DIY: Jak vyrobit třezalkový olej a měsíčkovou mast?

Ideální čas pro sběr léčivých rostlin na výrobu mastí nebo olejů právě teď, v létě. Slunce pálí, vše je v plném květu a dovolená se blíží. Jak na to? Zcela jednoduše. Pořiďte si vepřové sádlo, včelí vosk, vazelínu a kvalitní rostlinný olej. Natrhejte třezalku nebo měsíček, které zrovna kvetou. S naším postupem to zvládnete!

Bylinky rostou všude, jen je třeba jim trochu rozumět a znát jejich léčebné účinky. Momentálně kvete třezalka tečkovaná, kterou najdete na každé stráni či prosluněné louce nebo měsíček lékařský, často vysazovaný na zahrádkách. Obě rostlinky mají zářivě žlutou až oranžovou barvu jako žhavé letní slunce. A z obou se také dá vyrobit mast nebo léčivý olej.

Třezalkový olej

Budete potřebovat

  • Kvetoucí nať třezalky tečkované (najdete ji na prosluněných stráních nebo v okolí řeky v červenci a srpnu)
  • Kvalitní jednodruhový rostlinný olej (slunečnicový, olivový, …)

Postup

Nasbírejte třezalkovou nať i s květy, ideálně za slunného suchého počasí, a kupte si kvalitní rostlinný olej. Může být slunečnicový, olivový či jakýkoli jiný. Připravte si čistou a dosucha vytřenou průhlednou skleněnou láhev a do ní napěchujte nastříhané kousky rostliny až po okraj a zalijte je olejem tak, aby žádná část třezalky nevyčnívala. Poté dobře zašroubujte víčkem a postavte minimálně na dva týdny na slunce. Průběžně můžete sledovat, jak olej dostává červenou barvu. Po uplynutí minimální doby můžete olej scedit přes čisté síto nebo bílé plátno do připravené láhve z tmavého skla a zašroubovat víčko. Je potřeba jej uchovávat na temném a chladnějším místě. Tento produkt se také nazývá Janův olej.

Účinky

Třezalka má tišící a dezinfekční účinky, je vhodná na různá drobná poranění, poštípání hmyzem, ekzémy, záněty pokožky, lupénku, špatně se hojící rány i jizvy po operacích. Ženy jistě uvítají použití na intimní partie v případě zánětu nebo jako lubrikant, k masáži hráze před porodem nebo hojení jizev po nástřihu či císařském řezu. Je vynikající na porušené nervy nebo neuralgie, nervové bolesti, také opary a především popáleniny. Nenatírejte se ale olejem na místech, kam se vám snadno mohou dostat přímé letní sluneční paprsky, třezalka může způsobit tak zvanou fotosenzibilizaci a mohli byste zareagovat alergicky.

třezalka

Měsíčková mast

Budete potřebovat

  • Květy měsíčku lékařského (začíná kvést v červenci a často se vyskytuje na prosluněných zahrádkách)
  • Vepřové sádlo nebo vazelínu zakoupenou v lékárně
  • Včelí vosk
  • Levandulový esenciální olej

Postup

Můžete použít vazelínu zakoupenou v lékárně nebo klidně domácí vepřové sádlo. Lze i přidat trochu včelího vosku, klidně ze svíčky, nebo pár kapek esenciálního levandulového oleje. Mast je třeba uvařit, takže se připravte na to, že strávíte nějaký čas u sporáku nebo přinejmenším v kuchyni. Připravte si speciální nádobí, dřevěné míchátko a menší, širší uzavíratelnou sklenici nebo kelímek na hotovou mast. Sádlo nebo vazelínu, případně směs obojího (někdo používá také bambucké máslo) rozehřejte ve vodní lázni v menším kastrolku a přidejte hrst měsíčkových květů. Čím více dáte bylin, tím bude mast silnější. Platí přibližný poměr 100 g vazelíny nebo sádla na 30 g rostliny. Pokud vaříte mast z kořene (například kostivalového), je třeba jej dobře očistit a nastrouhat nadrobno. Mast se pak také vaří déle. Předepsaná doba je až dvě hodiny, ale tak dlouho jsem to nikdy nevydržela J

Hotovou mast opatrně sceďte přes síto nebo plátno a nalijte do kelímků či sklenic a nechte zatuhnout. Ke konci můžete nechat rozpustit včelí vosk anebo vmíchat pár kapek levandulového či jiného esenciálního oleje.

Účinky

Měsíčková mast má výrazné antibakteriální a protiplísňové účinky, používá se na ekzémy, záněty, lupenku, poranění, spáleniny, opruzeniny, kožní plísně a také mykózy intimních partií. Je vhodná na suchou kůži a atopickou pokožku. Využívá se i v péči o pleť kojenců. Působí jako rostlinná antibiotická mast.

Použijte i jiné bylinky!

Mast i olej lze vyrobit stejným postupem ze kterékoliv bylinky, například můžete vyzkoušet kosmetický levandulový nebo růžový olej z květů nebo kostivalovou mast z kořene na revmatismus, bolavé klouby či vymknutí a zlomeniny.

Autorkou článku je Taťána Kročková. Foto: pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *