Čtení zlepšuje náladu. Tak přečti knihu. Třeba místo Facebooku

Na sociálních sítích trávíme v průměru 50 minut denně. Za takovou dobu přečteme pořádný kus románu. Čtení u nás, na rozdíl od cizí facebookové zdi, vyvolává veskrze dobré pocity. Už jste to na sobě zpozorovali?




Nechci proti sobě stavět sociální sítě a knihy. Každé z nich má své. Sociální sítě mám svým způsobem ráda: usnadňují mi spojení s přáteli na druhém konci světa. A protože podnikám, používám je k propagaci.

Ale.

Přistihla jsem se už mnohokrát, jak otevírám Facebook s tím, že se jen mrknu, co je nového. Po deseti minutách tam ještě pořád jsem. Sjíždím prstem po obrazovce mobilu a bez mrknutí oka zírám na cizí příspěvky. U některých se usměju, u jiných zamračím. Když mobil konečně položím stranou, cítím buď prázdno, nebo nepříjemný pocit: já to chci taky, já tam chci taky, ten se má líp než já.

Některé průzkumy říkají, že na sociálních sítích strávíme 50 minut denně. Podle jiných jsou to až dva dny v měsíci. To by odpovídalo čtyřiadvaceti dnům v roce.

Víc už vědět nepotřebuju.

S novým rokem jsem si dala jedno předsevzetí: místo Facebooku nebo Instagramu budu víc číst. A taky víc psát.

To neznamená, že na sociální sítě zanevřu. Ale budu je používat jinak.

Zatím se držím. Otevírám je jenom, když potřebuju sdílet blogový příspěvek nebo odepsat na zprávu. Moje pravidlo zní: Jednou denně je tak akorát. Nejsem na sebe přísná. Jsou dny, kdy tam musím víckrát, ale jsou dny, kdy tam nepotřebuju vůbec.

Novela všechny vlčice nerodí otevírá palčivé téma: Mít, či nemít děti?

cover3d_0-82909700-1473189584

Knihu si za 33 korun můžete objednat tady.

Místo prohlížení zdí a cizích fotek otevírám knihu. Od začátku nového roku jsem přečetla už dvě skvělé publikace: Tyranii od Timothyho Snydera a Do vody od Pauly Hawkins. Napsala jsem pár stránek svého nového románu. A vrátila se ke čtení básní.

Je mi líp.

Pěkné pocity, které u nás čtení vyvolává, jsou podložené i vědeckým výzkumy. Dokonce existuje obor, který zkoumá dopady četby na zdraví. Říká se mu biblioterapie.

  • Čtenáři jsou empatičtější a citlivější vůči svému okolí.
  • Pravidelná četba pozitivně ovlivňuje naše zdraví.
  • Čtení snižuje napětí a stres, pomáhá nám odreagovat se.
  • Četba posiluje a zlepšuje paměť.
  • Čtení před spaní zkvalitňuje spánek (a to můžu potvrdit, spím jako dřevo).
  • Při čtení pracuje náš mozek jinak než při pasivním sledování Facebooku nebo televize – musí zapojit fantazii, přemýšlet, domýšlet si.
  • Lidé, kteří hodně čtou, prý snižují riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou.

To je dost pádných důvodů, proč víc číst.

Jestli si právě teď chcete něco přečíst a nemáte nic po ruce, mrkněte do našeho SIDI shopu s e-knihami. Nebo se začtěte do některé z našich povídek.

Autorkou článku je Jana Poncarová. Foto: pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.