Osobní trenérka Danča Hájková: Hubnutí začíná vyčištěním hlavy

(ROZHOVOR) Danča je plná energie. Už odmalička. Což ji vlastně přivedlo ke sportu. Její cesta k vysněnému povolání nebyla přímá, ale o to víc si dnes práci užívá. Lidem ukazuje, jak efektivně hubnout, cvičit a hlavně se vyznat v různých a často protichůdných  informacích. Období po vánočních svátcích je většinou ve znamení hladovek a radikálních diet. Ty ale nefungujou. „Nejhorší jsou předsevzetí, o kterých už předem v podvědomí víme, že je nedokážeme dodržet,“ říká v rozhovoru.

Dančo, jaká byla vaše cesta k osobní trenérce a fitness?

Sportu jsem se věnovala už od malička. Byla jsem velmi hyperaktivní dítě a moji rodiče nevěděli, co s mou nadbytečnou energií, tak mne již od školky dávali na různé sporty. Ke konci základky a pak po celé gymnázium jsem se chtěla stát fyzioterapeutkou, bohužel díky tehdejším nařízením Evropské unie jsem nemohla nastoupit na vyšší odbornou zdrávku, po které jsem toužila. Líbilo se mi studium tam, protože bylo z větší části o praxi než teorii, a na vysokou jsem ani nechtěla. Nicméně jsem se pak pro obrovský počet uchazečů ani na studia nedostala. Svou vytouženou cestu jsem tehdy úplně vzdala a začala pracovat. A trvalo mi to pět let, než jsem zhodnotila, že nemohu dělat žádnou „normální“ práci, protože mě nic nenaplňovalo. A tak mě osud zase shodou různých náhod dotlačil do alespoň instruktorského kurzu fitness a pak už šlo všechno hodně rychle, vlastní fitko, spousty dalších kurzů a zkušeností k nezaplacení a najednou jsem zde se svou příručkou a velkou fanouškovskou základnou. Konečně dělám to, co má smysl, naplňuje to mě a všechny kolem mě 🙂

Už to bylo řečeno mockrát, ale jaké nejčastější chyby při hubnutí děláme?

Ve své praxi se setkávám s problémem číslo jedna a tím je spousta informací na internetu, v časopisech a médiích. Člověk tak ztratí úplně selský rozum, neposlouchá své tělo a přestane logicky uvažovat. Pak se jen zmítá od zaručeně nejlepší informace k další zaručeně nejlepší informaci, která vlastně popírá tu první nejlepší informaci. Sami si pak vytváříme začarovaný kruh, který nás dostane do stresu, což je obrovský problém číslo dvě! Když to řeknu nadneseně, mnoho lidiček, kteří mi následně píšou, si už ani nedokážou uvařit čaj, aniž by na to měli návod, který někdo napsal.

Co podle vás při hubnutí doopravdy funguje a co ne? Jak efektivně snížit hmotnost?

Jednoznačně pohyb, pohyb a pohyb. Bez toho to nikdy nepůjde! Člověk je stvořen k pohybu, k chůzi, přesouvání se z místa na místo pěšky a k fyzické práci. Pokud se člověk alespoň obden nebude hýbat, minimálně tou obyčejnou chůzí a bude všude jezdit autem a vozit se výtahem, tak výsledky prostě nebudou. Obecné pravidlo je denně ujít alespoň 10 tisíc kroků, abychom byli v běžné kondici a zdraví. A to dnes opravdu málokdo zvládne. Bohužel tomu moc nenapomáhá dnešní sedavý styl mnohých zaměstnání. Je to pak o dost těžší, nicméně když se chce, vždycky si každý najde způsob, jak se k pohybu dostat. Já osobně mám až na druhém místě stravu, přestože to jde samozřejmě ruku v ruce. A ta se pak odvíjí od našeho denního výdeje. Pokud máme den, kdy sedíme za volantem a pak v kanceláři, tak bychom se měli opravdu hlídat a přijmout stravu s minimem sacharidů. Čím více se hýbeme, tím více zdravých sacharidů si můžeme dovolit. Nezní to logicky? 😀

star

Tvrdíte tedy, že bez pohybu nejde zhubnout?

Samozřejmě jde. Mám dost známých, kteří se opravdu nikdy aktivně nehnuli, přitom mají štíhlou postavu. Nicméně nenajdete na nich jediný sval. A teď mi nejde o nějakou vzhledovou stránku, ale nemají ani svaly hluboké, které jim pak drží svalový korzet, a tudíž se potkávají s nejrůznějšími zdravotními potížemi. Ale ano, pokud někdo dodržuje hodně dobře nastavený jídelníček, tak se hýbat nemusí.

Prozradíte nám víc o svém projektu Škola hubnutí?

Projekt Škola hubnutí napadl vlastně mého manžela Lukyho, který se mnou ve videích účinkuje. Když viděl na mých mailech tolik stejných dotazů a společně jsme si uvědomili, že se lidičky v té spoustě informací opravdu plácají, rozhodli jsme se ukazovat nejdůležitější věci úplně jinak. Co nejjednodušeji a s minimem informací okolo. Komu budu vyprávět ve čtvrthodinovém videu, na co se vážou bílkoviny, jaké enzymy je tráví a ve kterém orgánu se zpracovávají? Už po pěti minutách se každý druhý ztratí a nevezme si z toho to, co potřebuje. Takže když řeknu, že díky bílkovinám můžu být štíhlejší, že bychom jich měli mít v jídelníčku víc a kde je ten človíček najde, myslím, že je to mnohem účinnější. A protože je Luky celkem komediant, většinou se to podaří podat i nějak vtipně.

Po vánočních svátcích se spousta lidí pustí do hubnutí. Z přejídání přejdou k hladovění. I když všichni víme, že to není dobře. Takže jak se do novoročního hubnutí pustit?

V první řadě bychom si měli v hlavě poskládat to, že už se budeme vyhýbat jak přejídání, tak hladovění. A není to jen otázka Nového roku. Pokud chceme dobře vypadat a hlavně být zdravotně v pořádku, první krok je vyčistit si hlavu. Protože, kdo si to v hlavě neposkládá, tak ničeho nedosáhne. Nejhorší jsou předsevzetí, o kterých už předem v podvědomí víme, že je nedokážeme dodržet. S postupem času jsme pak sami ze sebe zklamaní, že jsme nedosáhli svého cíle a naše psychika na tom je zase o něco hůř. Špatná či nevyrovnaná psychika nám hubnutí nedovolí, i kdybychom se na hlavu stavěli! K tomu, že se rozhodneme se sebou něco dělat, rozhodně nepotřebujeme konec roku. Protože když na sobě začneme pracovat kdykoli, pak si i o těch svátcích třeba můžeme dopřát nějaké ty hříchy.

rodinka

Jaká jídla si ráda dopřáváte vy? Podělíte se s námi o oblíbený recept?

Zrovna to není tak dlouho, kdy si manžel přál vědět mou top 5 nejoblíbenějších jídel, aby mi třeba mohl udělat nějaké příjemné překvapení. No zjistila jsem, že to není teda žádná hitparáda, protože se tam umístily sladké knedlíky, v závěsu s rajskou omáčkou a těstovinami. Takže to jsou mé lásky. Nicméně si je dopřávám výjimečně a většinou v souvislosti s nějakou náročnou horskou túrou. Protože to pak stojí za odměnu. Jinak se stravuji víceméně pořád stejně, nemám vůbec čas nějak více vařit a také mě to zrovna dvakrát nebaví. Samozřejmě že se dělím se svými čtenáři o své oblíbené recepty na svých stránkách, takže někdy mě vaření nemine. Většinou se jedná ale o velmi nenáročná a rychlá jídla.

Můj den vypadá hodně podobně. Ráno nějaká sladká snídaně, jako třeba krupicová kaše. Oběd běžné denní menu někde většinou v restauraci (vyhýbám se smaženým jídlům) a večer pak nejčastěji kuskus nebo rýže s plechovkou tuňáka a třeba rajčátky. Celkově baštím hodně zeleniny, takže přes den pak zobu nakrájenou zeleninu, semínka či oříšky, dopoledne ovoce a sem tam třeba jogurt. Nepatřím zrovna do skupiny gurmánů, takže mi ani nevadí jíst pořád dokola to samé. I když samozřejmě je potřeba jíst vyváženě, takže změny zařazuji.

Mojí oblíbenou večeří je i tato polévka:

Na cca 6 porcí potřebujeme:

  • Cca 800g kuřecích prsou bez kůže
  • 2 pórky
  • 2 lžičky olivového oleje
  • 1 polévková lžíce nasekané čerstvé šalvěje nebo půlka čajové lžičky sušené
  • 800 ml vody s kostkou masoxu nebo kuřecího vývaru
  • Cca 400 g fazolí (buď namočených přes noc, nebo rychlejší varianta v plechovce ve slaném nálevu)
  • Bylinková sůl

Postup: Olej rozehřejeme v kastrolu. Přidáme pórek nakrájený na menší kolečka a za stálého míchání restujeme, dokud nezměkne (cca 3 minuty). Přidáme šalvěj a po necelé minutce kuřecí maso (prsa vcelku). Hnedka zalijeme vodou s masoxem nebo vývarem. Osolíme, přiklopíme pokličkou a přivedeme k varu. Po cca dvaceti minutách pozvolného vaření přidáme fazole a vaříme dalších dvacet minut. Na závěr dochutíme bylinkovou solí. Po uvaření by se prsa měla krásně rozpadat, takže je vylovíme na prkénko a vidličkou a nožem nakrájíme nebo natrháme na malé nudličky. Pak je vrátíme zpět do polévky a můžeme podávat.

orlik-velryba

Hádám, že práce je pro vás koníčkem. Ale jak jinak ještě ráda trávíte volný čas?

Ano, má práce mě velmi naplňuje a zabírá mi opravdu spousty času. Když nejsem se svými klienty v tělocvičně, sedím u počítače a píšu nebo natáčím videa. Všechno si s manželem děláme sami, což zahrnuje veškerou grafiku, webovky, stříhání videí, eshop atd. Na lelkování opravdu není čas.Ale kdykoli můžeme, jdeme na vzduch s naším čtyřnohým mimčem boxerkou Agnes. Veškerou dovolenou trávíme v horách, nejlépe někde hodně na samotě a uprostřed přírody. Krkonoše a Beskydy jsou naše srdeční záležitost, takže Dvorská bouda se nám začíná stávat druhým domovem.

Přes léto, kdy je volněji, se pak s Lukym věnujeme acroyoze pod vedením výborných instruktorů Danči Duškové a Marka Petráčka v Praze, což je taková párová akrobacie, která nás moc baví, a užíváme si, že také někdo trénuje nás dva. Jako relax beru tréninky takového moderního výrazového tance, který se teď učím, a také se snažíme dvakrát do měsíce vyrazit na cokoli do divadla, které obdivujeme a třeba náš kladenský soubor zbožňujeme.

Danča Hájková (30 let)

Narodila se ve znamení lvice a je šťastně zadaná už 9 let. Působí jako osobní trenérka a instruktorka fitness, Fit a overball, FitBoxu, Pole dance, Zumby, Nordicwalkingu, TRX. Věnuje se výživovému poradenství. Je majitelkou Fitness centra v Kladně. Více se o ní můžete dočíst na osobních stránkách nebo se podívat na Školu hubnutí.

Za rozhovor děkuje Jana Poncarová. Foto: archiv Danči Hájkové.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.