Orgánové hodiny: Kolik hodin je ve vašem těle?

Budíme se v přesný čas. Utíkáme do práce, kde si odsedíme nebo odstojíme pár hodin. Přestávka na oběd. Třicet minut, ti šťastnější i šedesát. Vyhlížíme konec pracovní doby a běžíme na schůzku, nakoupit, navařit. Při tom všem hledíme do displejů nebo na všudypřítomné ciferníky, protože už je čas… Stop! A co na to naše tělo?

Ono má totiž také svoje hodiny, to už věděli staří Číňané. Každý z nejdůležitějších orgánů v těle se řídí vlastním biorytmem. A podle toho, jak moc tyto orgánové hodiny respektujeme, může vypadat i náš zdravotní stav. Pojďme si tedy správně seřídit čas.

23:00 – 1:00

Začíná pracovat žlučník, proto „žlučníkáři“ často cítí bolesti a může se jim spustit i záchvat. Snažte se proto už nejíst. Nejnižší aktivitu vykonává srdce a tělo vyžaduje více soustředění.

1:00 – 3:00

Na plné obrátky pracují játra a startuje detoxikace celého těla. Zapomeňte na cigarety, kávu a alkohol. Pokud musíte pracovat, dávejte na sebe pozor, tělo je teď v největším útlumu.

3:00 – 5:00

Budí se kuřáci a astmatici, protože naplno pracují plíce. Zbytečně je proto nezatěžujte. V tuto dobu také cítíme největší strachy nebo úzkosti.

5:00 – 7:00

Nejvyšší aktivita tlustého střeva. Ranním stresem a spěchem si nejvíce ublížíme a zkazíme si celý den. Tělo chce ještě trochu klidu. Zvykněte si na pravidelné vyprazdňování, pomůže třeba sklenice teplé vody s citronem. Protáhněte se třeba jogínským Pozdravem slunci.

7:00 – 9:00

Ke slovu přichází žaludek, který si říká o teplou snídani, zkuste kaši nebo polévku a zásobte tělo vitaminy. Studenou sprchu nechte na večer, tělo chce teplo. Naplánujte si dnešní den.

9:00 – 11:00

Naplno pracuje slinivka a slezina. Dopoledne je jedinou denní dobou, kdy můžeme bez výčitek pojídat sladkosti, aniž bychom přibrali. Měli bychom se vyhýbat fyzické námaze, zato můžeme podávat výkony intelektuální, protože mozek je nejbystřejší.

11:00 – 13:00

Srdcová záležitost! Nepřehánějte to s kofeinem ani velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum. Ideální čas na procházku nebo krátkého šlofíka. Snažte se v tuto dobu udělat aspoň malou radost – srdce vám za ni poděkuje.

13:00 – 15:00

Doba tenkého střeva. V klidu se naobědvejte, tělo přijaté živiny nejlépe stráví. Vyhýbejte se stresu a neřešte zásadní věci. Zvyšuje se fyzická aktivita a zároveň se snižuje práh bolestivosti, naplánujte si zubaře nebo kosmetičku.

15: 00 – 17:00

Nejvíce pracuje močový měchýř, propláchněme ho čistou vodou. Stoupá aktivita a tělo dobře reguluje teplotu, můžeme se bez obav vydat třeba do sauny.

17:00 – 19:00

Čas pro ledviny, nachystejte si pořádnou láhev čisté vody nebo bylinkového čaje. Ledvinám škodí káva, sůl, tuk nebo cukr. Nepomůžete jim ani stresem a zimou.

19:00 – 21:00

V této době nejvíce pracuje obal srdce a krev. Doba jako stvořená pro duchovnější aktivity, jógou počínaje a koncertem vážné hudby konče.

21:00 – 23:00

Doba „tří ohřívačů“ (podle čínské medicíny se jedná o centrum energie v těle. Toto místo zhruba v oblasti žaludku). Tělo se připravuje na spánek. Nekuřte, nepijte alkohol a kávu. Nepřejídejte se a nestresujte.

 Autorkou článku je Michaela Michalcová


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.