Praskl kondom? Na klasický potrat hned nemusíte. Poradíme vám, co dělat

Žádná antikoncepce není stoprocentně spolehlivá. Kondom může prasknout, přestože jste udělali všechno správně, dokonce ani hormonální antikoncepce, u které se uvádí nejvyšší bezpečnost, nemusí v některých případech fungovat, a o přerušované metodě ani nemluvě. Pokud se stane nehoda, ne vždy je žena v takové životní situaci, kdy nad tím může nebo chce mávnout rukou a nechat to na osudu. Jaké jsou tedy vaše možnosti v případě neplánovaného početí?




Důvodem, proč uvažovat o tom, že si dítě nenecháte, může být cokoliv. Existenční problémy jsou jen jednou z mnoha možností. Dítě je závazek na celý život, a přestože vám rodina a přátelé slibují pomoc, rodit a vychovávat ho budete vy. To váš život se navždy nenávratně změní a nikdo nemá právo na to za vás rozhodovat, nebo vás dokonce odsuzovat. Jestliže máte podezření, že byste mohla být těhotná, popřípadě už to víte a rozhodujete se, co uděláte, ještě není důvod vidět se v porodnici nebo na chirurgické interrupci pod narkózou. V České republice je naštěstí dostupná jak zázračná pilulka „po“, tak „potratová pilulka“.

Ve chvíli, kdy praskne kondom, zapomenete si vzít prášek nebo si prostě uvědomíte, že jste provedla hloupost, přirozeně panikaříte. Ve všech fázích „těhotenské paniky“ je normální začít googlit a pročítat šílené internetové diskuse. Hledáte informace o tom, z čeho všeho se dá otěhotnět, kdy se dá otěhotnět, jak se jmenují a užívají pilulky „po“, jak probíhá interrupce a jaké má tohle všechno následky. Většinou na základě internetových diskusí zjistíte, že dopady jsou katastrofické. Opravdu se z nich ale dozvíte vše, co potřebujete vědět?

Nouzová postkoitální antikoncepce

V případě, že o „nehodě“ víte, máte poslední možnost početí zabránit. Že je pilulka „po“ skutečně nouzové řešení a že je třeba chránit se jinak, se dočtete všude. Pro tělo není taková obrovská dávka hormonů nic dobrého a může mít celou řadu vedlejších účinků. Dobře, ale co jiného se dá dělat? Existují ženy, které ještě dlouho trpí bolestmi břicha, zad, nevolností nebo mají rozhozený menstruační cyklus, a existují také ženy, které žádnou změnu nepocítí. Největší pastí může být to, že následky po požití nouzové antikoncepce se mohou podobat příznakům těhotenství.

Pilulka Postinor či Escapelle jsou volně prodejné v lékárně a měly by být užity do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Fungují podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu si je žena vezme. Zabraňují ovulaci, oplození nebo zahnízdění vajíčka.

Další variantou je modernější a o něco šetrnější pilulka EllaOne. Zatímco balení Postinoru obsahuje tablety dvě, EllaOne se skládá pouze z jedné pilulky. Výhodou je to, že ji lze použít až do 120 hodin, nicméně skoro nikde – dokonce ani v příbalovém letáku – se nedočtete, že funguje pouze před ovulací, na druhou stranu po ní už je riziko otěhotnění mnohem menší.

V obou případech je samozřejmě dobré si tabletu vzít co nejdříve. S přibývajícím časem se její účinnost snižuje, ovšem ani při požití těsně po sexu nemusí zafungovat. Vzhledem k tomu, že zde hrají roli hodiny, ne-li minuty, dnes už naštěstí nouzová antikoncepce nevyžaduje předpis, dokonce ani předložení průkazu totožnosti v lékárně.

V době, kdy se rozhodujete, zda si tabletu vůbec vzít, jste pod obrovským tlakem. Na jednu stranu víte, že do těla dobrovolně dostáváte neskutečný dryák, na stranu druhou nechcete riskovat. Uvádí se, že by ji žena neměla užívat více než jedenkrát měsíčně, ovšem realita je trochu jiná. Určitě není dobré na tuto metodu spoléhat pravidelně – už jen z toho důvodu, že není příliš účinná. Dopředu vám bohužel nikdo neřekne, jak bude pilulka „po“ působit zrovna na vás, a pokud nakonec těhotná nebudete, nedozvíte se, jestli to mělo smysl nebo ne. V každém případě je až do další menstruace nutné používat kondom. Pokud totiž bylo důvodem užití Postinoru, Escapelle nebo EllaOne třeba to, že jste si zapomněla vzít hormonální antikoncepci, pilulka „po“ sníží její účinky.

Potratová pilulka Mifegyne a Mifepriston

Teď už je jedno, jak se to stalo. Antikoncepce selhala a vy jste o tom nevěděla, vzala jste si Postinor a ten nezabral nebo jste se nakonec rozhodla to risknout a neužít ho. Dvě čárky na těhotenském testu… V první řadě je dobré si test udělat a nenechat se odzbrojit obavami z výsledku. Všechno se dá řešit vcelku šetrně, pokud o těhotenství víte v raném stádiu. Dejte si však pozor na těhotenské testy ještě před vynecháním menstruace. Mohou ukázat negativní výsledek, přestože těhotná jste. Počkejte raději pár dní po vynechání.

