DIY z levandule: Bylinkové pytlíčky nebo olej proti depresím

Levandule umí potěšit naše smysly, vyléčit drobná kožní poranění, uklidnit pocuchané nervy a to ještě zdaleka není vše, co tahle krásná bylinka dokáže. A my vám dnes ukážeme, co všechno si z levandule můžete vyrobit! V článku najdete návody na nakládání levandule do oleje i šablonu na výrobu levandulových kočiček. 




Levandule pro zdraví

Levandule je vytrvalá bylina, která svými krásnými světle fialovými či narůžovělými květy ozdobí každou zahrádku nebo truhlík. Hlavními účinnými látkami jsou voňavé silice obsažené právě v květech, květy také obsahují třísloviny, flavonidy a kumarin. Právě díky obsahuju tříslovin má bylinka silné svíravé účinky a pomáhá při průjmu nebo při menstruačních křečích. Levandule také patří mezi nejúčinnější přírodní sedativa vůbec její schopnosti ulevovat od bolestí hlavy psychického původu jsou vyhlášené.

levandule I.

Vyrobte si: bylinkové pytlíčky do koupele

Nejjednodušším způsobem, jak si dopřát uklidňující kůru je horká levandulová koupel. Abyste nemusely lovit bylinky z vany, zašijte je do gázových pytlíčků. Z gázy vystřihněte dva obdélníky a na třech stranách je sešijte. Naplňte je levandulí a zašijte poslední volnou stranu. Až vás přepadne chuť na koupel, jednoduše vhoďte bylinkový pytlíček do vany plné horké vody. Jednoduše ho z ní zase vylovíte a nebude se muset zase rozčilovat při lovení bylinek z vany. Levandule se také dá lehce svázat provázkem nebo gumičkou a zavěsit pod kohoutek vany, účinek bude stejně efektní jako pytlíček.

Olej proti depresím a jiným parazitům

Levandulový olej má velmi široké uplatnění v aromaterapii, kde se využívá při podpůrné léčbě depresí a poruch spánku, pokud trpíte na bolesti hlavy, úlevu by vám mohla přinést kapka oleje opatrně vetřená do oblasti spánku. Krom toho urychluje hojení ran a hojí kůži pokousanou hmyzem nebo spálenou sluníčkem. Můžete ho také zkusit vetřít do srsti vaše psího společníka – odpuzuje totiž blechy, klíšťata a jiné parazity.

Vonné levandulové svíčky

Uklidňujícím účinky mají i vonné levandulové svíčky. Na jejich výrobu budete potřebovat vosk, levandulový olej a knoty – nejlepší jsou ty s malou kovovou ploškou dole. A pak samozřejmě také sušené levandulové květy. Tabulku vosku rozpusťte ve vodní lázni. Knoty přilepte na dno vhodných skleniček nebo mističek, vhodné jsou nízké zavařovačky. Do rozpuštěného lehce vychladlého vosku opatrně přimíchejte levandulové květy a olej a vlijte do nádobek.

Levandule pro krásu

Výluh z levandule můžete použít při výrobě domácích šamponů a do mýdel, která díky svém vůni nádherně provoní. Dá se také využít k výrobě jiných zkrášlujících prostředků.

Levandule II.

Levandulový cukrový peeling

Peeling budete mít hotový raz dva, stačí vám na něj jen dva hrnky krystalového cukru, půl hrnku olivového oleje a pár kapek vonného levandulového. Samozřejmě můžete přidat také sušené květy levandule. Všechno jednoduše smíchejte a uložte do nějaké pěkné nádobky. Pokud sladké neradi, nahraďte cukr hrubou solí.

Levandulová jílová maska

Jílové masky bývají většinou doporučovány pro mastnou pleť. Jíl skutečně sám o sobě vysušuje, v této masce mu ale dělá společnost med, proto se maska výborně hodí pro ošetření suché a šupinaté pleti. Na její přípravu budete potřebovat jednu polévkovou lžíci jílu, jednu polévkovou lžíci medu, jednu polévkovou lžíci vody a 4 až pět kapek levandulového oleje. Nejprve smíchejte jíl s medem, až poté pomalu přimíchávejte vodu, aby vznikla středně hustá pasta. Olej přikápněte až na samý závěr a hned poté naneste masku na obličej. Nechte působit, dokud jíl neztvrdne (trvá to tak 10-15 minut) a smyjte.

Vyrobte si: Pytlíčky do šatní skříně

Svazečky levandule zavěšené v šatní skříni nebo vložené mezi oblečení také odpuzují moly, bylinku je možná lepší vložit ještě do plátěného pytlíčku, aby vaše oblečení nevypadalo jako, když jste se v něm právě vyválely v seně. Nebojte se, silná vůně levandule provoní skříně i tak. Sušenou levandulí také můžete naplnit malé polštářky nebo dětské hračky –  kromě toho že příjemně voní, také navozují uklidňující atmosféru před spaním. Pěkně vypadají třeba levandulové polštářky ve tvaru kočiček. Ty na fotografii jsou ušité ze zbytků látek a naplněné látkovými odstřižky a voňavými květy levandule. Nápad, ale můžete využít i pro jiné bylinky.

Stáhněte si Šablonu na výrobu pytlíčků – koček

kočičky II.

Pěstování a sklizeň levandule

Levandule vyžaduje slunnou a vzdušnou polohu a dobře propustnou půdu, dobře ale poroste i v prostorném květináči, který se dá na zimu schovat do tepla. Pokud levanduli pěstujete venku, je třeba jí na zimu přikrýt chvojím, protože je na mráz poměrně citlivá. Nať s květy je nejlepší sklízet těsně před tím, než se květy úplně rozvinou, protože právě v této době obsahují nejvíce vonné silice. Bylinku nejlépe usušíme ve svazečcích. Pokud pěstujete na zahrádce i růže nebo jiné květiny, které jsou často napadány mšicemi, můžete zkusit vysadit levanduli kolem těchto záhonů. Levandule svou vůni mšice odpuzuje a navíc záhonky zkrášlí. A pozor, levandule nemusí nutně být jenom fialová – dnes už si můžete koupit i modře, růžově či bíle kvetoucí varianty.

Levandule v kuchyni

I v kuchyni má levandule své místo. Dá se jí ovonět, cukr, sušenky, připravit z ní limonádu nebo zmrzlinu. Možností je bezpočet. Jen nezapomeňte na to, že levandule poměrně výrazně snižuje krevní tlak a pokud ho máte nízký, tak to s její konzumací příliš nepřehánějte.

Levandulový cukr

Stejně snadno jako si doma připravíte skořicový nebo vanilkový cukr, si můžete vyrobit i poněkud netradiční cukr levandulový. Potřebujete k tomu jenom moučkový cukr a rozemleté květy levandule (snáze uvolní vůni). Cukr s květy smíchejte a používejte při příprav moučníků – můžete jím vaše dobroty jenom pocukrovat nebo cukr použít i do těsta.

Autorkou článku je Eliška Gregorová, foto: pixabay.com a autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.