože si v první fázi budete muset připravit karamelový základ s kořením, což vyžaduje jistou míru opatrnosti a trochu cviku.

Na čtyři menší hrnky vína budete potřebovat:

  • 6 lžic pískového cukru,
  • 200 ml vody,
  • 2 kousky skořice,
  • 1 hvězdička badyánu,
  • asi 4 celé hřebíčky,
  • jeden vanilkový lusk,
  • 1 láhev červeného vína
  • citron

Cukr nasypeme do kastrůlku, přidáme 2 lžíce vody a zahřejeme. Cukr nejprve napění a až poté začne hnědnout. Kastrůlek stáhneme z plotýnky ve chvíli, kdy je světle hnědý (asi jako med), rozhodně nečekáme, až ztmavne, protože hotový karamel by pak byl hořký. Jakmile karamel stáhneme z plotýnky, nalijeme do kastrůlky zbylé množství vroucí vody a mícháme, dokud se všechen sražený karamel nerozpustí. Při práci je třeba dávat si  pozor na ruce i na jazyk, směs poměrně hodně syčí a bublá a popáleniny od horkého karamelu jsou velmi bolestivé (stačí si jen trochu ukápnout na ruku a bolístka je na světě). Ke karamelovému rozvaru poté přidáme koření a kůru z citronu a na mírném ohni povaříme 5 minut. Mezitím v jiném kastrůlku přivedeme červené víno těsně pod vod varu a přecedíme k němu kořeněnou karamelovou směs. Nakonec svařák rozlijeme do hrnečků a ozdobíme kolečky citronu.

Ovocná bowle

A na závěr ještě jeden velmi snadný recept na ovocnou bowli. Můžete do ní zužitkovat zbytky všeho možného ovoce, které vám zbylo ze svátečního hodování například ananas, kivi či mandarinky, nebo také kompotované ovoce jako například jahody nebo broskve. Dále budete potřebovat už jenom cukr a bílé víno. Postup je, jak už bylo zmíněno vlastně jednoduchý. Kompoty scedíme a necháme okapat, ostatní ovoce oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Pak ho přemístíme do vhodné velké mísy, posypeme cukrem a necháme chvilku odležet. Nakonec vše zalijeme bílým vínem a promícháme.

Autorkou článku je Eliška Gregorová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *