Léky z přírodní lékárny: ženské potíže, alergie, imunita a další

Počasí si s námi poslední dobou stále více pohrává, stírají se rozdíly mezi jednotlivými ročními obdobími. Zima už není, co bývala. Více nás překvapují extrémní výkyvy. Proto je třeba začít více myslet na imunitu. Kolem nás je spousta chemie, škodlivin a dalších, pro tělo nebezpečných látek. Dnes vám zkusím připomenout a možná některé i překvapím, čím vším si naše babičky pomáhaly ke zdraví. Pojďte se společně se mnou podívat na pár pokladů z babiččiny domácí lékárny…

1257492_41431916

Také vás minimálně jednou do měsíce bolí hlava? Pokud patříte mezi tyto nešťastníky, tak čtěte směle dál. Stres – to je hlavní viník. Nicméně životní styl, prostředí, ve kterém žijeme, či jen slabá imunita, jsou paletou možných příčin pro vznik bolesti hlavy. Pokud hledáte rychlého pomocníka na tento všudypřítomný neduh, zkuste éterické oleje.

Výborný je například mátový nebo meduňkový. Stačí, když si pár kapek vetřete do spánků, na čelo a šíji. Uvidíte, že někdy stačí jen málo a je po bolesti. Pokud však bolest hlavy pomalu začíná přecházet do migrény, je nejvyšší čas připravit čaj z kontryhele a máty. Kontryhel má navíc velmi pozitivni účinky i při potlačování gynekologických problémů, a je proto často označován za jednu z nejpřínosnějších bylin pro zdraví žen. O to je lepší, že tuto nenápadnou bylinku naleznete běžně na našich loukách.

1 litr vroucí vody

40 g kontryhele

20 g listů máty

Do vroucí vody vložíme byliny a 20 min vaříme. Poté ještě 10 minut louhujeme.

Senná rýma trápí řadu mých známých. Proto jsem byla překvapena, že i v tomto případě si paradoxně můžeme pomoci bylinkami. Čaj na sennou rýmu je však nutné užívat minimálně tři týdny. Komu by se nechtělo pátrat po bylinkách a vařit čaj, může poprosit známého včelaře o pár medových plástů. Doporučuje se šestkrát za den žvýkat malý kousek po dobu 20 minut. Opět ale musíte vydržet minimálně tři týdny.

1 litr vody

1 lžíce kokošky pastuší tobolky

1 lžíce řebříčku

1 lžíce světlíku

1 lžíce dubové kůry

 Všechny bylinky nejprve spaříme vroucí vodou a poté necháme louhovat – cca 15 min. Pijeme po doušcích po celý den.

Velké teplo mnohdy střídá prudké ochlazení. Typickým následkem je pak nachlazení, rýma či bolest v krku. Na bolest v krku přitom existuje už léta osvědčený recept v podobě cibulového mléka. Navíc díky vitamínu C posílíte i imunitu. Pokud bolest krku doprovází  i kašel či onemocnění průdušek, je na řadě mrkvový sirup. Sirup je dokonce možné uchovávat ve sklenici pro případ dalšího použití.

3 velké cibule

1 hřebíček

1 lžička hnědého cukru

1 snítka tymiánu

špetka skořice

voda

1/2 šalku mléka

Neoloupanou cibuli nakrájíme nadrobno a smícháme s ostatními ingrediencemi (kromě mléka). Vaříme na mírném ohni přibližně dvě hodiny. Směs scedíme a smícháme se stejným dílem ohřátého mléka. Pijeme nejlépe třikrát denně.

1/2 litru mrkvové šťávy

2 lžíce medu

trocha vody

Mrkvovou šťávu svaříme za stálého míchání s medem a vodou na sirup. Užíváme 3 až 4 lžičky denně.

Pokud doma máte nemocného manžela, kterého trápí dráždivý kašel, určitě jej více než mrkvový sirup potěší pivní medicína. Než se odebere ke spánku, zahřejte 1/2 litru piva se čtyřmi lžícemi medu a nechejte jej tento blahodárný lektvar vypít, byť by ohrnoval nos.

A když už jsem v úvodu zmínila imunitu, nesmíme zapomenout na vitamínovou bombu v podobě horké citrónové šťávy. Do teplé vody vymačkáme citron a doplníme vychlazeným šípkovým čajem a lehce osladíme medem.

V případě, že naše dětí trpí horečkou, můžete zkusit pomerančový nálev, který nejenže pomáhá, ale i chutná.

2 pomeranče

1 lžice cukru

1/2 l vroucí vody

Neoloupané pomeranče nakrájíme na kostky a zasypeme cukrem. Poté zalijeme vroucí vodou a necháme vylouhovat. Před podáváním ještě pomeranče vymačkáme. Pijeme studené.

Dnešní doba je hektická, pořád někam spěcháme, ale co naše tělo? Čas od času je dobré trochu zvolnit a dopřát mu odpočinek. Pro ty, kdo potřebují občas ulevit od stresu, je výbornou volbou meduňkový čaj. Meduňka je navíc výborná i pro klidný spánek či zažívání.

30 g listů meduňky

30 g kmínu

30 g kořene kozlíku lékařského

Byliny spaříme vroucí vodou. Necháme maximálně deset minut vylouhovat. V ideálním případě pijeme jeden šálek denně.

Na závěr jsem si ponechala jednu ingredienci, která by nikdy v domácí přírodní lékárně neměla chybět – česnek. Čerstvý česnek je totiž všestranným lékem. Pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Rovněž prospívá našemu srdci a pročišťuje cévy. Pokud máte problémy s nadýmáním, česnek je opět dobrou volbou. Ačkoli to nepatří mezi chuťově nejoblíbenější kombinace, spolu s medem je ideálním pomocníkem při nachlazení a chřipce. A protože je zrovna období sklizně česneku, doporučuji vám se kvalitním českým česnekem dobře zásobit!

Autorkou článku je Kateřina Doul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.