Konec stresu: Nesnažte se být dokonalou bytostí, možná jí už jste…

Perfektní či dokonalá žena. To jsou synonyma, při kterých si mnozí představí dámu bezchybného vzhledu, se skvělou prací a ideální rodinou. Zde můžeme parafrázovat slova jednoho nejmenovaného politika: Dámy a pánové, nechci se vás dotknout – kdo z vás to má? Ale zeptejte se sama sebe, zda to vše opravdu potřebujete k tomu, abyste byla šťastná. A pokud vše máte, jste skutečně šťastná?

Víte, co od života čekáte? Ačkoliv je motivace důležitá, není nutné si hned stanovovat nejvyšší cíle. Laťku lze posunovat výš a výš. Malé krůčky jsou základem úspěchu. Snaha o dosažení příliš ambiciózního cíle může být v konečném důsledku kontraproduktivní. Pokud se však k tomuto cíli budeme dostávat pomoci dílčích kroků v krátkodobém horizontu, budeme tak moci slavit své malé leč důležité “meziúspěchy” a naše motivace poroste.

Obecně platí pravidlo, že kdo nejvíce riskuje, také nejvíce získá. Samozřejmě je to myšleno s nadsázkou. Ženy, které se neustále snaží být perfektní a usilují o úspěch, riskují úspěch samotný. Přehnaně se soustředit na detaily a ladit vše k dokonalosti může znamenat, že vám takzvaně ujede vlak.

„Největší neúspěch, který můžete v životě mít, je, že uděláte tu chybu, že se nebudete snažit.“ 

A co teprve, když se do všeho přimíchá psychika? Základem všeho je pozitivní myšlení. Jak jste na tom vy? Myslíte pozitivně? Pokud ano, jste na dobré cestě. Dočetla jsem se totiž, že negativní pohled na svět je známkou slabosti jedince. Co myslíte?

Člověk je od přírody předurčen k tomu, aby soutěžil s ostatními. Ale kdy jste se naposledy zastavila? Ne proto, abyste se srovnávala s ostatními, ale proto, abyste mohla zhodnotit, kam jste se posunula. Dosáhla jste či se stále snažíte dosáhnout toho, co jste si vždy přála? Nebo dnes už smýšlíte jinak a vaše priority se změnily? Zkuste se na chvíli zamyslet nad tím, kam váš život směřuje a hlavně –  nežijte život ostatních, nebo snad podle ostatních…

„Být šťastný neznamená, že je všechno perfektní. To znamená, že jste se rozhodli podívat se za hranice nedokonalosti”

Zkusme se nyní ale na perfekcionismus podívat i z jiného úhlu. Co to ve skutečnosti vlastně je? Jak ho můžeme definovat? Kdo a jak stanovil kritéria pro dosažení dokonalosti? Zda-li jsou věci či lidé dokonalí, hodnotíme mnohdy na základě materialistických měřítek. Nutno dodat, že často až příliš přísných. Z internetu jsem se dočetla, že slovo dokonalost pochází z latinského perfectio, tedy dokonání, dosáhnutí úplnosti či dokončení. Dle mě to znamená jediné. Máte rodinu, která vás má ráda takovou, jaká jste? Máte práci, která vás naplňuje a kde vás kolegové “berou”? Jste zdravá? Pak jste dosáhla “úplnosti” – říká se jí štěstí. Můžete sama sobě hrdě oznámit, že v jistém slova smyslu jste prostě dokonalá. Rozhodně nás (ano, i já mám to štěstí) však není většina. A pokud o někom takovém víte, raději jej ponechejte v utajení, neboť dokonalost či úspěch se v dnešní době těžko promíjí. Tak nikomu nedejte šanci vás o vaši dokonalost připravit…

Autorkou článku je Kateřina Doul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.