Pamatujete, jak se žije bez chytrého mobilu?

Dovedete si ještě představit, jak se žije bez chytrého mobilu a off-line? Nebo smart zařízení s dotykovým displejem nedáte z ruky? 




Nedávno jsem navštívila prodejnu nejmenovaného mobilního operátora. Normálně se takovým místům vyhýbám jako čert kříži, ale potřebě zrušit nevyhovující službu, kterou jsem jenom zbytečně platila se moc nedalo odmlouvat. O tom, jak se mně snažili od zrušení odradit, bych mohla napsat samostatný článek, já však dnes mířím trochu jinam. Když už jsem jenom čekala, až se dokument konečně vytiskne, vytasil se konzultant s otázkou, jaký vůbec používám mobilní telefon.  A z mojí odpovědi, že mám deset let starou Nokii a budu jí používat do té doby, dokud se nerozbije, mu málem vypadly oči z důlků. Ano, žiji bez chytrého telefonu. A je mi bez něho fajn.

Moderní technologie nebo skutečné znalosti?

Uznávám, že už jsem se párkrát dostala do situací, kdy by se mi chytrý telefon s internetem hodil. Když jsem nedávno bloudila Prahou, bývala bych ho docela ocenila. Jak se ovšem ukázalo, ani chytrý telefon vás často nezachrání a mnohem platnější než mladík, který sice vůbec neměl tušení, kam se chci dostat, ale našel mi ve svém přístroji, alespoň nějakou cestu (sice byla o dva kilometry i delší, ale i tak aspoň nějaká pomoc), mi nakonec byl místní vetchý dědoušek venčící psa, kterého jsem se nakonec po půlhodině bloudění ze zoufalství zeptala. Skoro jsem měla pocit, že ani sebemodernější technologie, vám prostě skutečné znalosti nenahradí.

Telefon jako luxus

Narodila jsem se v době, kdy ještě mobilní telefon nebyl tak běžnou záležitostí. Na pořízení takového přístroje jste v té době museli mít na účtu několik desítek tisíc a byl to monstrózní přístroj s anténou, velmi málo podobný dnešním ultra tenkým modelům. Většina mých spolužáků na základce měla pak první mobil nejdříve tak v páté nebo šesté třídě, a většinou to byly staré modely poděděné po rodičích. Na malé vesnici, kde to bylo do školy pár kroků a většina domů ještě mívala pevnou linku, bylo tenkrát mít mobilní telefon zbytečné. Já ten svůj dostala, až v osmé třídě. Byla to ona stará Nokie, kterou používám ještě teď.

Radši se hádám tváří v tvář

Nejsem nějakým nepřítelem technologií, ale technologické novinky na poli mobilních telefonů mně vůbec neberou. A taky nejsem zvyklá kupovat si nové věci, když mi ta stará ještě dobře slouží. Od telefonu čekám pouze dvě funkce, a to posílání zpráv a volání. Moje esemesky jsou většinou opravdu stručné, ne nadarmo ta zkratka znamená short text message, ne? Na to, abych se rozepsala využívám emaily a přes esemesky si většinou jenom domlouvám či ruším schůzky. A s telefonováním jsem na tom úplně stejně. Přítelem dlouhých SMS konverzací jsem nikdy nebyla. Radši řeším problémy tváří v tvář než elektronicky. I přes všechny smajlíky mi prostě chybí reálné emoce a radši se hádám nebo usmiřuji bez pomoci techniky.

Zkrátka a dobře používám telefon, jenom tam kde mi to přináší skutečné výhody. Ačkoli si občas říkám, že někdy to také selhává. Nečekám od lidí, že budou mít svůj telefon po ruce dvacet čtyři hodin denně (ač, většinou vidím pravý opak), a sama ho taky občas o víkendu úplně vypnu, stejně jako si dávám pauzu od internetu, ale když mi někdo odpovídá na zprávu po čtrnácti dnech, říkám si, že poslat mu dopis poštou by snad vyšlo na stejno.

Nechci popírat, že nám mobilní technologie přinesly mnoho výhod a usnadnily nám život. Ale všechno má svou druhou stránku. Co mně nejvíc mrzí je, když si kamarádka, kterou vidím jednou za půl roku celé naše setkání něco datluje do svého telefonu. Já vím soutěžit o pozornost s chytrým telefonem není žádná legrace. A já se někdy stejně jako Albert Einstein, který to prohlásil dávno předtím, než se vůbec něco jako mobilní telefon objevil, začínám děsit dne, kdy technologie převálcují lidské interakce.

Jak jste na tom vy? Jste se svým přístrojem srostlí tak, že ho vůbec nedáváte z ruky, nebo ani nevíte, kde se zrovna v tuhle chvíli váš mobil povaluje?

Autorkou článku je Eliška Gregorová. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *