5 tipů pro dobrodružnou dovolenou na vlastní pěst

Léto má toulavé boty. Weby cestovek se hemží prosluněnými destinacemi, pohodou a luxusem. Slibují vám odvoz z letiště do hotelu, který je od pláže jen pár minut cesty. Nuda. Jestli letos chcete zažít pořádné dobrodružství, vydejte se na cestu na vlastní pěst. Odvážné ženy ocení osvědčené tipy od naší redaktorky.




Kam jet

Jako první si člověk většinou vybírá místo, kam chce jet. Pokud chcete na dovolenou do Brazílie a nikam jinam, budete číhat na letenky do Brazílie a tečka. Pokud ve Vás však dříme dobrodružná duše, můžete si nejdřív vybrat období, kdy byste na dovolenou rády jely, podívat se kam se v tom období dá nejlevněji letět a vydat se tam. Důležité je si o daném místě předem zjistit informace jako například, zda není třeba vyřídit si vízum nebo nějaké povinné očkování.

Letenky a jízdenky

Nejjednodušší je nechat si posílat upozornění na mail nebo facebook ze stránek jako jsou zaletsi.cz, jaknaletenky.cz, akcniletenky.cz, cestujlevne.com, honzovyletenky.cz atd. Pokud máte vybranou destinaci, můžete si přímo na vybraných stránkách navolit, aby vám byly zasílány akční ceny letenek vybraného místa na mail. Budete tak mít přehled o tom, jaké jsou ceny v různých obdobích roku. Doporučuji se podívat na ceny letenek do dané destinace v předchozích letech, abyste měly přibližné tušení, v jakých cenách je letenka výhodná a kdy už ne.

Ubytování bez hotelu

Ubytování si buď můžete zařídit předem, nebo až na místě, záleží na vás. Pokud netrváte na posteli, můžete si sbalit stan, hamak nebo jen karimatku a spacák a ubytovat se sama. Když chcete sehnat nějaké pohodlnější ubytování a ještě se i seznámit s místními, můžete zkusit couchsurfing. Lidé z celého světa na této stránce nabízejí cestovatelům místo na přespání i svoji společnost.

Já jsem si takhle minulé léto našla v Torontu kamarádku, která mi za půl dne, kdy jsem čekala na svůj navazující let, ukázala ty nejkrásnější místa tohoto města. Jsem si jistá, že nebýt jí, tak si těch pár hodin v Torontu tak neužiju. Při navazujících letech, kdy někde čekáte přes noc nebo letíte brzy ráno a nevadí vám spát kdekoliv, můžete přespat přímo na letišti. Místa je tam dost a nikdo vás odtud nevyhodí.

Pokud byste radši než u místních, které neznáte, bydleli přece jen v nějakém ubytovacím zařízení, doporučuji zkusit booking.com. Tato stránka nabízí seznam ubytovacích zařízení, která se ve vámi vybraném místě nachází, a vy už si jen můžete vybrat, co se vám nejvíce líbí. Protože se snažím cestovat co nejlevněji, nechávám si seřadit ubytování podle ceny a většinou beru to nejlevnější, co se naskytne. Zatím jsem měla štěstí, protože ubytování bylo vždycky fajn, i když cena za pokoj byla nižší, než kolik jsem zaplatila za oběd. I když jsem ubytování hledala až na poslední chvíli (tak 2 až 3 dny předem), vždycky jsem něco našla. Samozřejmě záleží kam, a kdy jedete, ale je velice nepravděpodobné, že se neubytujete. Pokud nemáte přístup k internetu, můžete se zajít zkusit zeptat do informačního centra nebo obcházet jednotlivá ubytování, což je ale časově dost náročné.

Dobrovolnictví pro zážitky

Další způsob, jak vyřešit ubytování a většinou i stravu, je dobrovolnictví. Například na stránkách helpx.net,inexsda.cz či wwoof.net najdete mnoho nabídek jako například výpomoc na farmách, v hotelích nebo třeba hlídání domu. Já jsem si zrovna přes výše jmenovaný HelpX našla v Kostarice permakulturní farmu, kde jsem se dva týdny učila farmařit v džungli a vyrábět kosmetiku i další produkty z místních zdrojů. Mezitím jsem se stihla ještě naučit surfovat, zlepšit si španělštinu a přiučit se trochu toho tropického bylinkaření. Přestože za tuhle dobrovolnickou činnost jsem nedostala zaplaceno a navíc jsem ještě musela nějakou tou částkou přispět sama, zážitky a zkušenosti, které jsem zde získala, jsou k nezaplacení.

Surfujte, čtěte

V dnešní době se cestování na vlastní pěst začíná pomalu rozšiřovat, a tudíž není problém si najít veškeré informace o vaší vysněné destinaci na internetu, včetně všech poznatků o tom, jak se tam dostat, čím se tam dostat, kdy se tam nejlépe dostat, kde bydlet a co vidět. Pokud radši než vyhledávání na internetu čtete knihy, zkuste Travel Bibli, která se přímo zabývá levným cestováním a různými tipy a radami, které je k tomu třeba vědět.

 

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.