Jakmile odečtete pozitivní výsledek a dostanete se do fáze, kdy přemýšlíte o tom, jak s tím vším naložit, měla byste vědět, že existuje mnohem modernější způsob interrupce než chirurgický zákrok. Některé ženy sice tvrdí, že jednodušší je klasické chirurgické přerušení těhotenství, protože jde o rychlý a bezbolestný proces, o kterém prakticky nevíte, nicméně stále existuje riziko poranění dělohy a infekce, zatímco při podání „potratové pilulky“ následky nejsou.

Farmakologická interrupce spočívá v podání „potratové pilulky“, která způsobí jakousi opožděnou menstruaci. Cena se pohybuje v rozmezí 3000 – 6000 Kč v závislosti na zdravotnickém zařízení. Nepříjemné je to, že proces má více stádií a doktora vidíte v podstatě pětkrát.

Těhotenství musí co nejdříve potvrdit váš gynekolog a vypsat žádost, která stojí kolem 700 Kč. Přestože jde o spolknutí několika tabletek, „zákrok“ se provádí jen v lůžkových zařízeních. Dále se s žádostí objednáte do nemocnice, kde vás znovu vyšetří ultrazvukem, provedou krevní testy a podají první tři pilulky Mifegyne, které přeruší vývoj plodu. Pak musíte v nemocnici přibližně hodinu čekat pro případ, že by se vám udělalo špatně, ovšem po prvních tabletách ženám většinou nic není.

V průběhu dalších 48 můžete začít špinit nebo slabě krvácet a za dva dny se musíte dostavit do nemocnice znovu. Tehdy je vám podána čtvrtá pilulka, která napomůže vypuzení uchyceného vajíčka.

Připravte si silné vložky. Co nejdříve po polknutí si raději vezměte něco proti bolesti. Ibalgin ani Ibuprofen účinky nijak nesníží a doporučí vám je i doktoři. Poslední pilulka způsobí bolesti velmi podobné těm menstruačním, jsou však mnohem silnější a přicházejí v kontrakcích. Sestřička vás zřejmě posadí do čekárny, ale raději požádejte o to, jestli by vás nenechala v ordinaci. Během hodiny, po kterou musíte v nemocnici opět čekat, je rozhodně lepší být pod dohledem. Každá žena snáší zákrok jinak a je zodpovědné být připravená na to, až přijdou kontrakce. První hodina bývá nejhorší, nicméně u někoho může dojít k vypuzení i později. Nevýhodou je, že pilulku nesmíte do hodiny vyzvracet, přitom zadržovat zvracení může být v tomto případě problém. Za další si totiž bohužel platíte opět sami. Důležité pravidlo zní: Vezměte si s sebou doprovod a nespoléhejte na MHD.

V den, kdy dostanete poslední pilulku, je dobré dopřát si odpočinek a nedělat nic náročného. První týden budete krvácet silně, druhý týden slabě, každopádně šetřete se po celou dobu. Je lepší to chvíli vydržet, než potom zbytečně litovat. Sport, alkohol a sex raději vynechejte a dejte si pozor na hygienu. Místo koupelí se sprchujte a pro chození do bazénu nebo vířivky platí absolutní zákaz. Po čtrnácti dnech se musíte dostavit na kontrolu do nemocnice, kde vám teprve řeknou, jestli se zákrok povedl. Pokud ve vás zůstane nepatrný zbytek, neděste se. Vyčistí se s další menstruací, která by se měla dostavit šest týdnů po podání pilulek. Pak je třeba se objednat na poslední kontrolu ke svému gynekologovi, který by vám „vyčištění“ měl potvrdit. O tom, jak se během šestinedělí chovat, vám řekne každý doktor něco jiného. Jeden tvrdí, že můžete cvičit, jakmile přestanete krvácet, druhý vám to zakáže.

Farmakologické ukončení těhotenství je naštěstí úspěšné v 93 % případů, a nemá tak většinou žádné následky. Je tedy mnohem vhodnější i pro dívky, které chtějí v budoucnu otěhotnět. Neúspěšnost se zvyšuje s počtem prodělaných těhotenství, takže u žen, které ještě nerodily, se komplikace vyskytují opravdu vzácně.

Pokud se někomu svěříte a on vás pokárá, takový člověk zřejmě neví, že jediná stoprocentně spolehlivá metoda antikoncepce je nemít sex. V první řadě je třeba si uvědomit, že těhotenství není zas až taková katastrofa. Poznámky o tom, že existuje mnoho lidí, kterým se nedaří počít dítě, a že vy byste měla skákat radostí do stropu, vám asi moc nepomohou. Přímá adopce u nás stejně nefunguje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *