Běžte k šípku. Protože šípkový čaj je v zimě nejlepší

Až vás někdo pošle k šípku, běžte. A natrhejte si pořádnou zásobu červených plodů šípkové růže. Na zimu se budou hodit.







Šípek a zdraví

Šípkový čaj platí za starý babský lék proti nachlazení, chřipce a nejrůznějším infekcím dýchacích cest. Není divu. Šípky totiž obsahují velké množství vitaminu C. Kromě toho v nich najdete také vitaminy skupiny B. vitamin E či vitamin K. Dále obsahují také flavonidy a pektiny. A šípkový čaj nemusíte mít jenom, když vás nachlazení dostihne. Funguje i jako prevence. Šípky díky obsaženému pektinu také snadno želírují a hodí se proto pro přípravu marmelád a rosolů.

Sběr a zpracování šípků

Až budete šípky trhat, vybírejte jenom tvrdé a dobře vyzrálé plody. Přemrzlé a měkké nechte ptákům nebo z nich udělejte likér, na sušení se ale nehodí. Šípky je poté třeba omýt a odstranit všechny zbytky kališních lístků, stopek a stonků. Sušení šípků je poměrně náročné, je třeba je sušit v tenké vrstvě a pravidelně obracet, jinak zplesniví. Při tomto způsobu také ztratí poměrně dost svých zásob vitaminu C.

Šípkové pyré

Šípky očistíme jako na sušení, překrojíme a vydlabeme všechny chloupky a semínka. Poté šípky povaříme 15 minut v hrnci s menším množstvím vody. Změklé šípky umeleme v mlýnku na maso nebo rozmichuje a přecedíme. Tento způsob zpracování je sice pracnější než sušení, jeho výhodou je ale, že se při něm zachovává více vitaminu C. Protlak se také dá použít jako základ pro výrobu šípkové marmelády nebo omáčky.

A když už jsme u té marmelády, tu už z pyré vyrobíte velmi snadno. Šípek má totiž velký obsahu pektinů, a tak vám bude stačit smíchat stejný díl pyré, stejný díl cukru a trochu citronové šťávy. Celou směs přiveďte k varu, asi pět minut povařte a pak proveďte želírovací zkoušku. Pokud marmeláda ještě nemá správnou konzistenci, vařte a míchejte dál a zkoušku provádějte každé dvě minuty. Marmeládu nakonec přelijte do čistých zavařovaček.

Šípkový likér

A tento recept využijete šípky, které už přemrzly. Natrhejte si jich 600 g. Pak si připravte ještě 1,5 litru vodky, 300 ml vody a kůru z menšího pomeranče. Šípky očistíme, odkrojíme z nich stopky a naložíme je společně s kůrou do vodky. Necháme je louhovat čtrnáct dní, svaříme si vodu s cukrem a přilijeme přecezený šípkový výluh

Šípkový věnec

Šípky jsou díky své zářivě červené barvě i vděčným materiálem pro podzimní květinové vazby. S větvičkami se hodí pracovat v rukavicí, přeci jenom není růže bez trní.

Na šípkový věnec si budete muset nastřihat delší větvičky i s plody. Ty pak doma zkrátíte a několik větviček svážete k sobě, abyste vytvořili malé svazečky. Svazečky šípků pak připevníte na slaměný základ pro věnce. Věnec můžete připevnit na dveře nebo ho využít jako podzimní dekoraci na stůl. A až vás omrzí, nevyhazujte ho, ještě poslouží hladovým ptáčkům.

Autorkou článku je Eliška Gregorová, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *