Chraptění – co proti chrapotu

(PR) Možná si i vy myslíte, že chrapot není třeba řešit. Je to ale velký omyl, na který byste měli rychle zapomenout. Chrapot totiž může být i projevem celé řady vážných onemocnění, takže není možné ho ignorovat. V tomto článku se proto zaměříme nejen na jeho léčbu, ale dozvíte se také, jak chrapot vzniká a jak moc může být i pro vás nebezpečný.

Co je příčnou vzniku chrapotu?

Chrapot ve všech případech vzniká z toho důvodu, že je něco v nepořádku s hlasivkami. Příčina může být banální, ale i velmi vážná. O banalitu se jedná v případě, kdy je chrapot způsoben pouhou únavou hlasivek. V tomto případě se při řešení problému můžete spolehnout na osvědčené babské rady. Pomůže například šťáva ze dvou cibulí, kterou smícháte se lžičkou medu a budete užívat alespoň 3x denně dokud chrapot neodezní. Nejlepší léčbou je ale v tomto případě úplný klid – snažte se proto mluvit jen minimálně. Vaše hlasivky si totiž musí odpočinout.

Když se jedná o vážnější problém

Příčinou chrapotu mohou být i různá virová či bakteriální onemocnění dýchacích cest. Je to například zánět hrtanu, zánětu nosohltanu aj. V tomto případě je často nutné vzít na pomoc léky a utišující sirupy. Protože chrapot patří mezi typické příznaky angíny a jiných onemocnění, je třeba se o léčbě poradit s lékařem. V každém případě ale pomůže dýchat vlhký vzduch, pomůže i napařování a pomoci mohou i teplé zábaly na krk.

Pozor, může být i projevem rakoviny

Dlouhodobá bolest v krku ve spojení s chrapotem může být i projevem rakoviny hrtanu či rakoviny hlasivek. Není tedy možné ho podceňovat. Pokud trpíte chrapotem nepřetržitě 14 a více dní a bez zjevné příčiny, určitě byste měli navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Rakovina hrtanu i hlasivek se léčí jen obtížně a v mnoha případech končí i úmrtím! Buďte tedy zodpovědní!

Foto: Sxc.hu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.