Jak snížit vysoký krevní tlak: Osvědčené bylinky a babské rady

Konečně jste si zašli na preventivní prohlídku, a ačkoli vás nic netrápilo, zjistil vám váš lékař vysoký krevní tlak? Nebo vás tento problém tíží již nějakou dobu a samotné léky stejně pořádně nezabírají? Zkuste na to tedy jít přírodně a vyzkoušejte některé z bylinek či rad našich babiček. Léčbu můžete podpořit, a kdo ví, třeba časem budete moci snížit i denní dávku prášků. Co tedy na vysoký tlak zabírá?

Arónie

Jednou z méně známých, ale velmi účinných bylinek snižujících krevní tlak, je arónie, jinak také černý jeřáb nebo temnoplodec. Tmavě modré plody tohoto nenáročného keře mají velmi pozitivní vliv na naše zdraví, používají se při chorobách kardiovaskulárního systému, při cukrovce či gynekologických obtížích. Plody se sklízí obvykle v září. Z arónie lze (mimo jiné) připravit velice chutný sirup či šťávy, a právě jejich popíjení pomáhá proti vysokému tlaku. Jen se nenechte odradit poněkud trpkou chutí.

Černý bez

Další šikovnou bylinkou, kterou najdete téměř všude, je černý bez. Kvete právě nyní, koncem jara. Léčivý je tento keř prakticky celý, vnitřně se však užívají produkty vyrobené z květu a plodů. A právě čaj z usušených květů se nejčastěji používá v případě, že chcete snížit váš krevní tlak. Jeho příprava je velice jednoduchá, na půl litru horké vody dáte 2 lžíce sušených bezových květů a necháte cca 10 minut louhovat.

Hloh obecný

Keř, který díky ne zrovna libé vůni nemůžeme v květnu minout bez povšimnutí, je velmi účinným pomocníkem při boji nejen s krevním tlakem, ale také se srdečními chorobami. Řeč je o hlohu, u nás hojně rozšířené rostlině. Jeho účinky jsou známy již stovky let. I mnozí lékaři toto potvrzují a pacientům přípravky z něho doporučují. Stejně jako u černého bezu z něho lze sbírat květy, sušit a následně uvařit čaj – 1 čajovou lžičku květů zalijete 2dl vody a po 7 minutách můžete konzumovat až 3x denně. Aby hloh účinkoval, je potřeba užívat jej dlouhodobě.

Medvědí česnek

V posledních letech se opět vrací pozornost k medvědímu česneku, zázračné rostlině, se kterou se můžete setkat v našich lesích. Máte-li štěstí, narazíte doslova na pole zelených listů a bílých kvítků. Jen pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou, vzhledově jsou si tyto rostliny velmi podobné, medvědí česnek však naštěstí prozradí typická česneková vůně.

Léčebné účinky medvědího česneku jsou opravdu bohaté, kromě toho, že snižuje krevní tlak je navíc přírodním antibiotikem, má detoxikační účinky, ničí plísně a kvasinky a upravuje hladinu cukru v krvi. Lze jej konzumovat čerstvý například na chlebu s máslem či lučinou, použít při vaření místo klasického česneku, nebo z něho vyrobit pesto.

Možností, jak s vysokým tlakem bojovat přírodně, je poměrně dost. Pokud však užíváte na snížení tlaku pravidelně léky, o svém záměru pomoci si bylinkami raději lékaře informujte. Ne každé léky je možno se všemi bylinkami kombinovat.

Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.