Bezový květ i plod pro zdraví a krásu

Už zase kvete černý bez a voní všude kolem. Chystáte se jej sbírat a slibujete si, že letos určitě nezapomenete na staré recepty z babiččina šuplíku?Udělejte si čas na důkladné zpracování květů a později i plodů! Budou se hodit i v zimě.




Černý bez má odpradávna široké využití v lidové medicíně i při tradičním domácím zpracování. Populární keřík na dálku šíří typický pach, který láká nejen včely z širokého okolí. Květy můžete sbírat už koncem května, na bezinky se vyplatí počkat do konce léta. O bezu psal již v prvním českém herbáři z roku 1517 humanistický lékař Jan Černý.

Plody z bezu barví látku i vlasy

Květy černého bezu jsou známé jako vynikající prostředek při nachlazení a chřipce. Podporují také důkladné vypocení organismu. Mají močopudné a čistící účinky, často se kombinují například s lipovými květy, vrbovou kůrou nebo mátou. Odvar z květů se používá i při zácpě a bolestech břicha, má lehce projímavé účinky. Je vhodný i při zkrášlujících a povzbuzujících koupelích a omývání aknózního obličeje. Čaj snadno připravíme ze sušených květů sbíraných na slunci přelitím jedné hrsti čtvrt litrem vroucí vody.

DSC_0178

Plody černého bezu můžeme sbírat koncem léta nebo na podzim. Obsahují vitamíny A i C, volné aminokyseliny, pektiny, antokyany a také rutin, který je obsažen také v květech. Jsou tedy prospěšné i při onemocnění žil a celkově příznivě působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Kůra a listy pak ještě obsahují látky účinné proti bakteriím a některým houbám, proto je můžete využít i ke koupelím napadené a zanícené pokožky, a to jak u lidí, tak u zvířat. Čerstvé listy rozpařené v troubě se mohou přikládat na různé boláky a vředy. Odvar z kůry černého bezu se používá k odvodnění a při revmatismu. Připraví se krátkým povařením 5 g kůry ve čtvrt litru vody.

Čerstvé plody jsou projímavé, sušené mají opačný účinek. Odvar ze dvou lžic sušených plodů ve čtvrt litru vody je vhodný při průjmovém onemocnění, utišuje a působí močopudně. Plody celkově uklidňují a mohou podpořit zdravý spánek. Dají se zavařit jako kompot, džem nebo šťáva. Staří Slované používali bezinkovou šťávu i k barvení látek a vlasů.

V Mathioliho herbáři z roku 1562 se píše:                

Vnitřně požitý bez má velikou moc vyhánějící. Tak pití odvaru kořene bezového ve víně mocně vyhání vodnatelnost. Mazání šťávou z jahůdek dělá vlasy černé a mladistvé, listí bezové smíchané s ječnou moukou ukládá přílišnou horkost, hojí spáleninu, pokousání vzteklým psem a svaluje vředy. Lektvar z bezového květu otvírá ucpaná játra, rozhání větry a nadýmání břicha.“

Jak sbírat a sušit květy

Květy sbíráme za suchého a slunného počasí a sušíme je při pokojové teplotě zavěšené na šňůře anebo volně rozložené na stole na ubruse nebo prostěradle. Ideálním místem je podkroví. Počítejte s tím, že sušené květy mají silné aroma.

Jak připravit čaj

Hrst sušených květů spaříme ve čtvrt litru vroucí vody, po pár minutách scedíme a popíjíme.

bez plod

Recept na bezinkovou šťávu z květů

Nasbírejte asi 30 ks čerstvých bezových květů, opatrně je omyjte ve studené vodě a zbavte broučků. Pyl se snažte ponechat. Spolu s na kolečka pokrájeným citronem, ideálně v bio kvalitě, vložte do hrnce a přelijte asi 2 litry převařené, ale již vychladnuté vody. Hrnec přikryjte a umístěte jej na chladné místo, například do sklepa nebo ledničky na 24 hodin.

Bezovou vodu slijte přes jemné síto nebo plátno do jiného hrnce a přidejte třtinový cukr. Uvádí se množství 1 kg na 1 litr, ale můžete jej použít daleko méně dle vlastního uvážení. Pomalu zahřívejte, míchejte a nechte cukr úplně rozpustit. Zahřátý a oslazený cukr můžete nalívat do předem připravených a důkladně vymytých sklenic, které po uzavření víka otočte dnem vzhůru a nechejte vychladnout. Poté uskladněte v chladu a suchu. Po otevření uchovejte v ledničce a rychle spotřebujte.

Recept na bezinkový sirup z plodů

Nasbírejte kilo plodů černého bezu, omyjte je a otrhejte na kuličky, které zalijte přiměřeným množstvím studené vody tak, aby byly v hrnci zcela ponořené. Přiveďte je k varu a pomalu na mírném ohni vařte asi dvacet minut. Poté důkladně přeceďte. Ke šťávě přimíchejte půl kila hnědého třtinového cukru, lžičku mleté skořice a šťávu ze dvou citronů. Pomalu míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí. Po vychladnutí plňte připravené sklenice, uzavřete a uchovejte v lednici.

Autorkou článku je Taťána Kročková, foto: pixabay.com a autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.